کد خبر : 11064 / /
/

در خصوص سفرهای انجام شده به ایران، این سفرها همواره بصورت عادی و با آگاهی کابل و گروه‌های افغانستانی انجام می‌شود.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آمریکایی‌ها باید تحریم‌های ظالمانه را به صورت یکجا بردارند و تضمین بدهند هیچدولتی در آمریکا این رفتارها را تکرار نخواهد کرد.

پاسخ مبهم خطیب زاده درباره حضور احمد مسعود در ایران

به گزارش اقتصادنیوز، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری که صبح امروز(دوشنبه) برگزار شد، در واکنش به اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی که گفته ایران تهدیدی برای موجودیت اسرائیل ایت، گفت: ماهیت رژیم صهیونیستی، خود مخرب است و سیاست‌هایی که در پیش گرفته، مبنای نامشروع بودن هر چه بیشتر این رژیم متجاوز و اشغالگر است.

خطیب‌زاده ادامه داد: صهیونیست‌ها این را می‌دانند و پیش‌تر هم پاسخ‌های لازم به آنها داده شده است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

آمریکا باید در مذاکرات تضمین بدهد

*{ در واکنش به اظهارات سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا درخصوص مذاکرات هسته‌ای}: ایالات متحده باید بداند که عضو برجام نیست و نمی‌تواند اظهاراتش را  به اعضای دیگر برجام  منتسب کند و یا درخواستی داشته باشد.

* آمریکا بهتر است اول از همه برادری خودش را ثابت کند.

* آنچه که مهم است اینکه ما عملی از دولت فعلی ایالات متحده ندیده‌ایم. اقدامات آمریکا برخلاف جهت اعلامی آنها بوده است. ایالات متحده مسیرش برای بازگشت به برجام روشن است.

* آمریکا اول باید بپذیرد به عنوان مقصر وضعیت فعلی، از این مسیری که رفته است، برمی‌گردد.

* آمریکا برای بازگشت از این مسیر نیز باید تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی که بعد از خروج از برجام اعمال شده است را یکجا و به صورت موثر بردارد و مهمتر اینکه تضمین بدهد هیچ دولتی در ایالات متحده جهان و حقوق بین‌الملل را به سخره نخواهد کرد و آن رفتارها را تکرار نخواهد کرد.

سفرها میان ایران و افغانستان بصورت عادی انجام می‌شود

*{ در واکنش به برخی اخبار در خصوص سفر «احمد مسعود» به ایران}: در خصوص سفرهای انجام شده به ایران، این سفرها همواره بصورت عادی و با آگاهی کابل و گروه‌های افغانستانی انجام می‌شود.

* در هفته گذشته نیز برای عقد توافقی میان شرکت توانیر و «برشنا» افغانستان سفری انجام شد. کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان هم بزودی به کابل سفر خواهد کرد.

مسببان حمله به منزل نخست وزیر عراق شناسایی شوند

*{ در پاسخ به سؤالی درباره سوء قصد به جان نخست وزیر عراق}:‌ باید اجازه دهیم نهادهای ذیربط و قانونی در عراق بررسی‌های خود را تکمیل کنند.

* در تماس تلفنی دیروز آقای امیرعبداللهیان با «فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق این موضوع بحث شد که همه باید کمک کنیم مسببان، آمران و عاملان این موضوع شناسایی شوند.

عربستان برای پیشرفت مذاکرات، از اظهارات رسانه‌ای فراتر برود

*{ در پاسخ به سوالی در خصوص ادامه فرآیند مذاکرات بین ایران و عربستان}:  تماس‌ها بین ایران و عربستان قطع نشده است، البته بعد از دور چهارم، گفتگوی جدیدی به صورت حضوری انجام نشده است.

* گفتگوها به صورت صریح و شفاف انجام شده و پیشرفت گفتگوها منوط به این است که ریاض از اظهارات صرف رسانه‌ای فراتر رود. اگر شاهد جدیت از سوی آنها باشیم قطعا دور بعدی می‌تواند برگزار شود.

* گفتگوهای ایران و عربستان دوجانبه و مبتنی بر موضوعات مورد علاقه و نظر دو کشور است.

*  هیچ وقت درباره دوستان خود با طرف ثالثی صحبت نکردیم. منطق محاصره و فشار هیچ وقت به نتیجه نرسیده و درباره لبنان هم به نتیجه نرسیده است.

بزودی سفرهای دیپلماتیکی بین ایران و ترکیه خواهیم داشت

*{ در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و ترکیه}: روابط دو کشور از حیث اقتصادی، سیاسی، مردمی، امنیتی رو به گسترش است و در سال‌های اخیر در ابعاد اقتصادی روابط نزدیکی داشتیم.

* ظرفیت‌ها و پتانسیل روابط بیش از آن است که امروز محقق شده است و برنامه‌های متعددی نیز وجود دارد که می‌توانیم شاهد عملیاتی شدن توافقات باشیم.

* انشاءالله در آینده نزدیک شاهد سفرهای دیپلماتیک در سطح یک و دو بین دو کشور خواهیم بود.

امیدواریم سوءتفاهمات رسانه‌ای میان ایران و آذربایجان تکرار نشود

*{ در خصوص روابط ایران و جمهوری آذربایجان}: طی سه دهه گذشته همواره مخالف اشغال سرزمین آذربایجان بودیم و از تمامیت ارضی و حاکمیت این کشور حمایت کردیم و سال گذشته بعد از این‌که بخشی از مناطق اشغالی آزاد شد، به ملت و دولت آذربایجان تبریک گفتیم و از این سالگرد استقبال می‌کنیم.

* اراده رهبران دو کشور بر گسترش روابط است و گفتگوهای منظمی بین وزرای خارجه و مقامات دیگر در جریان است.

* امیدواریم شاهد توسعه هر چه بیشتر روابط و عدم تکرار سوء تفاهمات در حوزه رسانه‌ای باشیم.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.