کد خبر : 8211 / /
/

طالبان/ حمله طالبان/طالبان در افغانستان

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید بایدن، در یک جلسه خبری تأیید کرد که نیروهای طالبان موفق شده‌اند «مقدار مناسبی» از تجهیزات نظامی آمریکا را از نیروهای امنیتی افغان در دست بگیرند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تأیید کرد که تعدادی از تجهیزات دفاعی ایالات متحده توسط طالبان مصادره شده است.

سالیوان به خبرنگاران گفت: ما به طور واضح تصویری کامل از جایی که همه تجهیزات دفاعی از دست رفته نداریم ، اما مطمئنا مقدار قابل توجهی از آن به دست طالبان افتاده است. بدیهی است ما این حس را نداریم که آنها به آسانی آن را در فرودگاه به ما تحویل می دهند.

سالیوان از اظهارنظر در مورد وضعیت اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان خودداری کرده و گفت: در حال حاضر  غنی دیگر یک فاکتور نیست. او پست خود را رها کرد و در میان ورود طالبان به پایتخت از کشور گریخت.

سالیوان درباره روابط بین طالبان و گروه تروریستی داعش تاکید کرد که به احتمال زیاد هیچ نوع «رابطه همزیستی» با توجه به اینکه این دو دارای سابقه «نسبتا مستند» مبارزه با یکدیگر هستند، ایجاد نمی‌شود.

وی به خبرنگاران گفت: من هیچ رابطه همزیستی را در آنجا پیش‌بینی نمی‌کنم، اگرچه این‌ها سناریوهای احتمالی هستند، بنابراین باید ببینیم اوضاع چطور پیش می‌رود.

وی تصریح کرد که همه غیرنظامیان آمریکایی و اتباع افغان دارای ویزا از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای با هواپیما منتقل می‌شوند. وی گفت: من در مورد فرضیات اظهارنظر نمی‌کنم.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.