کد خبر : 9178 / /
/

علیرضا جهانبخش یک‌بار دیگر در قامت فرشته نجات برای تیم ملی ظاهر شده و در دو دیدار اخیر این تیم در راه رسیدن به جام‌جهانی قطر نقش مهمی را ایفا کرد؛ هرچند خودش اعتقاد دارد سهم کوچکی داشته است.

علیرضا جهانبخش که درخشش خیره‌کننده‌ای در ۲ دیدار ابتدایی مرحله مقدماتی جام جهانی داشته، در گفتگویی در مورد شرایط خودش و تیم ملی صحبت کرده است.

علیرضا جهانبخش

علیرضا جهانبخش یک‌بار دیگر در قامت فرشته نجات برای تیم ملی ظاهر شده و در دو دیدار اخیر این تیم در راه رسیدن به جام‌جهانی قطر نقش مهمی را ایفا کرد؛ هرچند خودش اعتقاد دارد سهم کوچکی داشته است. علیرضا که یکی از مهم‌ترین، تاثیرگذارترین و بهترین لژیونرهای تاریخ فوتبال ایران است و بعد از سه فصل حضور در لیگ جزیره حالا با آمادگی مثال‌زدنی به لیگ هلند بازگشته، دوباره می‌خواهد دوران درخشان حضور در آلکمار که با آقای گلی به پایان رسید را این‌بار در فاینورد تکرار کند. در خصوص تیم ملی، اتفاقات دو بازی اخیر، حضور اسکوچیچ، بازگشت به لیگ هلند و اتفاقاتی که در سه سال اخیر در لیگ برتر انگلیس رخ داده  با کاپیتان تیم ملی هم‌کلام شدیم که آن را در ادامه می‌خوانید.

از بازی با عراق شروع کنیم. وحید هاشمیان اعتقاد داشت قبلا عراقی‌ها بازیکنان ایران را تحریک می‌کردند، اما حالا به‌خاطر حرفه‌ای‌شدن بازیکنان تیم‌ملی در همه سطوح این تدابیر عراقی‌ها برای گرفتن نتیجه دیگر جواب نمی‌دهد.

همان‌طور که آقای هاشمیان هم گفتند ما قبل از این بازی می‌دانستیم که آن مباحث روانی و شلوغ‌کاری‌ها و چیزهایی که در بازی با عراق وجود داشته از طرف آنها باز هم وجود دارد و بنابراین در اردوی اخیر اولین بحثی که درباره آن صحبت کردیم، همین موضوع بود که مراقب جنگ روانی و اتفاقاتی که می‌تواند بیفتد و تاثیر بگذارد، باشیم و اگر آن را کنترل کنیم از لحاظ فوتبال فردی و تیمی ما خیلی نسبت به عراق برتری داریم. خدا را شکر توانستیم این مسائل را کنترل کرده و نتیجه بگیریم. من اعتقاد دارم در بحرین هم حتی اگر در زمین خوبی بازی می‌کردیم، چون در بحرین زمین خوبی وجود نداشت، شک نکنید می‌توانستیم نسبت به نتیجه‌ای که به‌دست آمد با برتری بهتری زمین را ترک کنیم؛ اما این بازی به‌مراتب از دیدار دو تیم در بحرین مهم‌تر بود.

یک‌جورهایی بازیکن احساسی هم هستی و اگر ذهن تو به‌هم بریزد قطعا می‌توانیم در زمین تاثیر آن را ببینیم و یا برعکس.

بله صددرصد، من فکر می‌کنم اکثر فوتبالیست‌ها اینطور هستند، چون مباحث روحی و روانی وارد زمین می‌شود، به همین دلیل من تمام تلاشم را کردم خودم را از لحاظ ذهنی و روحی و روانی آماده نگه داشته و خوب باشم تا بتوانم تاثیرگذار باشم.

دو بازی بعدی ما مقابل امارات و کره‌جنوبی برگزار می‌شود. تنها تیم ۶ امتیازی گروه محسوب می‌شویم. از الان می‌توانیم امیدوارانه به صعود به جام‌جهانی قطر فکر کنیم؟

به‌شخصه اعتقاد ندارم که با این دو پیروزی و ۶ امتیازی‌شدن قدم بزرگی را برداشته‌ایم یا کار تمام شده باشد، چون اول راه هستیم. قطعا این مهم بود که بتوانیم قدم‌های اول را محکم برداریم، اما هنوز ۸ بازی دیگر مانده و همه بازی‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند و به‌نظر من مسیر طولانی‌ای را پیش‌رو داریم. قطعا این بردها می‌تواند از لحاظ روحی و روانی خیلی تاثیرگذار باشد، اما بچه‌ها آنقدر باتجربه هستند و به‌قدری از لحاظ حرفه‌ای، فنی و ذهنی کامل شده‌اند که اهمیت دو بازی بعدی را هم درک کنند و ان‌شاءالله در باد دو بازی قبلی نخوابیم تا بتوانیم نتایج خوبی را در ادامه راه کسب کنیم. 

