کد خبر : 1569 / /
/

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران افزایش ۴۳ برابری جمعیت، حاشیه‌نشینی، حرکت به سمت سالمندی و رشد مهاجرت را اصلی‌ترین چالش‌های تهران عنوان کرد و هشدار داد اگر برای این معضلات چاره‌اندیشی نشود، تهران با مشکلات حاد بیشتری مواجه می‌شود.

 

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران افزایش ۴۳ برابری جمعیت، حاشیه‌نشینی، حرکت به سمت سالمندی و رشد مهاجرت را اصلی‌ترین چالش‌های تهران عنوان کرد و هشدار داد اگر برای این معضلات چاره‌اندیشی نشود، تهران با مشکلات حاد بیشتری مواجه می‌شود.

رشد جمعیت بالای تهران

مجید فراهانی در یک لایو اینستاگرامی ضمن اشاره به چالش‌های پایتخت، به بیان راه‌حل‌های آن پرداخت و گفت: تهران از شهرکی با جمعیت کمتر از ۱۵ هزار نفر به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان تبدیل شده و جمعیت و توسعه فضایی یکی از مواردی است که این کلانشهر با آن مواجه است.

جمعیت تهران

او با اشاره به رشد شتابان جمعیت پایتخت ادامه داد: جمعیت تهران در طول یک قرن ۴۳ برابر شده؛ این در حالی است که جمعیت کشور در همین مدت ۸ برابر شده است که نشان می‌دهد رشد جمعیت در تهران بیش از ۵ برابر میانگین کشور بوده است.

عضو شورای شهر تهران بر اهمیت رشد جمعیت، تحلیل آن و اتفاقاتی که در این شهر رخ داده است، تاکید کرد و افزود: رشد جمعیت شهرهای پیرامونی شهر تهران نیز یکی از تبعات این افزایش جمعیت است. به واسطه گران بودن قیمت مسکن در تهران، جمعیت به شهرهای پیرامونی رفته و اگر برای این مشکل فکری نشود با چند چالش مواجه می‌شویم.

با ادامه این روند، شهرهای پیرامونی اطراف تهران بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند و با پدیده حاشیه‌نشینی و شهرهای اقماری روبه‌رو هستیم. بر همین اساس هر روزه شاهد حضور جمعیت از اطراف تهران به تهران و بر عکس هستیم، به طوری که در طول روز جمعیت تهران بیش از ۹ میلیون می‌شود و به ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر می‌رسد.

فراهانی اضافه کرد: با ادامه این روند با ترافیک شدید روزانه و پیک ترافیک در شهر، خروجی‌ها و شهرهای اقماری مواجه خواهیم شد. به همین خاطر برنامه‌ریزی برای رفع این مشکلات ضروری است. در غیر این‌صورت ابعاد آلودگی هوا و امنیتی، اوضاع را حادتر می‌کند.

او گفت: اگر حریم شهر تهران توسعه پیدا نکند و امکانات لازم برای آن ایجاد نشود، نابرابری اقتصادی و اجتماعی بین شهر تهران و شهرهای اقماری افزایش می‌یابد و شهرهای اقماری به محلی برای آسیب‌های اجتماعی تبدیل و آسیب‌ها به شهر تهران سرازیر می‌شود. بر همین اساس، یکی از مهم‌ترین کارهای برنامه‌ریزان ملی، برنامه‌ریزی برای توسعه امکانات در شهرهای اقماری است.

حرکت به سمت سالمندی

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به حرکت پرشتاب تهران به سمت سالمندی، تصریح کرد: از سوی دیگر هم شاهد کاهش باروری در تهران هستیم؛ البته تفاوت‌های محله‌ای و منطقه‌ای را باید در نظر بگیریم. در محلات شمالی با سطح باروری پایین روبه‌رو هستیم ولی در محلات جنوبی رشد باروری داریم.

جمعیت تهران

به این ترتیب، ‌شاهد افزایش جمعیت در جنوب تهران و کاهش جمعیت در شمال تهران هستیم.

فراهانی با بیان این‌که برای شهر تهران باید برنامه‌ریزی‌های مختلفی داشته باشیم، گفت: با این شرایط باید شهر را برای سالمندان مناسب‌سازی کنیم. چراکه سالمندان علاقه دارند در محله خود بمانند و امکانات را در محله خود دریافت کنند. بر همین اساس توسعه محلی باید در اولویت باشد و پروژه‌های کوچک‌مقیاس محلی گسترش یابد.

تمرکززدایی به جای انتقال پایتخت

فراهانی به دیگر مواردی که جمعیت پایتخت را افزایش داده است اشاره و تصریح کرد: ایجاد شغل‌های کاذب یکی دیگر از مواردی است که باعث افزایش جمعیت شهر شده است؛ مثلا اخیرا بحث ماشین‌خوابی را داریم که برای کار کردن از شهرهای اطراف به تهران می‌آیند و در ماشین می‌خوابند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به ایجاد محدودیت برای کانون‌های جذب مهاجر گفت: برای مثال تهران به اندازه کافی دانشگاه دارد و صدور مجوز دانشگاه‌های بیشتر که خود جاذب مهاجر است، باید با محدودیت‌های بیشتری روبه‌رو باشد. طرح گسترش دانشگاه تهران را داشتیم و ورود کردیم و جلوی آن را گرفتیم.

دانشگاه تهران بیش از ۲۰ سال است محلات اطراف خود را خریده است و به دنبال شهرک دانشگاهی تهران است و متناقض با سیاست‌های برنامه‌ریزی شهری است؛ برای همین شورای شهر پیگیری کرد. همچنین برخی دیگر از دانشگاه‌ها قصد داشتند این اقدامات را انجام دهند که جلوی آن را گرفتیم.

فراهانی افزود: به جای انتقال پایتخت از تهران باید به فکر تمرکززدایی سیاسی و اقتصادی از شهر تهران باشیم و به جای ایجاد شهرهای جدید بخشی از امکانات پایتخت را باید به شهرک‌های اطراف ببریم تا مهاجرت منفی را داشته باشیم.

بیشترین و کمترین مهاجرپذیری در تهران

او با اشاره به حضور جمعیت مهاجر در نقاط مختلف پایتخت عنوان کرد: سهم جمعیت غیربومی در مناطق مختلف شهر تهران متغیر است. ۳۱ درصد در منطقه ۱۳ تا ۴۴ درصد در منطقه ۶. جالب است بدانید سهم مهاجرت در حوالی میدان ولیعصر به ۵۶ درصد هم می‌رسد. عمده مهاجران خود را در مراکز تهران مستقر می‌کنند و اتفاقا اوج دستفروشان را در این مناطق داریم. بیشترین ورود مهاجران به تهران در منطقه ۶ و کمترین آن در منطقه ۱۶ و ۱۳ است.

جمعیت تهران

فراهانی ادامه داد: ۸۰ درصد مهاجران به تهران از سایر استان‌ها، ۱۱ درصد از درون استان تهران و ۹ درصد از خارج از کشور هستند؛ یعنی مبدأ ۸۳ درصد مهاجران شهر تهران از مناطق دیگر شهری است و از روستاها کمتر به تهران می‌آیند. جمعیتی که از سایر شهرهای کشور مهاجرت کردند، اغلب جوان هستند و دلیل آن به ترتیب اشتغال، تحصیل، آزادی اجتماعی و سیاسی بوده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار