کد خبر : 10413 / /
/

لی با تغییرات ویروس و گستردگی کرونا دلتا شاهد ابتلا کودکان به کرونا و حتی وخیم شدن حال آنها در جهان بودیم.

سرپرست آموزش و پرورش در چند روز گذشته، چندین مرتبه بر بازگشایی مدارس آنهم در آبان ماه سخن و تاکید داشته است. از سوی دیگر روز گذشته وزیر بهداشت از شروع پیک ششم کرونا در آبان ماه گفته است و از همه مهمتر اینکه پزشکان از ابتلا کودکان به کرونا شدید با شیوع کرونا دلتا خبر می دهند.  

کرونا ی ووهان که جهان را فرا گرفت متخصصان اعلام کردند که کرونا جان کودکان را به خطر نمی اندازد.ولی با تغییرات ویروس و گستردگی کرونا دلتا شاهد ابتلا کودکان به کرونا و حتی وخیم شدن حال آنها در جهان بودیم. کرونا دیگر همه سنین را مورد حمله قرار داده است و اما در شرایطی که هنوز میزان جمعیت واکسینه شده در برابر این ویروس در ایران به حد مهار کننده نرسیده است خبرها حکایت از  بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و برداشته شدن محدودیت ها در کشور دارد . تصمیمی که با تاکید وزیر بهداشت بر آغاز پیک ششم در آبان ماه می تواند بحران کرونایی و افزایش مرگ و ابتلا ایرانیان به این ویروس را دوباره در کشور ایجاد کند.

عصر روز گذشته جماعتی دبیر کمیته علمی ستاد کرونا خبر از احتمال به تعویق افتادن بازگشایی مدارس داد و چنین توضیح داد:با توجه به بحث های صورت گرفته از طرف متخصصان کمیته علمی ستاد کرونا پیشنهاد ما تعویق بازگشایی مدارس از نیمه آبان ماه است.مقرر شد کمیته ویژه ای تشکیل شود و ظرف ۴۸ ساعت آینده پیشنهادات درباره بازگشایی مدارس به وزیر بهداشت اعلام و تصمیمات با تعامل آموزش و پرورش و مجلس گرفته شود.

در همه بیمارستان ها آی سی یو کودکان نداریم

دکترهاشمیان،استاد مراقبت های ویژه ؛ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فوق‌تخصص ICU بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در خصوص احتمال بازگشایی مدارس و خطرات احتمالی که این بازگشایی برای وضعیت کرونایی کشور خواهد داشت گفت و گویی داشتیم که در ادامه می خوانید.

دکتر هاشمیان با تاکید بر اینکه بهتر است برای باز شدن مدارس عجله نکنیم تاکید داشت : ابتدا تفکر بر این بود که کودکان مبتلا نمی شوند ولی بعدا متوجه شدیم که کودکان هم ناقل قدرتمندی هستند و هم خودشان مبتلا می شوند و حتی در ارتباط با دلتا فوتی هم در کودکان گزارش می شود.

این استاد مراقبت های ویژه با بیان اینکه هنوز در ارتباط با کرونای لامبدا و واریانت مو که در کشور های اطراف وجود آنها گزارش شده است اطلاعات کافی نداریم افزود: در همه  بیمارستان ها آی سی یو کودکان  نداریم یعنی نه امکانات زیادی برای مراقبت از کودکان داریم و نه اینکه فوق تخصص آی سی یو به حد کافی وجود دارد.

میزان ابتلا و فوتی در کودکان در حال افزیش است

دکتر هاشمیان با اشاره به اینکه آمار کشور های مختلف نشان می دهد میزان ابتلا و فوتی در کودکان در حال افزیش است ادامه داد:  در ترکیه 50 درصد از بستری ها مربوط به افراد زیر 30 سال است و 23 درصد از موارد ابتلای  مثبت مربوط به کودکان است. در آمریکا تعداد مبتلایان  در کودکان طی چند ماه 5 برابر شده است. می دانیم دلتا کودکان را هم درگیر می کند. آمار american pediatric academy  نشان می دهد طی یک هفته 282 کودک بستری شدند. در آمریکا تعداد مبتلایان در کودکان از هفته ای 38 هزار نفری که بود الان به هفته ای 180 هزار نفر رسیده است. CNN اعلام کرده روزانه صدها کودک بستری می شوند و رنج بستری در کودکان در ماه آگوست نسبت به ماه ژوئن 10 برابر شده است.

23 درصد کودکان مبتلا به کرونا نیازمند آی سی یو و دو درصد جان می سپارند

دکتر هاشمیان با تاکید بر این خبر که در روزهای اخیر 1300 کودک در بزریل فوت کردند گفت: طبق آماری که  CDC ارایه کرده است 23 درصد از کودکانی که بستری می شوند نیازمند به آی سی یو می شوند و 10 درصد از آنها نیازمند مکانیکال ونتیلیشن شده و دو درصد از آنها فوت می کنند. در کنار همه ی اینها برای کودکان درمان outpatient  خاصی وجود ندارد.

فقط 39 درصد ایرانیان دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند

فوق‌تخصص ICU بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با طرح این سوال که آیا این دلایل کافی برای بسته نگه داشتن مدارس و به تعویق انداختن بازگشایی مدرسه ها در ایران نیست؟ افزود: تا واکسینه شدن 80 درصد از کل جامعه نیاز است که بازگشایی مدارس به تعویق بیافتد. تاکنون فقط 53 درصد از کل جامعه دوز اول و  حدودا 39 درصد از کل جامعه هم هر دو دوز واکسن را دریافت کردند.  امیدوارم آنفولانزا امسال همانند سال گذشته با ما مدارا کند و درگیرمان نکند ؛ آنفولانزا دراطفال ؛ یادواره خوبی برای ما دراین فصل خطرناک نبود .

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.