سون هیونگ‌-مین در مصاحبه اخیر خود این‌طور عنوان کرد که خیلی نتایج تیم‌ملی ایران را دنبال نکرده و علاقه‌ای به سایر تیم‌های گروه از جمله ایران ندارد و انگار مثل همیشه یک نگاه بالا به پایین به فوتبال آسیا دارد. در این مورد چه صحبتی داری؟

ما در این چند سال نشان دادیم جلوی کره‌جنوبی خوب نتیجه گرفته‌ایم. هرچند بحث ملی با بازی‌های باشگاهی متفاوت است، اما قطعا رفتن به جام‌جهانی با پیراهن کشورمان و اینکه بتوانی تاثیرگذار باشی یک چیز متفاوت و حس متفاوت نسبت به باشگاه است. قطعا سون، بازیکن فوق‌العاده خوب و بزرگی است. این اظهارات را نخواندم، اما مهم این است که ببینیم بازی‌ها چطور پیش می‌رود و باز هم تکرار می‌کنم که بازی‌های ملی با بازی‌های باشگاهی بسیار متفاوت هستند.

نمی‌خواهیم زیاد به گذشته برگردیم، اما نمی‌توان این موضوع را هم نادیده بگیریم که اگر ویلموتس سرمربی تیم‌ملی بود شاید تیم‌ملی ایران امروز در این مرحله حضور نداشت. به‌نظر می‌رسد فوتبال ایران با این سرمربی بلژیکی عقب‌گرد بزرگی داشت، ضمن اینکه طی مدت زمان حضور ویلموتس در تیم‌ملی به بهانه‌های مختلف مثل مصدومیت کمتر به تیم‌ملی دعوت شدی.

خیلی نمی‌خواهم درمورد گذشته صحبت کنم، چون به قول شما دیگر گذشته و صحبت کردن درمورد آن کمکی نمی‌کند، اما شرایطی که وجود داشت دور قبل مقدماتی در بحرین می‌توانست متفاوت‌تر دنبال شود و حتی نمی‌خواهم به زبان بیاورم، خدای ناکرده می‌توانستیم به‌خاطر اتفاقاتی که در آن زمان افتاد در این مرحله نباشیم، اما باز هم تاکید می‌کنم گذشته‌ها گذشته و ما الان در یک شرایط و وضعیت مناسب و ایده‌آل هستیم.

جهانبخش: با ۲ پیروزی قدم بزرگی برنداشته‌ایم/ دوست دارم کتاب زندگی‌ام را بنویسم/ بازی نکردن مقابل نماینده رژیم‌صهیونیستی تصیم خودم بود

بدون اینکه مقدمه‌چینی کنیم دوست داریم نظرت را درمورد اسکوچیچ بپرسیم.

اسکوچیچ از زمانی که آمده زمان کمی داشته و در این زمان کم سعی کرده است تا در این مسیر تاثیرگذار باشد. بچه‌ها نیز در این مدت فوق‌العاده توانستند تاثیرگذاری‌ای که اسکوچیچ می‌خواست را اجرا کنند. من باز هم تاکید می‌کنم این نسل یکی از بهترین نسل‌های فوتبال ایران است که اگر از تیم حمایت شود می‌توانند خیلی کارها کنند. در کنار آنها کادرفنی از اسکوچیچ تا وحید هاشمیان تا آقا کریم که به تیم اضافه شدند و از لحاظ روحی و روانی به ما خیلی کمک می‌کنند و جدیدا هم آقامهدی اضافه شده‌ که می‌توانیم از تجربیاتش در تیم ملی بزرگسالان استفاده کنیم.

در چند سال اخیر چه در عرصه ملی و چه در عرصه باشگاهی گل زیبا کم نزدی؛ از قیچی‌برگردان به چلسی در زمان حضور در برایتون تا گلی که برای فاینورد که به عنوان گزینه گل ماه انتخاب شده و حتی همین گل مقابل عراق. چقدر به این موضوع فکر می‌کنی که گل‌هایت زیبا باشد؟

خودم دوست دارم بیشتر از این صحبت‌ها تاثیرگذار باشم. خدا را شکر در این مسیر گل‌های خوب و قشنگی از آب درمی‌آید اما اینکه خوشگلی گل و این‌طور مسائل برایم مهم باشد، این‌طور نیست و بیشتر دوست دارم تاثیرگذار باشم و در روند نتیجه‌گیری و پیروزی تیمم چه در باشگاه و چه در تیم ملی موثر واقع شوم. به خاطر همین به فکر چیزی که گفتید نیستم اما خدا را شکر گل‌هایم خوب درمی‌آید و امیدوارم که ادامه‌دار باشد.

