کد خبر : 6508 / /
/

عضو شورای شهر تهران توضیحاتی در رابطه با ساخت قبرستان جدید در تهران ارائه کرد.

کرونا دوباره اوج گرفت. رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران تأکید کرد که شواهد گواه این موضوع است که خیز پنجم کرونا با سویه دلتای هندی در حال شکل‌گیری است و تعداد مراجعان سرپایی هم در تهران افزایش یافته است. شیوع کرونا آن هم از نوع هندی می تواند تعداد جان باختگان کرونا را نیز بالا ببرد.

پارک‌های تهران تعطیل شد، اما همچنان شاهد حضور مردم در پارک‌ها و اطراق آنها هستیم. از سویی به گفته مسئولین بیشترین نقض پروتکل‌های بهداشتی در نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و رستوران‌هاست.

کرونا همچنان در حال جولان دادن است و دوباره محدودیت‌هایی اجرا شد، تا جایی که پلیس هم از اعمال جریمه خودروهایی که از شهر خارج می‌شوند خبر داد.

سازمان بهشت‌زهرا برای پنجمین بار آرایش بحرانی به خود گرفت و این درحالی است که در هفته‌های گذشته شرایط خفیف بود اما به یکباره آمار مرگ و میر رشد پیدا کرد.

تنها راه مقابله با کرونا رعایت پروتکل ها،؛ فاصله اجتماعی و واکسیناسیون است. دوباره تهران قرمز شد و مسئولین باز هم هشدار می‌دهند که مردم از ترددها و کارهای غیرضرور خودداری کنند.

زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر تهران توضیحاتی در رابطه با وضعیت بهشت زهرا(س)، مدیریت بحران و... در پایتخت ارائه کرد.

متأسفانه طبق گزارش و آمارهای ارائه‌شده، کشور وارد پیک پنجم کرونا شده است. در این شرایط باید رعایت دستورالعمل‌ها جدی گرفته شود تا زنجیره قطع شود. تا جایی که امکان دارد مردم از خانه خارج نشوند، مگر در مواقع ضروری و حتی از ماسک از خانه تا  خانه هم استفاده کنند. هوا به شدت گرم شده و با توجه به شرایط اقلیمی و کمبود بارش‌ها، آلودگی بیشتر شده است و همین امر بر مشکلات اضافه می‌کند و احتمال انتقال ویروس در محل‌های سربسته بیشتر می‌شود و همین‌طور بیماری توسعه می‌یابد. البته تمهیداتی صورت گرفته و ساعت کار ادارات کاهش یافته است و در حال حاضر ادارات با ظرفیت 30 درصد براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت می‌کنند. البته همین تدابیر هم باعث کاهش تجمعات می‌شود.

البته باید مسافرت‌ها هم کاهش پیدا کند و فقط مسافرت‌های ضروری صورت گیرد. البته ما امیدواریم که واکسیناسیون هم توسعه بیشتری پیدا کند و وزارت بهداشت هم هر اقدامی در این زمینه انجام دهد تا همه شهروندان بتوانند واکسیناسیون انجام دهند تا آحادجامعه در مصونیت بمانند. ما امیدواریم که همه رعایت کنند تا جلوی شیوع این ویروس گرفته شود و تأکید دارم که رعایت دستورالعمل‌ها جدی است.

واکسیناسیون از طریق وزارت بهداشت صورت می‌گیرد/ برخی مراکز واکسن کافی داشتند و تمام منطقه را پوشش دادند

من آمار دقیق ندارم که چه تعداد از پاکبان‌ها واکسینه شده‌اند، چرا که واکسیناسیون از طریق وزارت بهداشت صورت می‌گیرد. گروه‌های هدف مانند پاکبان‌ها و افرادی که در معرض خطر بودند بخشی واکسیناسیون شده و حتی دوز دوم واکسن را هم زده‌اند، ولی چون این امر در سطح شهر تهران پراکنده است و کلینیک‌های مختلفی در شهر تهران این کار را انجام می‌دهند، برخی مراکز واکسن کافی داشتند و تمام منطقه را پوشش دادند و همه پاکبانان آن منطقه تزریق واکسن داشتند، اما در برخی مراکز درمانی، واکسن کمتر بود و کمتر افراد برخوردار شدند. البته ضروری است همه پاکبان‌ها و همه کسانی که خط مقدم هستند و امکان ابتلای آنها بیشتر است در اولویت واکسیناسیون با سرعت بیشتر قرار گیرند.

خرید واکسن جزو وظایف وزارت بهداشت است

خرید واکسن جزو وظایف وزارت بهداشت است و بخش خصوصی و عمومی نمی‌تواند این کار را انجام دهد، مگر شرکت‌های دارویی و مراکز تولید واکسن که آنها هم قراردادهایی فی‌مابین وزارت بهداشت دارند که می‌توانند واکسن را خریداری و وارد کنند. شهرداری تهران نه تولیدکننده و نه واردکننده واکسن است و جزو مأموریت‌های ما هم نیست. بهتر هم هست ما این کار را انجام ندهیم و کار دست کاردان سپرده شود و کسانی که تخصص دارند و در حال حاضر هم این کار جزو تعهداتشان است، این کار را انجام دهند.

در سیاست‌های کلان دولت هم واکسیناسیون  رایگان است

واکسیناسیون رایگان است، اما اگر قرار باشد شهرداری تهران واکسن وارد کند ما باید هزینه بدهیم، حتی هزینه بخش خصوصی را هم بدهیم، در نتیجه هزینه واردات واکسن افزایش می‌یابد و این موضوع با واکسیناسیون رایگان مغایرت دارد. دولت باید واکسن را وارد کند. در سیاست‌های کلان دولت هم واکسیناسیون  رایگان است. البته شهرداری تهران با ستاد ملی مقابله با کرونا هماهنگ است و در صورتی که نیاز باشد، ما ورود می‌کنیم.

این را هم بگویم بخش‌هایی از شهرداری که در اولویت دریافت واکسن هستند، واکسن دریافت کرده‌اند و دولت این اقدامات را انجام داده است. بقیه نیروها و پرسنل شهرداری هم مانند سایر آحاد جامعه هر زمان که اولویت‌شان باشد واکسن دریافت می‌کنند.

پرسنل سازمان بهشت‌زهرا تمام‌وقت و همه‌روزه حضور دارند/ پرسنل خدوم بهشت‌زهرا ایثارگرانه در  خط مقدم در حال خدمت هستند

با توجه به پیک پنجم کرونا، فشارهای زیادی بر روی کارکنان بهشت‌زهرا ایجاد می‌شود. در حال حاضر در بخش‌های مختلف جامعه، مراکز دولتی و غیردولتی ساعات کار کاهش پیدا کرده است و تعدادی از پرسنل دورکار شده و 30 درصد ظرفیت به سر کار رفته و 70 درصد دورکار هستند، اما پرسنل سازمان بهشت‌زهرا تمام‌وقت و همه‌روزه حضور دارند و در ماه‌های طولانی شیوع این ویروس که مردم مبتلا و عده‌ای هم جان باختند، پرسنل خدوم بهشت‌زهرا ایثارگرانه در  خط مقدم در حال خدمت و فعالیت بودند و تلاش می‌کنند که اقدامات را به درستی انجام دهند. این پرسنل با روحیه ایثارگری دست از خدمت برنمی‌دارند و به خانواده‌های مصیب‌دیده کمک می‌کنند و تلاش می‌کنند با ارائه خدمات آرامش ایجاد کنند.

مشکل قبر نداریم/بهشت زهرا در آمادگی کامل است

ما مشکلی نداریم. بهشت‌زهرا آمادگی کامل دارد. البته تجهیزاتی هم خریداری شده و اقدامات لازم هم پیش‌بینی شده است.

 قرار است در اسرع وقت شهرداری طی یک لایحه این موضوع را به شورای پنجم ارائه کند

کارها انجام شده، مکان‌یابی‌ها صورت گرفته و مقدمات کار فراهم شده است و حتی سازمان‌های مربوطه پیشنهادات خود را داده‌اند. قرار است در اسرع وقت شهرداری طی یک لایحه این موضوع را به شورای پنجم ارائه کند. کارها انجام، کارشناسی‌ها صورت و جلسات برگزار شده است و امیدواریم در همین دوره شهرداری لایحه توسعه گورستان را ارائه کند تا با سرعت بیشتری مورد بررسی و تصویب قرار گیرد چرا که همه کارها صورت گرفته است.

آمادگی استفاده از سوله‌های بحران وجود دارد

آمادگی استفاده از سوله‌های بحران وجود دارد و در واقع یکی از کارهای سازمان پیشگیری از مدیریت بحران همین بخش کنترل سوله‌هاست و البته چند سوله هم تجهیز شده است.

ساعت طرح ترافیک تغییر کرد/در سیستم حمل و نقل عمومی هم ضدعفونی‌ها ادامه دارد

ساعت طرح ترافیک را تغییر دادیم و از دیروز اعمال شد. در سیستم حمل و نقل عمومی هم ضدعفونی‌ها ادامه دارد. ما هم امیدوار هستیم که مردم رعایت کنند و سفرهای غیرضروری را به حداقل برسانند و اگر از خانه خارج می‌شوند حتما رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند.

کسانی هم که واکسن زده‌اند باید از ماسک استفاده کنند

حتی کسانی هم که واکسن زده‌اند باید از ماسک استفاده کنند تا بتوانیم از این پیک عبور کنیم. مردم کمک کنند تا بتوانیم با این ویروس مقابله کنیم و مسئولین و دست‌اندرکاران هم به وعده‌ها عمل کنند و در اسرع وقت واکسیناسیون عمومی انجام شد و همچنین در تولید واکسن انبوه‌سازی شود.

در دوران کرونا درآمدهای ما کاهش و از طرف دیگر هزینه‌هایمان هم افزایش پیدا کرد

بینید! از ابتدای شیوع کرونا شهرداری و سازمان آن اقدامات زیادی در مترو، اتوبوس، تاکسی، گرمخانه‌ها و... انجام داده‌اند و ما حتی مکان‌های پرتردد خود را تعطیل کرده‌ایم و ضدعفونی کردن مکان‌های عمومی در دستور کارمان است. در زمان کرونا درآمدهای ما کاهش پیدا کرد از طرف دیگر هزینه‌هایمان هم افزایش پیدا کرد، اما تا جایی که توانسته‌ایم خدمات ارائه داده‌ایم.

البته بگذارید همین جا بگویم که ویروس کرونا یک سوی دیگر هم دارد. درست است که کرونا امروز فراگیری زیادی دارد و فارغ از تبعات تب و کشنده این اپیدمی، نیم دیگر این اتفاق هم شنیدنی است. کرونا به ما یاد داد که سمت روشن تکنولوژی چقدر حیاتی است. شاید انسان پس از کرونا باید بیش از هر چیز وامدار تکنولوژی باشد. سیستم آموزش انسانی تغییر خواهد کرد. تمامی مدارس به ناچار به جدیدترین ابزار علم مجهز می‌شوند و تعاریف بسیاری از علوم آموزشی دچار تحول می‌شوند. این اتفاق می‌تواند به صورت غیرمستقیم و بعضاً مستقیم از نابودی جنگل‌های بسیاری جهت چاپ کتاب‌های درسی و آموزشی در سراسر سیاره محافظت کند.

ویروس کرونا به طرز شگفت‌انگیزی میانگین مطالعه افراد سیاره را در یک سال افزایش خواهد داد و انسان‌های زیادی برای زنده ماندن مجبور به یادگیری و خواندن هستند.

 زباله‌های بیمارستانی حتماً باید در کیسه‌های و سطل‌های مجزا قرار گیرند

سایت دفن بهداشتی پسماندهای بیمارستانی در محل دفن زباله‌های تهران در آرادکوه است. با توجه به اینکه ظرفیت این سایت تکمیل شده است، مکان دیگری تعبیه شده تا پسماندها در آن محل دفن شوند. این سایت هم در همان محله آرادکوه قرار دارد. زباله‌های بیمارستانی حتماً باید در کیسه‌های و سطل‌های مجزا قرار گیرند و بعد از اتوکلاو و بی‌خطرسازی جمع‌آوری و از زباله‌های عادی جدا شوند.

ما بارها تأکید کرده‌ایم که باید کارگران خدمات شهری، بهداشت فردی را رعایت و دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا کمتر در معرض ابتلا قرار گیرند./فارس

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار