کد خبر : 12204 / /
/

تفاوت بزرگراه و آزاد راه از سایت آیین تست

قوانین راهنمایی و رانندگی یکی از موارد مهمی است که هر راننده‌ای باید با آن آشنایی کامل داشته باشد. دانستن این موارد باعث می‌شود تا یک رانندگی ایمن داشته باشید و به یک راننده حرفه‌ای تبدیل شوید. یکی از موارد و سوالات بسیار مهمی که برای کارآموزان رانندگی پیش می‌آید این است که بزرگراه و آزاد راه چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت آزاد راه و بزرگراه، یکی از سوالات بسیار مهمی است که در آزمون آیین نامه رانندگی نیز پرسیده می‌شود؛ بنابراین اِشراف به این موضوع بسیار اهمیت دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کامل با تعریف آزاد راه و بزرگراه و تفاوت بین آن‌ها آشنا شویم.

آزاد راه چیست؟

آزاد راه به راهی گفته می‌شود که حداقل دو لاین اتومبیل‌رو در هر طرف داشته باشد و دو طرف آن به وسیله موانع فیزیکی از هم جدا شده باشد. آزاد راه‌ها دارای یه شانه به عرض سه متر برای هر طرف رفت و برگشت هستند. ارتباط آن‌ها با هم تنها از طریق راه‌های فرعی که از زیر یا بالای آزاد راه‌ عبور می‌کنند، تامین می‌شود.

آزاد راه‌ها توسط هیچ راه دیگری قطع نمی‌شوند. به عبارت دیگر، آزاد راه‌ها دارای تقاطع همسطح نیستند و برای تغییر مسیر در آزاد راه‌ها، چاره‌ای به جز روگذرها و زیر گذرها نخواهید داشت.

بزرگراه چیست؟

بزرگراه‌ها راهی دوطرفه هستند که خطوط رفت و برگشت آن‌ها از هم جدا شده و معمولا در درون شهرها ساخته می‌شوند. در بین دو راه رفت و برگشت بزرگراه، برای جلوگیری از تصادف، موانعی قرار داده می‌شود. بزرگراه‌ها می‌توانند تقاطع هم سطح نیز داشته باشند. هر مسیر در بزرگراه‌ها حداقل دارای دو راه عبور خواهد بود. البته این راه عبور می‌تواند به سه یا چهار عدد نیز برسد. حتما مطلب وظیفه روغن ترمز را نیز بخوانید.

تفاوت بزرگراه و آزاد راه

همان طور که در بالا هم اشاره شد، آزاد راه و بزرگراه تفاوت‌هایی با هم دارند. برای آشنایی بیشتر با تفاوت‌های آزاد راه و بزرگراه در ادامه به بررسی کلی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت:

وجود شانه خطر

در تمام آزاد راه‌ها شانه خطر وجود دارد. این شانه در هر دو طرف مسیر رفت و برگشت و به عرض 3 متر ساخته شده است. ولی در بزرگراه این شانه وجود ندارد.

رنگ تابلوها

یکی دیگر از تفاوت‌های بسیار مهم آزاد راه‌ها و بزرگراه‌ها، تابلوهایی است که در این مسیرها نصب می‌شوند. تمام تابلوهایی که در آزاد راه‌ها نصب می‌شوند، آبی رنگ هستند؛ اما تابلوهای بزرگراه‌ها سبز رنگ می‌باشند.

وجود دوربرگردان

در طول مسیر بزرگراه‌ها دوربرگردان‌های زیادی وجود دارد، اما به دلیل ویژگی‌های آزاد راه‌ها، هیچ دور برگردانی در آن وجود ندارد و تنها راه چاره برای تغییر مسیر، استفاده از راه‌های فرعی، زیرگذرها و روگذرها است.

