کد خبر : 8203 / /
/

اخبار / اخبار سیاسی

دولت اوگاندا روز سه شنبه اعلام کرد با درخواست آمریکا برای اسکان موقت ۲ هزار پناهجوی افغان که به دلیل سلطه طالبان از افغانستان فرار کرده‌اند، موافقت کرده است.

این کشور شرق آفریقا تجربه زیادی در پذیرش پناهجویان متواری از خشونت دارد و هم اکنون بیش از یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر از سودان جنوبی در این کشور زندگی می‌کنند. 

استر انیاکان داوینیا مشاور وزیر مهاجران، آمادگی برای بلایای طبیعی و امداد گفت: آمریکا روز گذشته این درخواست را مطرح کرد و یوری موسونی رییس جمهوری اوگاندا با اسکان موفقت ۲ هزار پناهجوی افغان موافقت کرده است. 

پناهجویان افغان

وی افزود: این افرد به مدت سه ماه در اوگاندا سکونت خواهند داشت و سپس آمریکا آن‌ها را به جای دیگری خواهد فرستاد. 

هنوز مشخص نیست چه زمانی پناهجویان افغان وارد اوگاندا خواهند شد. 

دو کشور آلبانی و کوزوو نیز با درخواست آمریکا برا پذیرش موفقت پناهجویان افغان موافقت کرده‌اند. 

افغانستان

از سوی دیگر دولت بنگلادش روز سه شنبه از رد درخواست آمریکا برای اسکان موقت افغان‌ها در این کشور خبر داد.

"دیلی استار" در این خصوص نوشت: بنگلادش درخواست آمریکا برای پناه دادن موقت به برخی از مردم افغانستان را رد کرد و گفت بنگلادش با دادن سرپناه به بیش از یک میلیون مسلمان روهینگیایی در حال حاضر در یک مشکل بزرگ قرار دارد. 

ای کی عبدل الکلام وزیر امور خارجه بنگلادش گفت: بله، آمریکا از ما درخواست کرده است تا افغان‌ها را اسکان دهیم. اما ما این درخواست را رد کرده‌ایم زیرا تعداد زیادی پناهجوی روهینگیا را پذیرفته‌ایم و با مشکل بزرگی مواجه شده‌ایم. 

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد. گروه طالبان روز یکشنبه وارد کابل شد و دولت اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.