کد خبر : 10105 / /
/

بدون شک شما به پوست و سلامت خود اهمیت می‌دهید. اما بسیاری در فصل بهار و تابستان این مراقبت را دو چندان می‌کنند و به پوست در این فصل‌ها بیشتر اهمیت می‌دهند. با این حال، ممکن است یک اشتباه مهم در سلامت پوست داشته باشید و آن هم این است که،‌ در ماه‌های پاییز و زمستان از انجام کارهای روزمره در مورد ضد آفتاب خودداری کنید.

متأسفانه، این یک اشتباه بزرگ است. سالانه بیش از 75000 مورد ملانوم (یک نوع تومور پوستی) تشخیص داده می‌شود و سالانه بیش از 10 هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. اگر می‌خواهید شانس ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید، زمان آن رسیده است که به اهمیت استفاده از کرم های ضد آفتاب پی ببرید و کرم ضد آفتاب را در برنامه مادام العمر خود قرار دهید.

یک تصور غلط و کشنده

اول، اجازه دهید با یک تصور غلط و متداول شروع کنیم؛ این تصور غلط این است که شما فقط باید در صورت گرم بودن هوا از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اما با این حال، حقیقت این است که هم در زمانی که هوا آفتابی است و تابستان است باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و هم زمانی که هوا سرد و پاییز و زمستان است. این باور غلط قابل درک است، زیرا مردم معمولا فکر می‌کنند که این نور خورشید تابستان است که می‌تواند مضرات بسیار برای پوست داشته باشد و از خورشید پاییز و زمستان غافل می‌شوند و آن را نادیده می‌گیرند.

در واقع، جالب است بدانید که انعکاس نور آفتاب روی برف اشعه ماوراء بنفش را بیشتر می‌کند؛ بنابراین، استفاده از کرم ضد آفتاب حتی بیشتر از آنچه ممکن است در یک روز تابستان در مرکز شهر مهم باشد، در پاییز و زمستان نیز بسیار اهمیت دارد. آیا اسکی یا اسنوبورد می‌کنید یا خیر؟ اگر جواب شما مثبت است، باید بگوییم که استفاده از کرم ضد آفتاب در پاییز و در این مواقع نیز بسیار اهمیت دارد.

اشعه ماوراء بنفش: تقریباً قابل توقف نیست

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که نیازی به استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در هنگام ابری بودن هوا نیست. این هم درست نیست؛ اشعه UVA - که متوقف کردن آن بسیار ساده‌تر از برادر خوانده آن UVB است – می‌تواند در ابرها نیز نفوذ کند و حتی امکان نفوذ آن از پنجره نیز است. این بدان معناست که اگر در زیر آسمان ابری قدم می‌زنید یا نزدیک پنجره می‌نشینید، قطعاً به کرم ضد آفتاب نیاز دارید. علاوه بر این، بسیاری از روزهای ابری یا بارانی بالاخره امکان آفتابی شدن نیز دارند، که در این صورت شما نمی‌توانید از کرم ضد آفتاب غافل شوید.

ضد آفتاب

بهترین کار این است که برای هر روز خود یک روتین مراقبتی مشخص کنید. این بدان معناست که مارکی را که دوست دارید انتخاب کنید، سراغ برندی بروید که پوست شما تحریک نمی‌کند تا بتوانید از آن هر روز صبح استفاده کنید. حتی برای خانم‌ها، برخی از کرم‌های ضد آفتاب تولید شده‌اند که رنگ دارند و می‌توان از آنها هم به عنوان ضد آفتاب و هم به عنوان کرم پودر استفاده کرد. البته که این نوع کرم‌های رنگی را نمی‌توان به اندازه مناسب ضد آفتاب استفاده کرد و ممکن است کارایی آن به اندازه کرم‌های بدون رنگ نباشد. اگر زیاد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، مطمئن شوید که از ضد آفتابی استفاده می‌کنید که جلوی اشعه‌های UV-A و UV-B را می‌گیرد.

برای نتیجه گیری بهتر است ابتدا نوع پوست خود را بشناسید و بعد سراغ خرید کرم بروید. اگر پوست چرب دارید و کرم ضد آفتاب چرب بخرید، پوست شما دچار مشکلاتی مانند آکنه و جوش می‌شود. این حالت برعکس نیز دارد.

سخن پایانی

کرم ضد آفتاب هم در تابستان و بهار و هم در پاییز و زمستان باید استفاده شود. چرا که اشعه‌های خورشید هم در هوای صاف تابستان و هم در هوای ابری پاییز و زمستان وجود دارند. با انتخاب کرم مناسب و همچنین برنامه ریزی روزانه برای روتین پوستی، پوست خود را در پاییز نیز از آسیب محافظت کنید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.