به حضور در فوتبال اروپا برسیم. در آخرین مصاحبه گفته بودی که اصلا از انتخاب برایتون پشیمان نشده‌ای.

نه صددرصد، اتفاقا این سوال را از من خیلی‌ها پرسیدند اما اگر به عقب برگردم با قدرت سر تصمیمی که گرفتم می‌ایستم و برای تک‌تک تصمیمات و اتفاقاتی که افتاده دلایل دارم چون من سعی می‌کنم احساسی و با توجه به چیزهایی که در اطراف وجود دارد تصمیم بگیرم. به خاطر همین برای هر تصمیمم فکر می‌کنم و با آدم‌هایی که برایم مهم هستند چند بار مشورت می‌کنم و بعد از آن تصمیم نهایی را می‌گیرم. به خاطر همین اگر به عقب برگردم درباره برایتون همان تصمیم را می‌گیرم اما یک‌سری چیزها را در این سال‌هایی که گذشت تغییر می‌دادم.

به فکر آن هستی که یک روز کتاب زندگی حرفه‌ای خود را بنویسی؟

بله، من به این داستان خیلی فکر می‌کنم. درواقع کتاب حرفه‌ای که در آن داستان زندگی‌ام هم وجود خواهد داشت. من به این موضوع فکر می‌کنم اما باید مطمئن باشم که این یک تصمیم خوب است که می‌خواهم انجام بدهم اما اگر بگویم به آن فکر نکرده‌ام، دروغ گفته‌ام.

حسرت این موضوع را نمی‌خوری که در یک فصلی از فوتبال انگلیس رفتی که رونالدو به منچستریونایتد برگشت و حالا دوباره لیگ جزیره بیشتر از همیشه زیر ذره‌بین قرار دارد؟

صددرصد با این موضوع لیگ انگلیس جذاب‌تر می‌شود ضمن اینکه خیلی از اتفاقات می‌تواند سال بعد بیفتد. آدم نمی‌تواند درباره آن چیزهایی که اتفاق افتاده خیلی صحبت کند اما با وجود رونالدو قطعا لیگ برتر انگلیس جذاب‌تر خواهد شد.

انگار ماجراهای پاتر با تو در برایتون تمامی نداشت. او مدام در تمرینات و نشست‌های خبری از تو تعریف می‌کرد اما تو را بازی نمی‌داد!

این یکی از چیزهایی است که دوست دارم مفصل در مورد آن صحبت کنم اما اگر بخواهم کوتاه بگویم این چیزی بود که همیشه از این مربی می‌شنیدم اما هیچ چیزی تغییر نمی‌کرد و یکی از سوال‌های بزرگ ذهنم که در این دو سال هیچ‌وقت جواب آن را نگرفتم همین تصمیم‌هایی بود که این سرمربی می‌گرفت و اتفاقاتی که پیرامون باشگاه برای من نمی‌افتاد را هیچ‌گاه متوجه نشدم. متاسفانه چیزهایی که گفته می‌شد با چیزهایی که عملی می‌شد خیلی متفاوت بود به خاطر همین این مسائل در مسیر من بیشتر تاثیر منفی داشت و روی عملکردم موثر واقع می‌شد اما باز هم می‌گویم این چیزی است که گذشته اما در یک زمان مناسب با جزئیات در این خصوص صحبت خواهم کرد.

به نظر این روزها خیلی آماده هستی. چقدر به آقای‌گلی دوباره لیگ هلند فکر می‌کنی؟

اگر حقیقت را بخواهید اصلا به آقای‌گلی فکر نمی‌کنم بلکه بیشتر دوست دارم تاثیرگذار باشم. اگر اشتباه نکنم فاینورد ۴ سال پیش قهرمان شد و از سال ۲۰۱۶ به این سو یا آیندهون قهرمان شده یا آژاکس، به همین دلیل دوست دارم به فاینورد کمک کنم تا دوباره به روزهای خوب گذشته برسد. به امید خدا البته از نظر شخصی صددرصد دوست دارم از لحاظ آمار و ارقام امسال خوب باشم و از لحاظ تیمی نیز دوست دارم تیم‌مان امسال سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را بگیرد.

درباره جام کنفرانس اروپا و عدم حضور مقابل نماینده رژیم‌صهیونیستی، این چیزی بود که در قراردادت ذکر شده یا آنها شرایطت را درک کردند؟

این موضوع چیزی نیست که بخواهم درمورد آن صحبت کنم. این تصمیمی بود که از طرف من و باشگاه گرفته شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.