کد خبر : 12532 / /
/

کوتاهی مو بعد از کاشت مو

ریزش مو یک پدیده شایع است که بسیاری از افراد را درگیر می کند. ریزش مو باعث می شود که اعتماد به نفس افراد از بین برود و گاها منزوی شوند. همواره داشتن مویی زیبا و پرپشت به عنوان یکی از کلاک های زیبایی بوده است و در بسیاری از جاها تبلیغ آن را میبینید و حتی در برخی مواقع اینکار با فوتوشاپ صورت می گیرد و سعی می کنند در تبلیغات موها را سالم تر نشان دهند.

با این حال برخی به صورت طبیعی چنین موهایی دارند. همان طور که گفته شد ریزش مو نه تنها باعث می شود که اعتماد به نفس فرد کم شود بلکه روی سایر جنبه های زندگی مانند سن هم ارتباط منفی دارد. کاشت یا پیوند مو یکی از راه هایی که برای رفع کم پشت بودن مو و طاسی رواج دارد.

خوشبختانه امروزه پیشرفت قابل توجهی در زمینه کاشت مو صورت گرفته است و باعث شده است که امید داشتن موهایی پرپشت طبیعی به واقعیت تبدیل شود. با توجه به اینکه پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه صورت گرفته، تعداد افرادی که در سال های گذشته به دنبال استفاده از درمان های کاشت مو به روش FUT یا کاشت مو به روش FIT بوده اند زیاد شده است.

کوتاه کردن موها بعد از کاشت مو به چه صورت است؟

کوتاه نمودن موها بعد از کاشت مو به روش های بر پایه FIT می توان دو تا چهار هفته بعد از کاشت شاهد رشد موها باشید. برای اینکه محل کاشته شده را کوتاه کنید می توانید از ماه دوم به بعد از قیچی استفاده کنید و بعد از ماه ششم می توانید از هر وسیله ای برای کوتاهی مو استفاده کنید.

از هفته ششم و بعد از آن دیگر اثری از نقاط برداشت شده گرافت های مو در پشت سر شما وجود ندارد و به آسانی می توانید به هر اندازه که می خواهید موی ناحیه برداشت را کوتاه کنید. اثر برداشت مو در روش های بر پایه جراحی یا FUT نیز بعد از ماه سوم ثابت می شود. اما ناحیه اسکار را تا زمانی که موی شما تثبیت شده و نسبت به ترمیم آن ناحیه اقدام نکنید باید به عنوان بخشی از سر خود آن را بپذیرید.

اولین ماه پس از FUT یا FIT

در ماه اول بعد از کاشت مو باید توجه بیشتری به پوست سر و موهایتان داشته باشید. این یعنی اینکه نسبت به شرایط عادی توجه شما باید دو برابر شود. به ویژه در هفته اول، بهتر است که از شامپوهای مخصوص برای سرتان استفاده کنید و این کار را ادامه دهید تا وقتی که غده های چربی بهتر شوند و موها دوباره شروع به رشد کنند.

شما باید تلاش کنید وقتی که موهایتان را میشویید و حتی زمان که آن را خشک می کنید این کار را کاملا آرام انجام دهید و با پوست سرتان خشن نباشید. با اینکه موهای سر شما به صورت کاملا طبیعی رشد می کنند اما اگر موهایتان را خیلی کوتاه کنید باعث می شود که ناحیه اهدا کننده قابل مشاهده باشد.

اما یک خبر خوب برایتان داریم و آن این است که بعد از حدود دو یا چهار ماه می توانید بدون هیچ آسیبی به نقاط پیوند یا موهای جدید، موهای خود را کوتاه یا اصلاح کنید. بهتر است قبل از اینکه موهایتان را کوتاه کنید با پزشک خودتان مشورت نمایید تا اطمینان حاصل کنید که سرتان به خوبی بهبود یافته است. به خاطر داشته باشید که اصلاح سر در این زمان تنها با قیچی مجاز است و از وسایلی همچون موزر استفاده نکنید.

اگر فرآیند بهبودی شما به کندی پیش برود ممکن است که قرمزی و تورم روی سرتان وجود داشته باشد. در چنین مواقعی بهتر است که اصلاح دیرتر انجام شود زیرا ممکن است. باعث تحریک سرتان شود و فرآیند بهبودی دیرتر اتفاق بیفتد. با این حال باز هم با پزشک خود مشورت کنید تا به شما بگوید که چه زمانی برای اصلاح سر شما منسب است و می توانید موهای خود را کوتاه کنید.

کاشت مو به روش SUPER FUE

بعد از کاشت مو از چه مدل موهایی می توان استفاده کرد؟

شما بعد از کاشت مو می توانید از هر مدلی و سبکی که دوست دارید استفاده کنید. اگر پوست سرتان کاملا خوب شده باشد خطر کنده شدن موهای پیوند شده بسیار کم است. از این رو هر مدل مویی را که مد نظرتان است می توانید استفاده کنید. بسیاری از مردانی که کاشت مو انجام داده اند اغلب وقتی به آرایشگاه می روند می خواند موهای خود را بتراشند .

به دلیل ناهمسان بودن طول موهای خودشان با موهای پیوندی می باشد، زیرا می خواهند که موهایشان به صورت یکدست رشد کنند. گزینه دیگر این است که مدلی را انتخاب کنید که محل های اهداکننده را که هنوز در حال بهبودی و رشد هستند، به خوبی بپوشاند.

اساسا، اولین مدل موی شما با موهای جدید یک انتخاب کاملا شخصی است ولی اکنون بعد از کاشت مو شما موهای بیشتری برای مدل دادن دارید و اکنون می توانید از مدل های متنوع تری برای مدل موهای خود استفاده کنید.

مدل دادن به موها

شاید علاوه بر کوتاهی مو شما تمایل داشته باشید که از محصولات آرایشی مانند رنگ های شیمیایی یا درمان های حرارتی دیگر مانند قدیم خودتان استفاده کنید. برای این کار هم دقیقا مانند اصلاح مو، باید 3 تا 4 هفته صبر کنید. حتما با خشک نمودن مو، منطقه پیوند ممکن است هنوز بی حس باشد و خطر سوختن وجود دارد زیرا گرمای بیش از حد می تواند به گرافت ها آسیب برساند.

اگر در دراز مدت در معرض گرمای طولانی باشند احتمال سوختگی و آسیب به پوست سر نیز بسیار بالا است. علاوه بر این، فولیکول های مو ممکن است در مراحل اولیه رشد نسبت به محصولات شیمیایی و زیبایی حساسیت نشان دهند، بنابراین احتمال اینکه واکنش معکوسی به محصولات نشان دهند می باشد.

اگر قصد رنگ کردن موهایتان را دارید بهتر است که حدود 4 هفته دست نگه دارید و باز هم قبل از انجام آن با پزشکتان مشورت کنید. حتی اگر از رنگی قبلا استفاده کرده اید برای اطمینان یک پچ تست انجام دهید زیرا ممکن است فولیکول های کنونی باعث حساسیت بیشتر شما شود.

آیا شانه کردن موهای کاشته شده کار درستی است؟

برخلاف باور وعقیده بسیاری از افراد که شانه و برس کردن موها باعث افزایش خون رسانی به موها سر شده و باعث تقویت و افزایش کیفیت موها می گردد، این عقیده اشتباه می باشد . اخیرا توسط پزشکان رد شده است و بر این عقیده هستند که تنها یک الی دو بار برس کردن مو در طول روز برای افزایش خون رسانی کفایت می کند.

اما با در نظر گرفتن این نکته که بعد از انجام کشت مو، موهای کاشت شده از استحکام و مقاوت کمی برخوردار می باشند و هنوز نتوانسته اند در بستر جدید خود استحکام یابند. لذا شانه کردن موها برای مدت حداقل یک ماه ممنوع می باشد و حتما پزشک تان در زمان کاشت این نکته را به شما خواهد گفت.

بعد از گذشت یک ماه می توانید به شیوه عادی موهایتان را شانه کنید. این را به خاطر داشته باشید که بعد از عمل کاشت مو باید بیشترین مراقبت برای گرفتن بهترین نتیجه از عمل انجام شود. شاید در بسیاری از موارد، عمل‌ها درست شبیه به هم انجام می‌شوند اما تفاوت در مراقبت‌ از موها، گاهی باعث تفاوت در نتیجه این عمل می شوند.

مراقبت از سر در اولین روزها و هفته های بعد از کاشت مو بسیار مهم و حیاتی می باشد. در صورتی که این دوران طلایی و مهم با سهل‌انگاری پیوند بخورد، ممکن است عمل در نهایت باعث نتیجه خوبی نشود. دقت از مراقبت از موها، درست به اندازه خود عمل کاشت مو، حائز اهمیت است. پس از آن غافل نشوید.

بعد از اینکه موها کاشته شد، به دلیل اینکه حساس هستند معمولا منطقه را با استفاده از باند به خوبی پانسمان می کنند تا فولیکول ها دچار آسیب یا عفونت نشوند. اگر در این مدت موها شانه شوند علاوه بر اینکه باعث می شود فولیکول ها جابه جا شود ممکن است باعث شود که منطقه دچار عفونت شود که باعث می شود مشکلات زیادی برای فرد ایجاد شود.

کاشت مو به روش SFUE

روش درست شانه کردن و فرم دادن مو بعد از کاشت مو

به طور کلی، بعد از اینکه کاشت مو طبیعی انجام شد پزشک مراقبت های لازم را به بیمار توضیح می دهد تا بیمار این موارد رعایت کند و مشکلی برایش پیش نیاید و به نتیجه مطلوب خود برسد. در حقیقت، کاشت مو می تواند شروعی باشد که فرد عادت های قدیمی خود را ترک کند. در واقع، اگر فرد در گذشته عادت های غلطی در زمینه مراقبت از مو داشته است .

اکنون با شروع دوباره می تواند همه چیز را تغییر دهد و از راه و روش سالم تری برای حفظ موهیش استفاده کند. شفاف است که کاشت مو، باعث نمی شود که شما مویتان را شانه نکنید. همه آن‌هایی که این عمل را انجام داده اند. در نهایت در زمان درست، شانس شانه‌زدن و تغییر دادن حالت موها را به دست آوردند. فقط کافی است که کمی صبور باشند و برای رسیدن آن زمان، بیش از حد عجله نکنید.

 

منبع : کلینیک رویان

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.