کد خبر : 11311 / /
/

تیم ملی فوتبال ایران در حالی مقابل سوریه قرار خواهد گرفت که موقعیت خوبی برای صعود به جام جهانی دارد.

وحید طالب‌لو با وجود اشتباه بیرانوند در مصاف با لبنان، او را بهترین گزینه برای دروازه تیم ملی می‌داند.

تیم ملی فوتبال ایران در حالی مقابل سوریه قرار خواهد گرفت که موقعیت خوبی برای صعود به جام جهانی دارد. دراگان اسکوچیچ هم با تیم ملی ایران نتایج خوبی گرفته اما هنوز منتقدان خاص خودش را در فوتبال ایران دارد. وحید طالب‌لو دروازه‌بان سابق استقلال که خودش سابقه ملی هم داشته، به‌عنوان کارشناس در خصوص مسائل مختلف تیم ملی صحبت‌های جالبی را بیان می‌کند.

گرفتن ۳ امتیاز مهم بود

همه‌چیز در تیم ملی خوب پیش می‌رود. ما در آخرین بازی لبنان را شکست دادیم؛ هرچند که بازی کیفیت فنی خوبی نداشت و شاید وزش باد و زمین چمن نامساعد در این موضوع تأثیرگذار بود. با این حال ۳امتیاز مهم گرفتیم و امیدوارم سوریه را هم شکست دهیم.

کارنامه دراگان قوی نبود

اینکه برخی معتقدند ایران روی نیمکت یک مربی بزرگ‌تر و نامدارتر می‌خواهد دلایل خاص خودش را دارد. در تیم ملی یک‌مربی مثل کارلوس کی‌روش ۸سال فعالیت کرد ولی بعد از این مربی (جدا از دوره کوتاه‌مدت ویلموتس) فردی روی نیمکت تیم ملی نشست که در لیگ دسته اول ایران مربیگری کرده و در لیگ برتر هم نفت‌آبادان را هدایت کرده بود. این کارنامه برای نشستن روی نیمکت تیم ملی قوی نبود ولی خوشبختانه نتایج خوبی رقم خورد. از طرفی مربیان تیم ملی هم در این روند تأثیرگذار هستند که می‌توان از وحید هاشمیان نام برد که کارش را به‌خوبی بلد است و مربیگری را پله پله طی کرد تا به اینجا رسید. کریم باقری هم به‌عنوان بزرگ‌تر نقش مهمی دارد. البته فراموش نکنیم که دراگان در مقطعی هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت که خوشبختانه بازیکنان زیادی از ما در اروپا هستند و از لحاظ فنی، روحی و فکری در شرایطی حرفه‌ای قرار دارند.

بازیکنان، اسکوچیچ را قبول کردند

برخی معتقدند اسکوچیچ در مجموع مربی خوش‌شانسی است. شانس هم برای کسانی است که تلاش می‌کنند. یک نکته مهم بعد از انتخاب اسکوچیچ این بود که بازی‌ها عقب افتاد و این موضوع خیلی به سود تیم ملی و سرمربی‌اش شد. به هر حال بعد از انتخاب اسکوچیچ حرف و حدیث‌ها زیاد بود ولی تعویق بازی‌ها جو را خواباند و حواشی هم تمام شد و بچه‌ها هم سرمربی را قبول کردند و تیم ملی به آرامش رسید.

فشار روی سرمربی

من می‌خواهیم به یک نکته اشاره کنم. مهم‌ترین نکته بعد از گل اول ایران برابر لبنان فقط یک صحنه بود. اینکه سرمربی نتوانست خودش را کنترل کند ولی سردار آزمون توپ را بدون هیجان برداشت و یک پیغام به سرمربی داد که ما می‌خواهیم بازی را ببریم. به هر حال دراگان در آن لحظه تحت فشار بود که بازیکنی مثل مهدی طارمی را خط زده و تیمش هم در آستانه شکست قرار دارد و باید در این مورد پاسخگو باشد. اگر هم می‌باختیم همه می‌خواستند در مورد خط‌خوردن طارمی از اسکوچیچ سوال کنند.

تماس با طارمی اشتباه بود

در مورد خط‌زدن مهدی طارمی، اگر من بودم طور دیگری رفتار می‌کردم. من معتقدم باید به بازیکن شخصیت داد، مسئولیت داد و او را بزرگ کرد تا تیم بزرگ شود. من حتی زمانی هم که بازی می‌کردم منافع تیمی برایم مهم بود. اگر طارمی موقع تعویض حرکتی انجام می‌داد یا برخلاف منافع تیم ملی اقدام می‌کرد آن وقت قضیه فرق داشت. اگر از دستور سرمربی سرپیچی می‌کرد، کار اسکوچیچ درست بود؛ ولی یک صحبتی سرمربی تیم ملی انجام داد و طارمی هم نظرش را گفت. من فکر می‌کنم نباید این موضوع بزرگ می‌شد. اشتباه بدتر این بود که مربیان تیم ملی با طارمی تماس گرفتند و این بدترین اتفاق بود. بهتر بود همبازیان طارمی و کاپیتان‌های تیم ملی با مهدی صحبت می‌کردند تا مشکلات حل شود. مثلا اگر طارمی جواب جهانبخش را نمی‌داد اتفاقی رخ نمی‌داد ولی جواب‌ندادن به سرمربی جالب نیست. فوتبال ما خودش کم و کاستی زیاد دارد و ما نباید کاری کنیم که خودمان محروم شویم و با دست خودمان یک چیزهایی را از دست بدهیم.

اشتباه بیرانوند

خوشبختانه اشتباه بیرانوند مقابل لبنان در روزی رقم خورد که بازی را بردیم و البته تصور بیرانوند هم این بود که با وزش باد توپ به اوت می‌رود. من در جام‌جهانی۲۰۰۶ شرایطی مثل عابدزاده و سایر دروازه‌بانان حال‌حاضر تیم ملی داشتم و اگر در بازی آخر با آنگولا بازی می‌کردم شاید خیلی چیزها در مورد آینده‌ام تغییر می‌کرد. آن زمان حتی به مسعود شجاعی و آرش برهانی هم بازی دادند، در حالی‌که من هم شرایط خیلی خوبی داشتم. با این حال برانکو تصمیم نهایی را گرفت و نظر سرمربی مهم است. ما گلرهای خوبی در تیم ملی داریم، در استقلال هم رشید مظاهری و حسینی گلرهای توانمندی هستند و برخی دروازه‌بان‌های دیگر هم شرایط خوبی دارند، ولی بیرانوند تجربه بالایی دارد و بهترین گزینه برای شماره یک تیم ملی است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.