کد خبر : 8202 / /
/

اخبار / اخبار واکسن کرونا تقلبی

​فروشندگان واکسن تقلبی در مریوان دستگیر شدند.

در حالیکه چند شهروند مریوانی به دلیل تزریق غیرقانونی واکسن غیرمجاز کرونا راهی بیمارستان شدند، پلیس مریوان اعلام کرد؛ باند چهار نفره فروش واکسن تقلبی و غیرمجاز دستگیر و تحویل دستگاه قضا شدند.

ابراهیم قادری، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان روز سه‌شنبه اعلام کرد: تزریق غیرقانونی واکسن‌های غیرمجاز کرونا در شهرستان مریوان چند نفر را روانه بیمارستان کرد.

تزریق واکسن کرونا تقلبی

وی اظهار داشت: این واکسن‌ها خارج از سیستم بهداشت و درمان کشور و به صورت غیرمجاز و از یکی از کشورهای همسایه وارد کشور شده و به دلیل رعایت نشدن زنجیره سرما و انتقال بهداشتی، باعث ایجاد مشکلاتی شده است.

قادری تصریح کرد: به نظر می‌رسد واکسن مازاد بر نیاز در آنجا (مبدا) وجود نداشته باشد که بخواهند به ایران ارسال شود و علاوه بر آن زنجیره سرد واکسن مساله بسیار مهمی است که تنها از عهده متخصصان آموزش دیده بر می‌آید و همین باعث می‌شود تا واکسن‌هایی که غیرمجاز وارد کشور می‌شود، کارایی خود را از دست بدهد.

واکسن کرونا

وی خاطرنشان کرد: واکسن‌ها نسبت به حرارت و یخ‌زدگی حساس هستند، بنابراین ضروری‌ است در دمای مناسب نگهداری شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه آماری از تعداد شهرستان‌هایی که درگیر این معضل هستند، در دست نیست، اضافه کرد: از آنجا که تزریق این واکسن‌ها بصورت غیرقانونی انجام شده و همین مساله باعث شده تا آمار درستی از این افراد در دست نباشد.

قادری یادآوری کرد: در حال حاضر ۱۵ پایگاه تجمیعی تزریق واکسن کرونا به منظور افزایش سرعت روند واکسیناسیون در کردستان راه‌اندازی شده است.

وی اظهار کرد: پایگاه‌های تجمیعی در راستای تسهیل روند واکسیناسیون در استان و دسترسی سریع شهروندان به واکسن با همکاری سپاه، سایر سازمان‌ها و ارگان‌ها راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه اکنون ۱۵ پایگاه تجمیعی در استان جهت انجام واکسیناسیون کووید19 فعالیت دارند، افزود: از این تعداد پنج پایگاه در سنندج فعال است و غیر از پایگاه‌های تجمیعی، در برخی مراکز خدمات جامع سلامت شهری هم واکسن تزریق می‌شود.

دستگیری فروشندگان واکسن تقلبی در مریوان

بعد از اعلام خبر تزریق غیرمجاز واکسن کرونا و راهیابی چند نفر به بیمارستان، فرمانده انتظامی شهرستان مریوان از شناسایی باند ۴ نفره که اقدام به فروش و تزریق واکسن تقلبی به نام واکسن  فایزر  آمریکایی در بین شهروندان مریوان کرده بودند خبر داد.

کامبیز رستم‌نیا اظهار داشت: با توجه به بستری‌شدن چند نفر از شهروندان در پی تزریق این واکسن‌ها بلافاصله شناسایی و دستگیری متهمان در دستور کار پلیس قرار گرفت.

وی افزود: در این راستا سه نفر از عاملین اصلی پس از  شناسایی دستگیر و تحویل  مراجع قضایی شدند و نفر چهارم که متواری بود با تلاش مامورین دستگیر شد.

 وی در پایان به همه شهروندان توصیه کرد، در خصوص تزریق  واکسن کرونا صرفا از طریق مراکز بهداشتی و درمانی رسمی اقدام کنند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.