کد خبر : 13146 / /
/

زنان بیشتر مستعد ابتلا به برخی از انواع دردهای ناحیه کمر و عوارض مربوط به آن هستند. علاوه بر این، برای زنان، درد کمر به مرور زمان مزمن می‌شود. بیماری‌های مختلفی وجود دارد که در زنان شایع‌تر است (و البته می‌تواند منحصر به فرد باشد). مشکلات مربوط به کمردرد معمولاً در سنین پس از یائسگی (بالای 50 سال) دیده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علل شایع درد ناحیه کمر در زنان و دلایل بروز آن، ادامه مطلب را بخوانید.

علل شایع کمردرد در زنان

سبک زندگی کم تحرک

این مورد یکی از علل شایع  بروز درد کمر است. هنگامی که برای مدت طولانی برای کار می‌نشینید یا به طور کلی کم تحرک هستید، ممکن است از درد در ناحیه کمر ، سفتی یا ناراحتی رنج ببرید. وقتی برای مدت طولانی می‌نشینید، ممکن است به دلیل عدم تحرک، عضلات پشت شما قفل شوند و احساس درد کنید. بنابراین، هر زمان که برای استراحت وقت دارید، فقط عضلات خود را بکشید.

وضعیت بدنی اشتباه

استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش می‌تواند بر وضعیت بدن شما تأثیر بگذارد و به دلیل وضعیت نامناسب می‌تواند باعث کمردرد یا افزایش درد شما شود. نه تنها زمان تماشای صفحه، بلکه نحوه ایستادن یا راه رفتن شما نیز می‌تواند بر وضعیت بدن شما تأثیر بگذارد. وضعیت نامناسب باعث افزایش فشار روی ماهیچه‌ها و رباط‌ها شده که منجر به کمردرد می‌شود.

صدمات کمر

صدمات علت اصلی کمردرد در زنان است. آسیب‌هایی مانند استفاده بیش از حد از ماهیچه‌ها یا رگ به رگ شدن معمولاً به دلیل بلند کردن اجسام سنگین یا حرکت‌های ناگهانی باعث درد میانی یا پایین کمر می‌شود. این آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد عضلانی در بارداری شایع است.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

بسیاری از زنان قبل از قاعدگی به این بیماری مبتلا می‌شوند که به آن سندرم پیش از قاعدگی (PMS) می‌گویند. علائمی مانند کمردرد، درد شکم، سردرد، نوسانات خلقی و غیره.

قاعدگی دردناک

قاعدگی بسیار دردناک به نام دیسمنوره شناخته می‌شود. گاهی اوقات، ممکن است در برخی از زنان بسیار شدید باشد. همچنین ممکن است باعث درد شدید شکم، پا درد، درد لگن شود. دردها از مبهم تا شدید بوده و 3-4 روز طول می‌کشد.

سیاتیک

سیاتیک در اثر فشرده شدن عصب سیاتیک ایجاد می‌شود. عصب سیاتیک موجود در پشت پای شما از قسمت تحتانی ستون فقرات به سمت ساق پا حرکت می‌کند. سیاتیک باعث سوزش یا درد شوک مانند می‌شود.

بارداری

کمردرد در دوران بارداری شایع است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مرکز ثقل شما جابجا می‌شود، وزن اضافه می‌کنید و هورمون های شما برای آماده شدن برای تولد، رباط‌های شما را شل می‌کنند. برای اکثر زنان، کمردرد بین ماه‌های پنجم تا هفتم بارداری اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند خیلی زودتر شروع شود. اگر از قبل مشکلات کمردرد داشته باشید، احتمال اینکه در دوران بارداری دچار کمردرد شوید، بیشتر است.

رگ به رگ شدن عضلانی

زمانی که افراد وزنه سنگینی را به شکل نامناسب یا با حرکات ناگهانی بلند می‌کنند، دچار رگ به رگ شدن عضلات می‌شوند. علائم این اتفاق شامل درد و سفتی عضلات است. استراحت و در صورت نیاز داروهای مسکن می‌توانند درد شما را کاهش دهند.

درد دنبالچه

درد در انتهای ستون فقرات شما عمدتاً به دلیل تروما رخ می‌دهد. این عارضه در زنان به دلیل تفاوت در شکل و زاویه لگن و آسیب در هنگام زایمان شایع‌تر است.

علت نادر کمردرد

دیسک برآمده

دیسک برآمده که به عنوان دیسک لغزنده نیز شناخته می‌شود زمانی اتفاق می‌افتد که بالشتک ژل مانند بیرون زده و اعصاب مجاور را فشرده می‌کند. با افزایش سن، این خطر افزایش می‌یابد زیرا این دیسک‌ها کم آب و سفت می‌شوند. برآمدگی دیسک باعث ایجاد درد تیز در پشت می‌شود که به پاها می‌رسد. حوادث ضربه‌ای یا حرکات ناگهانی می‌تواند باعث این مشکل شود.

اندومتریوز

اندومتریوز یک مشکل زنانه است که باعث می‌شود بافت‌های رحم در خارج از رحم رشد کنند. در این حالت کمردرد مزمن وجود دارد که عموماً در طول قاعدگی عود می‌کند. علائم دیگر شامل قاعدگی دردناک، درد در ناحیه تناسلی و درد زیر شکم است.

سرطان‌ها

برخی از سرطان‌های ستون فقرات و سرطان‌های رحم (مانند سرطان دهانه رحم، سرطان اندومتریوز) می‌توانند باعث کمردرد شدید و طولانی مدت شوند. می‌توان از این دردها به عنوان درد متاستاتیک سینه یا سرطان ریه یاد کرد.

بیماری‌های التهابی لگن

بسیاری از زنان کمردرد و ناراحتی مزمن دارند که علت آن بیماری التهابی لگن (PID) است. این بیماری با کمردرد، درد شکم، تب و ترشحات غیرمعمول واژن خود را نشان می‌دهد. PID به طور کلی یک عفونت باکتریایی است که در صورت عدم درمان می‌تواند خطرناک باشد.

دژنراسیون دیسک

دیسک می‌تواند به دلیل کهولت سن، آسیب دیدگی یا حرکات تکراری ایجاد شود. درد می‌تواند از پشت به باسن و پاها گسترش یابد. درد معمولاً طولانی مدت و کسل کننده است و با استراحت تسکین می‌یابد.

عفونت کلیه

عفونت کلیه به عنوان پیلونفریت نیز شناخته می‌شود که ممکن است با درد زیر شکم، کمردرد و درد کشاله ران خود را نشان دهد. این بیماری همچنین شامل لرز همراه با تب و تکرر ادرار است.

درمان کمردرد در زنان

روش های رفع کمر درد در زنان معمولاً شامل استراحت و درمان‌های خانگی است، اما گاهی اوقات درمان دارویی ضروری است.

درمان‌های خانگی

داروهای مسکن بدون نسخه (OTC)، معمولاً داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID)، مانند ایبوپروفن، می‌توانند ناراحتی را تسکین دهند. استفاده از کمپرس گرم یا کمپرس یخ در ناحیه دردناک نیز ممکن است درد را کاهش دهد. استراحت پس از فعالیت‌های شدید می‌تواند کمک کننده باشد، اما حرکت‌های ملایم سفتی و درد را کاهش می‌دهد و از ضعیف شدن ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند.

درمان پزشکی

اگر درمان‌های خانگی کمردرد را تسکین ندهد، پزشک ممکن است داروهای زیر، فیزیوتراپی یا هر دو را توصیه کند.

فیزیوتراپی

استفاده از گرما، یخ، اولتراسوند و تحریک الکتریکی و همچنین برخی از تکنیک‌های آزادسازی عضله در عضلات پشت و بافت‌های نرم، ممکن است به کاهش درد کمک کند. با بهبود درد، فیزیوتراپ ممکن است برخی از تمرینات انعطاف پذیری و قدرتی را برای عضلات پشت و شکم معرفی کند. تکنیک‌هایی برای بهبود وضعیت بدن نیز ممکن است کمک کننده باشد. بیمار تشویق می‌شود تا تکنیک‌ها را به طور منظم، حتی پس از از بین رفتن درد، برای جلوگیری از عود کمردرد، تمرین کند.

تزریق کورتیزون

اگر گزینه‌های دیگر مؤثر نباشند، ممکن است پزشک کورتیزون را به فضای اپیدورال، اطراف نخاع تزریق کند. کورتیزون یک داروی ضد التهابی است. به کاهش التهاب اطراف ریشه‌های عصبی کمک می‌کند. همچنین ممکن است از تزریق برای بی حس کردن نواحی که تصور می‌شود باعث درد می‌شوند استفاده شود.

کشش

برای کشش کمر از قرقره و وزنه استفاده می‌شود. این کار ممکن است منجر به برگشت فتق دیسک به موقعیت خود شود. همچنین می‌تواند درد را تسکین دهد، اما فقط زمانی که کشش اعمال می‌شود.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست یک درمان محبوب برای بیماران مبتلا به کمردرد مزمن است. دستگاه TENS پالس‌های الکتریکی کوچکی را از طریق الکترودهایی که روی پوست قرار می‌گیرند به بدن می‌رساند.

کارشناسان معتقدند TENS بدن را به تولید اندورفین تشویق می‌کند و ممکن است سیگنال‌های دردی که به مغز باز می‌گردند را مسدود کند. مطالعات روی TENS نتایج متفاوتی ارائه کرده است. برخی از آن‌ها هیچ فایده‌ای نداشتند، در حالی که برخی دیگر نشان دادند که می‌تواند برای برخی افراد مفید باشد.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.