تقاطع هم سطح

یکی دیگر از تفاوت‌ها این است که در آزاد راه‌ها تقاطع همسطح وجود ندارد و تمام تقاطع‌های موجود در آن غیر همسطح هستند. در حالی که در بزرگراه‌ها ممکن است تقاطع همسطح نیز وجود داشته باشد.

محدودیت عبور

از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های بین ازاد راه و بزرگراه این است که عبور موتور سیکلت، دوچرخه و عابر پیاده در آزاد راه‌ها ممنوع است. در حالی که این محدودیت در بزرگراه‌ها وجود ندارد.

پرداخت عوارضی

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین ازاد راه و بزرگراه‌ها، پرداخت عوارض است. تردد در آزاد راه‌ها با پرداخت عوارض مجاز است؛ در حالی که در بزرگراه‌ها نیازی به پرداخت عوارض نیست و هیچ‌کس حق گرفتن عوارض در بزرگراه را ندارد.

مسیر جایگزین

در کنار آزاد راه‌ها مسیر جایگزین نیز وجود دارد و کسانی که نمی‌خواهند از آزاد راه استفاده کنند، می‌توانند از این مسیر جایگزین تردد کنند. این در حالی است که در بزرگراه‌ها هیچ مسیر جایگزنی وجود ندارد. برای مثال کسانی که نمی‌خواهند از آزاد راه پل زال استفاده کنند، می‌توانند از جاده جایگزین آن یعنی جاده قدیم خرم آباد - اندیمشک عبور کنند.

آزمون آیین نامه چیست؟

بعد از ثبت‌نام در آموزشگاه رانندگی و ارائه مدارک مورد نیاز، باید در کلاس‌های تئوری آیین نامه شرکت کنید. به طور معمول این کلاس‌ها در 8 جلسه برگزار می‌شود و حضور در آن برای تمامی کارآموزان الزامی می‌باشد. در صورتی که حتی در یکی از جلسات حضور نداشته باشید، نخواهید توانست در آزمون آیین نامه شرکت کنید. در صورت غیبت در کلاس‌ها، باید آن جلسه را با گروه دیگری گذرانده و بعد از تکمیل شدن کلاس‌هایتان مجاز به شرکت در آزمون خواهید بود. پیشنهاد می کنیم اگر خانم هستید حتما مطلب نکات مهم رانندگی خانم ها را نیز بخوانید.

آزمون آیین نامه با 30 سوال تستی برگزار می‌شود. شما باید بتوانید این سوالات را در مدت 20 دقیقه پاسخ داده و حداقل نمره 26 را در این آزمون دریافت کنید. به عبارت دیگر در این آزمون تنها می‌توانید به 4 سوال پاسخ اشتباه بدهید. برای اینکه بتوانید این آزمون را با موفقیت سپری کرده و نمره قبولی کسب کنید، می‌توانید از نمونه سوالات آیین نامه استفاده کنید.

برای دریافت نمونه سوالات آیین نامه و آشنایی بیشتر با نحوه سوال‌دهی امتحان آیین نامه، می‌توانید به سایت آیین تست مراجعه کنید و این نمونه سوالات را از این سایت دریافت کنید.

سایت آیین تست؛ مرجع نمونه سوالات آیین نامه

سایت آیین تست، یکی از بهترین سایت‌های موجود در این زمینه است که آموزش رانندگی را به طور کامل و با جزئیات در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین این سایت با قرار دادن نمونه سوالات آیین نامه، به کار آموزان این امکان را می‌دهد تا بتوانند با نحوه سوالات در آزمون آیین نامه آشنا شده و درصد موفقیت خود را بالا ببرند. اگر شما هم قصد دارید در کلاس‌های رانندگی یا در آزمون آیین نامه رانندگی شرکت کنید؛ حتما سری به این سایت زده و از آموزش‌ها و نمونه سوالات آزمون استفاده کنید تا بتوانید به راحتی در امتحان قبول شده و به یک راننده ماهر تبدیل شوید.

منبع مطلب: آیین تست

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.