کد خبر : 6585 / /
/

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران از فوت ماهانه 50 راننده تاکسی در تهران به دلیل ابتلا به کرونا خبر داده است.

تا کنون حدود 450 نفر از رانندگان تاکسی در تهران به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند. این در حالی است که واکسیناسیون رانندگان تاکسی هنوز آغاز نشده است. اما مدیرعامل سازمان تاکسیرانی می‌گوید آمار فوتی‌های رانندگان تاکسی در تهران به 50 مورد در ماه رسیده است. بر این اساس می توان گفت رانندگان تاکسی یکی از پرخطرترین مشاغل را در تهران دارند. حالا هم با شیوع کرونای هندی در پایتخت، با توجه به احتمال شیوع بالای این ویروس، رانندگان تاکسی به شدت در معرض خطر قرار گرفته اند.

رانندگان تاکسی

 پیک پنجم کرونا طی هفته‌های اخیر در پایتخت و بسیاری از شهر‌های کشور آغاز شده و ویروس منحوس کووید ۱۹ همچنان در حال جولان است. سازمان بهشت‌زهرا (س) در پایتخت آرایش بحرانی به خود گرفته و پارک‌ها و بوستان‌ها به دلیل موج جدید کرونا تعطیل شده است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران هم اخیراً اعلام کرد فوت روزانه کرونا در پایتخت به ۱۰۰ نفر رسیده که نشان از عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی و توصیه‌های دلسوزانه مبنی بر کنترل دورهمی‌ها دارد که منجر به فاجعه خیز پنجم شده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: لازم است در کنار پروژه داخلی نسبت به تامین واکسن از کشور‌های خارجی هم اقدام شود؛ چرا که برخی کشور‌های همسایه به مرز ۵۰ درصد واکسیناسیون رسیده اند و ما هنوز کمتر از ۵ درصد دنبال می‌کنیم و این می‌تواند خسارت‌های روانی و اقتصادی و انسانی ایجاد کند که به مراتب فراتر از هزینه‌های تامین واکسن از خارج کشور است.

جان رانندگان تاکسی در خطر

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره این موضوع گفت: به نظرم رانندگان تاکسی به دلیل کار کردن در فضای بسته مقدم‌تر از پاکبانان برای دریافت واکسن بودند، قرار بود که بخش خصوصی هم در تأمین واکسن کمک کند.

وی بیان داشت:، اما به دلیل مشکلاتی که وجود دارد فعلا نمی‌توانند بخش خصوصی این کار را انجام دهند و ما هم فعلا طرح خرید واکسن توسط شهرداری را از دستورکار خارج کردیم، اما اگر امکانات دوباره فراهم شود و تأییدیه‌های لازم داده شود، به فوریت این طرح به صحن شورا آمده و بحث و بررسی در باره آن انجام می‌شود.

وی افزود: آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری در پایتخت سه برابر شده و از ۱ اسفند ۹۸ تاکنون ۳۳ هزار و ۲۴۰ نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: متأسفانه در هفته گذشته از ابتدا تا انتهای هفته ناگهان آمار مرگ و میر تهرانی‌ها افزایش و حدود ۶ هزار بیمار بستری در بیمارستان‌ها داریم. البته طبیعتاً بیماری دو هفته دیگر هم خودش را نشان می‌دهد و آمار مرگ و میر بالاتر می‌رود.

حمل و نقل عمومی یکی از مکان‌هایی است که احتمال ابتلا به کرونا در آن بسیار زیاد است و کارشناسان بهداشتی و درمانی در این زمینه هشدار داده‌اند. رانندگان تاکسی و اتوبوس نیز از جمله کسانی هستند که خطر ابتلایشان به این بیماری زیاد بوده و بار‌ها شورای شهری‌ها و مدیران شهری تقاضای دریافت واکسن برای این قشر را داشته‌اند.

فوت ماهانه 50 نفر از رانندگان تاکسی بر اثر ابتلا به کرونا در تهران

درباره آخرین آمار فوتی‌های کرونا میان رانندگان تاکسی و سرانجام واکسیناسیون تاکسیرانان به سراغ احمد روشنی، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران رفتیم. وی درباره این موضوع گفت: متأسفانه آمار فوتی‌های کرونا میان رانندگان تاکسی به ۴۰ تا ۵۰ مورد در ماه رسیده است که آمار بسیار بالایی بوده و هر چه سریع‌تر باید برای واکسیناسیون این افراد فکری عاجل کرد.

وی گفت: حناچی ۳ هفته گذشته نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهور نوشته که درباره واکسیناسیون رانندگان حمل و نقل عمومی اقداماتی صورت گیرد، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم و اقدامی صورت نگرفته است.

۴۲۵ مورد فوت رانندگان تاکسی فقط تا پایان خرداد

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسی‌های تهران ادامه داد: تا پایان خرداد در پایتخت ۴۲۵ راننده تاکسی به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان باخته‌اند و از زمانی که وارد پیک پنجم شده‌ایم، میزان مرگ و میر افزایش یافته است.

رانندگان تاکسی

روشنی گفت: آمار فوتی‌های کرونا مربوط به رانندگان پروانه‌دار و رانندگانی بوده که پروانه فعالیت‌شان باطل شده و یا آن را تمدید نکرده‌اند.

وی ادامه داد: رانندگان تاکسی مدافعان خدمت‌اند و وزارت بهداشت باید هر چه سریع‌تر فکری به حال واکسیناسیون این افراد کند.

روشنی بیان داشت: روزانه حدود ۳ تا ۴ میلیون نفر در طول روز توسط رانندگان تاکسی در پایتخت جابجا می‌شوند و به هر حال تاکسی‌ها به دلیل شرایط کرونا مسافران بیشتری نسبت به مترو و اتوبوس دارند و علی‌رغم توجه به این موضوعات و اینکه گاهی مسافر نیم‌ساعت تا ۴۰ دقیقه در تاکسی است و احتمال انتقال کرونا بین راننده و مسافران وجود دارد، واکسیناسیون آن‌ها انجام نشده است.

سیدمناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران نیز در این زمینه گفت: تاکنون چندین بار از مسوولین ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت در مورد واکسیناسیون رانندگان تاکسی سؤال کرده‌ایم و درخواست‌هایی داشته‌ایم، ولی متأسفانه تا این لحظه هنوز اقدامی انجام نگرفته است.

وی گفت: پیگیری ما همچنان ادامه دارد و امیدواریم هر چه سریع‌تر این موضوع محقق شود. شهردار تهران، بنده و مسوولان تاکسیرانی همه درخواست داشته ایم، ولی تا امروز نتیجه نداشته است.

چشم امید ۱۰۰ هزار نفر از رانندگان تاکسی برای دریافت واکسن

شیب ابتلا به کرونا طی هفته‌های گذشته در پایتخت و بسیاری از شهر‌ها افزایش یافته و به گفته مسئولان بهداشت و درمان و ستاد مقابله با کرونا در پیک پنجم قرار گرفته‌ایم. ویروس منحوس کرونا همچنان در حال گرفتن جان شهروندان به ویژه افراد پرخطر است که رانندگان تاکسی جزو این اقشار هستند، ۱۰۰ هزار راننده تاکسی تهران چشم به حمایت دست اندرکاران مربوطه بسته اند و امیدواریم هرچه زودتر واکسیناسیون این قشر انجام گیرد و واکسن پربرکت هم به دست این افراد برسد.

منبع: فارس

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.