کد خبر : 406 / /
/

با توجه به شیوع کرونا برگزاری مراسم شب یلدا می‌تواند خطر جدی برای بزرگترها و افراد مسن فامیل باشد.

ساعت محدودیت ها در شب یلدا تغییر کرد. شب یلدا هفته آینده است. در شب یلدا خانواده های ایرانی طبق یک رسمی کهن دور هم جمع می شوند. امسال اما به دلیل بیماری کرونا شب یلدا متفاوت خواهد بود. شب یلدا امسال با محدودیت هایی مواجه است.

شب یلدا چه محدودیت هایی داریم

شب یلدا

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی کرونا، اظهار کرد: یکی از آئین‌های دیرین ما مراسم شب یلداست که در این شب خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند اما امسال این آئین با توجه به شیوع کرونا می‌تواند خطر جدی برای بزرگترها و افراد مسن فامیل باشد.

وی با بیان اینکه هر نوع دورهمی خانوادگی قطعاً در انتشار بیماری کرونا مؤثر خواهد بود، افزود: نباید به خاطر چند ساعت کنار هم بودن، سلامت عمومی اعضای خانواده را تهدید کرده و زمینه ساز اوج گیری آمار مبتلایان و متوفیان کرونا شویم. افراد بدون علامت در این دورهمی‌ها می‌توانند تهدید بزرگی برای همه اعضا خانواده باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: ویروس کرونا شوخی بردار نیست و هر نوع غفلت از آن می‌تواند موجب افزایش شیوع بیماری شود.

وی گفت: خوشبختانه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شاهد سیر نزولی ویروس کرونا در کشور هستیم؛ در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌ها، مجدد شاهد خیز بیماری خواهیم بود.

توصیه هایی در مورد شب یلدا

شب یلدا

رئیسی تاکید کرد: بیش از ۵۰ درصد بستری‌ها به دلیل دورهمی‌های خانوادگی است که به نظر بنده عدد بسیار بالایی است. ما می‌دانیم که این محدودیت‌ها بسیاری از کسب و کارها را تحت فشار قرار داده است اما برای بازگرداندن آرامش به کادر درمان ضروری بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر با اقوام رفت و آمد کنند به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند اما این طرز فکر بسیار اشتباه است، زیرا زمانی که در جمع هستیم از ماسک استفاده نکرده و فاصله فیزیکی را هم رعایت نمی‌کنیم. نباید فراموش کنیم که افراد در محیط‌های بسته و با تهویه نامطلوب، کنار یکدیگر قرار می‌گیرند؛ این موضوع شیوع بیماری را افزایش می‌دهد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: مبالغ جرایم تغییری نمی‌کند اما ساعت محدودیت‌ها از ۲۱ به ۱۸ تغییر خواهد کرد.

رئیسی یادآوری کرد: یکی از مشکلات کلانشهرها به خصوص تهران بحث حمل و نقل است زیرا در تعداد اتوبوس، تاکسی با کمبود زیادی مواجه هستیم که رئیس جمهور وعده افزایش آن را داده‌اند اما باید زیر ساخت‌های حمل و نقل به خوبی رفع شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به تقارن روز پرستار و شب یلدا در ۳۰ آذرماه، امسال تصریح کرد: بهترین هدیه مردم به پرسنل خدوم کادر درمان و پرستاران، پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی در این شب برای پیشگیری از ابتلاء به کروناست.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار