کد خبر : 11266 / /
/

برد ۲ بر یک تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل لبنان تحت تاثیر مصاحبه غیرمنتظره دراگان اسکوچیچ علیه بازیکنان تیم ملی و اشاره مستقیم به تاکتیک پذیر نبودن آنها و همچنین دعوت نشدن مهدی طارمی به اردوی آخر تیم ملی قرار گرفت.

 

سرمربی اسبق تیم ملی ایران گفت: دلیل انتشار پست اینستاگرامی از سوی بازیکنان این بود که احساس می‌کنند کادر فنی برای حفظ بقای خودش از فدراسیون انتقاد نمی‌کند و برای همین خودشان مستقلاً اطلاعیه دادند.

برد ۲ بر یک تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل لبنان تحت تاثیر مصاحبه غیرمنتظره دراگان اسکوچیچ علیه بازیکنان تیم ملی و اشاره مستقیم به تاکتیک پذیر نبودن آنها و همچنین دعوت نشدن مهدی طارمی به اردوی آخر تیم ملی قرار گرفت. دیداری که به نظر می‌رسید برخی از بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان در آن و در طول ۹۰ دقیقه تمرکز لازم را نداشتند. در همین خصوص با سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین صحبت کردیم تا نقطه نظرات این کارشناس خبره فوتبال کشورمان را درباره اتفاقات اخیر، قبل و بعد از بازی منعکس کنیم.

حشمت مهاجرانی در گفت‌وگو با خبر ورزشی درباره برد ایران مقابل لبنان، حواشی مربوط به دعوت نشدن مهدی طارمی، پست مشترک اینستاگرامی‌بازیکنان تیم ملی، جایگاه اسکوچیچ و تاثیر رفتارش کنار نیمکت روی تیم ملی، همچنین بازی مقابل سوریه و بخت ایران برای حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اظهاراتی را مطرح کرد:

قبول دارید با اینکه اسکوچیچ نتایج قابل توجهی با تیم ملی بدست آورده ولی همچنان خیلی‌ها او را یک مربی مقتدر نمی‌دانند؟ دلیل این موضوع چیست؟

اصولا همیشه مردم درباره شکل زندگی مربی، در هر پوزیشنی که باشد قضاوت می‌کنند. برای همین است که می‌گویند تیم ملی متعلق به شخص خاصی نیست و متعلق به جامعه ای است که در آن زندگی می‌کند. بنابراین همه حق دارند درباره تیم ملی صحبت کنند.

رفتارهای اسکوچیچ در لب خط را دیدید؟ متوجه شدید برخی حرکات اسکوچیچ منجر به اخراجش شد؟

نظم و انضباط از نیمکت و از اتاق رییس فدراسیون به چمن منتقل می‌شود. نظم و انضباط از چمن به بالا منتقل نمی‌شود. حرکات مربی در کنار زمین می‌تواند اثرگذار باشد. کی روش با تمام مدیریتی که داشت در جام ملت‌ها به داور حمله می‌کرد و همین حرکت او باعث شد در یک صحنه همه بازیکنان به طرف داور حمله ور شوند و هیچکس دنبال توپ نرود تا بازیکن ژاپنی دروازه کشورمان را باز کند. ببینید حرکات مربی تا چه حد روی بازیکنان اثرگذار است. یکی از وظایف مربی دفاع کردن از حق و حقوق بازیکنانش می‌تواند باشد. چیزی که کی روش خیلی خوب آن را انجام می‌داد.

چه اتفاقی رخ داد که ما لبنان را در دقایق آخر شکست دادیم؟

در جریان بازی با لبنان ما مشغول این بودیم که نتیجه را عوض کنیم. مربی هم مشغول معرکه جدیدی با تیم لبنان بود. موقعی که تیم ما از حالت بازی که به آن دیکته شده بود یعنی از یک فوروارد به دو فوروارد تغییر روش داد، در حالت حمله ای قرار گرفتیم و به گل رسیدیم. اصولا خصوصیات تیم حریف و خصوصیات خودمان به مربی ما نشان می‌دهد که چه روشی را برای خود انتخاب کند. البته در درجه اول ما سعی داشتیم گل نخوریم. راه و روش بازی یک وسیله کمک کننده است ولی تضمین کننده موفقیت شما نیست. شما نمی‌توانید بگویید که ۱-۳-۲-۴ بازی کردم و برنده شدم. این فقط یک فاکتور کمک کننده است با توجه به نظر مربی و خصوصیات تیم حریف.

بعد از بازی یک پست مشترک از سوی بازیکنان تیم منتشر شد و به وضعیت لباس و عدم دریافت پاداشها اعتراض کرده بودند. این انتقاد در این برهه حساس برای تیم ملی خطرناک نیست؟

من فکر می‌کنم دلیل انتشار پست اینستاگرامی‌از سوی بازیکنان این بود که احساس می‌کنند کادر فنی برای حفظ بقای خودش از فدراسیون انتقاد نمی‌کند و برای همین خودشان مستقلا اطلاعیه دادند که این هم برای آینده فوتبال خوب نیست. بازیکن باید حدود وظایفش را بداند. از طرفی حدود وظایف مربی و کاپیتان تیم مشخص است. البته یکی از وظایف سرمربی این است که از حق و حقوق بازیکنان مقابل فدراسیون دفاع کند. چه از نقطه نظر لباس و چه پاداش. مربی باید از هر نظر رابط قوی بین تیمش و فدراسیون باشد. کادر فنی در این مورد می‌توانند خیلی کمک کننده باشند.

