کد خبر : 9925 / /
/

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی امروز (دوشنبه) پس از دیدار با «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان در نشست خبری مشترک با همتای ارمنستانی در تهران گفت: روابط دو کشور ایران و ارمنستان سازنده و رو به رشد است.

 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با همتای ارمنستانی با بیان این‌که اجازه نمی‌دهیم برخی مداخله گران خارجی مناسبات ایران با همسایگان از جمله ارمنستان را تحت تاثیر قرار بدهند، گفت: منطقه ما به هیچ وجه تحمل زیاده خواهی‌های جدید را نخواهد داشت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری ایسکانیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی امروز (دوشنبه) پس از دیدار با «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان در نشست خبری مشترک با همتای ارمنستانی در تهران گفت: روابط دو کشور ایران و ارمنستان سازنده و رو به رشد است.

وی اضافه کرد: ملاقات بسیار مهمی بین آقای دکتر رئیسی و آقای پاشینیان در دوشنبه پایتخت تاجیکستان در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای انجام شد.

* من و همکار خوبم مکلف شدیم که امروز در تهران نقشه راه جدید روابط دو کشور را ترسیم و نهایی کنیم

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: مقامات عالی دو کشور در موضوعات مختلف و در سطح راهبردی توافقاتی را در دوشنبه به عمل آوردند و من و همکار خوبم مکلف شدیم که امروز در تهران نقشه راه جدید روابط دو کشور را ترسیم و نهایی کنیم.

وی افزود: امروز توافق کردیم علاوه بر مناسبات خوب سیاسی، در تمامی زمینه‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری همکاری‌ها را توسعه دهیم.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه بیان کرد: تجارت و بهره‌برداری از مسیر ترانزیتی ارمنستان از موضوعات مورد توجه دو کشور است.

* پروسه‌ای که در راستای احیای جاده ترانزیتی و مسیرهای رفت و آمد تریلرها تعریف شده

امیرعبداللهیان گفت: ما در احیای جاده ترانزیتی و مسیرهای رفت و آمد تریلرها و کامیون‌های دو کشور پروسه‌ای را تعریف کردیم که به سرعت عملیاتی و تکمیل خواهد شد.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان اظهار داشت: در هفته‌های آینده شاهد نشاط بیشتر در همه ابعاد روابط بین دو کشور خواهیم بود.

* حضور صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در بخش‌هایی از منطقه موجبات نگرانی جدی ماست

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: همچنان منطقه ما در حوزه قفقاز جنوبی و همسایگان شمالی ما از شرایط بحرانی رنج می‌برند، به خصوص حضور صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در بخش‌هایی از منطقه موجبات نگرانی جدی ماست.

وی تصریح کرد: امروز با صدای بلند در این نشست مطبوعاتی اعلام می‌کنیم که اجازه نخواهیم داد برخی از مداخله گران خارجی مناسبات جمهوری اسلامی ایران را با همسایگان از جمله با همسایه خوبش جمهوری ارمنستان تحت تاثیر قرار بدهند.

* منطقه ما تحمل زیاده خواهی‌های جدید را به هیچ وجه نخواهد داشت

،امیرعبداللهیان ادامه داد: با در نظر گرفتن بحران‌های منطقه‌ای فشرده در این حوزه و همچنین با نزدیک شدن به خروج از بحران کرونا باید اعلام کنیم که منطقه ما تحمل زیاده خواهی‌های جدید را به هیچ وجه نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: همه کشورهای منطقه به این باور مشترک خواهیم رسید که مشکلات منطقه بایستی توسط اهل منطقه و بدون مداخلات خارجی حل و فصل شود.

به گزارش فارس، «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان که به منظور دیدار و گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود پیش از ظهر امروز (دوشنبه) وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شد و مورد استقبال علیرضا حقیقیان دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه قرار گرفت.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد که سفر میرزویان از قبل تنظیم شده بود. (اینجا بخوانید)

وزارت خارجه ارمنستان امروز در صفحه توئیتری خود اعلام کرد که «آرارات میرزویان» وزیر خارجه ارمنستان امروز (دوشنبه) برای یک دیدار کاری به ایران سفر می‌کند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.