در ارتباط با اظهار نظر سرمربی تیم ملی که باعث نارحتی طارمی شد صحبتی ندارید؟

اسکوچیچ حرفی زد و گفت بازیکنان ایرانی تاکتیک پذیر نیستند و یکی از بازیکنان هم که طارمی باشد جوابش را داد. من تعجب می‌کنم وقتی که شما به بازیکن ایران می‌گویید تاکتیک پذیر نیست چرا این را در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کردید؟ آن هم قبل از بازی‌های مهم پیش رو! معمولا مربی نزدیک مسابقات راجع به راه و روش بازی حرف می‌زند. شما چرا در این موقعیت درباره تاکتیک پذیری بازیکنانت حرف زدی؟ این اظهار نظر اسکوچیچ به اندازه خیلی زیادی باعث بوجود آمدن عدم اعتماد بین بازیکن و مربی شد که می‌تواند روی شرایط روحی بازیکن و روی نتایج تیم تأثیرگذار باشد. اصولا عدم اعتماد بین مربی و بازیکنان می‌تواند عوارض خیلی بدی را برای تیم ملی داشته باشد. در درجه اول این موضوع به تیم لطمه می‌زند.

درباره دقیق پایانی بازی و اینکه تغییر روش تیم تا چه حد روی برد تأثیر داشت صحبت می‌کنید؟

من اصولا اعتقاد دارم که بازیکنان ایرانی دارای شرایط خاصی هستند و اگر آنها را در یک قفس یا در یک چارچوب تاکتیکی محدود کنید، نمی‌تواند تمام خصوصیات خودش را نشان بدهد. خیلی خیلی سخت است که شما در ۵ دقیقه در خانه حریف دو گل بزنید. ولی وقتی که تیم ما به شکل ناخودآگاه از حالت تک فوروارد خارج شد و سردار آزمون دیگر تنها فورواردمان به شمار نمی‌رفت و هافبک‌ها در نقش گوش راست و چپ خیلی خوب ظاهر شدند، تیم حالت حمله گرفت و به گل رسیدیم. البته ما قبل از آن هم بازیکنانی با همین خصوصیات داشتیم و می‌توانستیم با همان نفرات، راحت تر و بدون استرس لبنان را در زمین خودش شکست بدهیم.

تا قبل از دو گل دقایق آخر، انتظار این نتیجه را داشتید؟

این نتیجه ای که بدست آمد واقعا غیرقابل تصور بود. ویژگی دیگری که فوتبالیست ایرانی دارد و ما همیشه به آن اشاره داشتیم همان فاکتور غیرت، تعصب و شرف بازیکن است. او می‌دانست که این تیم متعلق به ۸۵ میلیون ایرانی است و ۸۵ میلیون ایرانی قلبش برای این تیم می‌تپد و این شد که حرکت کردند و همان فاکتور غیرت و تعصب نتیجه را تغییر داد. ما همیشه این فاکتور را در همه زمینه‌ها داشتیم. بازیکن تیم ملی با تمام وجود برای سربلندی و عظمت تیمش، خودش و سربلندی مملکتش می‌جنگد. این فاکتوری است که کمتر تیمی در دنیا داد.

اسکوچیچ بازیکنان را به خودش بی‌اعتماد کرد/ عامل نوشته جنجالی بازیکنان اسکوچیچ بود/ لبنان به تعصب ما باخت نه تاکتیک!

تا چه اندازه به صعود تیم ملی مان به جام جهانی امید دارید؟

من معتقدم که تیم ایران راحت بین ۵ یا ۶ تیمی قرار می‌گیرد که خیلی راحت به جام جهانی می‌رود. نتایجی که این تیم تا اینجا بدست آورده غیرقابل تصور است و تا اینجا خیلی خوب بوده و امیدواریم که راهمان را ادامه بدهیم.

پیش بینی تان از دیدار با سوریه چیست؟

بازی با سوریه هم مثل باقی مسابقات برای ما باید مثل یک فینال باشد. هرکس این را بگوید کاملا درست گفته است. رقبایی مانند عراق، امارات، سوریه و لبنان همه در یک حد هستند و قدرت برتری نسبت به هم ندارند. نتایج بازیهای این گروه جدا از تیم ما که برای برد به میدان می‌رویم، می‌تواند کمک کند که ایران را در صدر جدول قرار بدهد. من به بازی با سوریه هم خیلی امید دارم. چون شناخت خیلی کاملی از آن تیم داریم. در همین سال دو بار با این تیم بازی کرده ایم. هم مربیان ما و هم بازیکنانمان خوب این حریف را می‌شناسند و البته با نتیجه ای که در لبنان بدست آوردیم ما از نقطه نظر روحی و شرایط تیمی هم درحد خیلی خوبی هستیم. کادر فنی و مربی مان باید از این موقعیت استفاده کنند و کار را در قطر تمام کنیم.

هنوز هم بازیهای تیم ملی را با شور و شوق دنبال می‌کنید؟

من هم مثل شما که دوست دارید تیم ایران برنده باشد وقتی به تلویزیون نگاه می‌کنم چشمم به ساق پای این بچه‌هاست و هر حرکتی که می‌کنند یک قوت قلبی برای من، مردم و شماست.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.