کد خبر : 11297 / /
/

سرد خانه مواد غذایی چگونه است؟؟

همانطور که می دانیم برخی از مواد غذایی که در مدت زمان کوتاهی فاسد و خراب می شوند، نیاز به نگهداری در سرد خانه ها دارند و بهتر است برای نگهداری آن ها از سرد خانه مواد غذایی استفاده شود.

از آنجایی که پتانسیل مواد غذایی زیاد است، این مواد در سریع ترین زمان ممکن فاسد و خراب می شوند؛ به همین دلیل امروزه برای جلوگیری از فاسد شدن آن ها سرد خانه هایی طراحی کرده اند که دارای ابعاد مختلف، مزایا و کاربرد های بسیاری می باشند.

سرد خانه های مواد غذایی دارای دو نوع بالای صفر و زیر صفر می باشند که دمای سرمایشی آن ها متفاوت است؛ به عبارت دیگر می توان گفت دمای سرمایشی سرد خانه ها بر اساس نوع مواد غذایی نگهداری شده می باشد. همانطور که می دانیم یکی از عواملی که از فاسد شدن مواد جلوگیری می کند، دمایی می باشد که سرد خانه مواد غذایی به وجود می آورد تا در مدت زمان خاص هر نوع مواد غذایی در آنجا نگهداری شود.

این سرد خانه ها در اندازه و ابعاد مختلفی ساخته شده اند. همچنین می توان گفت یکی از هدف های اصلی تولید و طراحی آن ها تنظیم دما و رطوبت می باشد که  سرد خانه ها به این وظیفه به خوبی عمل می کنند. از آنجایی که مواد غذایی و شرایط نگهداری آن ها برای انسان بسیار مهم و ضروری می باشد، تولید سرد خانه مواد غذایی بسیار افزایش پیدا کرده است.

 نگهداری مواد غذایی در سرد خانه ها علاوه بر اینکه در طول عمر و ماندگاری ِآن ها تاثیر می گذارد، از مسمومیت، فاسد شدن مواد غذایی و کاهش کیفیت آن ها جلوگیری می کند. علاوه بر این، می توان گفت این سرد خانه ها به گونه ای طراحی شده اند که بر اساس استاندارد های مختلف می باشند؛ زیرا اگر بر اساس استاندارد طراحی و ساخته نشده باشند، کیفیت و کارایی آن ها بسیار پایین می آید و هیچ گونه ارزشی برای نگهداری از مواد غذایی ندارند.

سرد خانه مواد غذایی با این هدف تولید شده است که مواد غذایی در سلامتی انسان ها نقش بسیاری دارند و باید بر اساس اصول بهداشتی از آن ها نگهداری شود تا از بروز بیماری های مختلف و فاسد شدن آن ها جلوگیری کند.

سرد خانه مواد غذایی

کاربرد های سرد خانه مواد غذایی:

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی، استفاده از سرد خانه ها می باشد که دارای دمای بسیار پایین و سرمایشی هستند. افزایش سرما در نگهداری از مواد غذایی و بهبود کیفیت آن ها تاثیر بسیاری می گذارد.

بسیاری از افراد نگهداری مواد غذایی و رعایت بهداشت آن ها برای شان اهمیت دارد؛ به همین دلیل آن ها باید با کاربرد ها و ویژگی های سرد خانه مواد غذایی آشنا شوند. همچنین برای کسانی که کار شان تولید غذا است و یا به نحوی با بهداشت ارتباط دارند، شناخت این سرد خانه ها بسیار مهم و ضروری می باشد. علاوه بر این، افراد باید از استاندارد بودن این سرد خانه ها اطمینان پیدا کنند.

یکی دیگر از کاربرد های سرد خانه مواد غذایی، موقعیت و محل ساخت آن می باشد. محل ساخت سرد خانه باید مناسب برای احداث آن باشد. همچنین بتوان در آن محل یا زمین سرد خانه ای بزرگ احداث کرد. به عبارت دیگر این زمین باید تحمل فشار یک سرد خانه بزرگ را داشته باشد و آب اطراف آن جمع نشود.

این سرد خانه ها دارای مکانیزم برای نگهداری از مواد غذایی می باشند که این مکانیزم ها همانند یخچال هستند و باعث برودت هوا و تنظیم دمای آنجا می شوند. مکانیزم های مورد استفاده در این سرد خانه ها دارای اجزای مختلفی از جمله موتور، کمپرسور و.... می باشند که هر کدام کاربرد های بسیاری دارد. علاوه بر این، می توان گفت که این سرد خانه ها به برق نیاز دارند که یک موتور محرک آن را با کمک کمپرسور تامین می کند. اوپراتور هایی هم در سرد خانه مواد غذایی وجود دارند که کاربرد و هدف اصلی آن ها، انجام فرایند خنک کاری اتاق های سرد خانه می باشد.

از دیگر ویژگی های این سرد خانه ها می توان به نور کافی و مناسب، دما، جنس دیوار، کف و سقف سرد خانه، بهداشت، فضای کافی، استفاده از تجهیزات پیشرفته و خوب اشاره کرد. این ویژگی ها در نگهداری از مواد غذایی، جلوگیری از افت کیفیت آن ها و.... تاثیر بسیاری می گذارد. به همین دلیل افراد برای ساخت سرد خانه مواد غذایی باید به تمام کاربرد های آن توجه بسیاری داشته باشند و نکات مهم احداث آن را به خوبی رعایت کنند.

10

سرد خانه مواد غذایی

شرایط نگهداری از مواد غذایی در سرد خانه:

همانطور که می دانیم برای مواد غذایی نگهداری شده در سرد خانه ها باید شرایط بسیاری را رعایت کنیم که هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید. برخی مواد غذایی مثل روغن جامد، کنسرو، غلات و حبوبات نیاز به شرایط خاصی برای نگهداری در سرد خانه دارند. به عنوان مثال، نباید دمای سرد خانه خیلی زیاد باشد زیرا ممکن است قوطی های کنسرو زنگ بزنند و مواد غذایی فاسد و خراب شود.

روغن های مایع و جامد نیز باید شرایط مناسبی برای نگهداری داشته باشند. برای این کار بهتر است آن ها را در مکان های خشک و خنک نگهداری کنند. از آنجایی که رطوبت و حرارت در سرد خانه ها وارد و خارج می شود، تهویه هوای آنجا بسیار ضروری می باشد زیرا هر دو باعث کپک زدن حبوبات و.... می شود. قند ها و مواد شیرین نیز باید در محل های خشک نگهداری شوند تا هیچ گونه گرد و خاکی به آن ها نرسد.

علاوه بر رعایت این شرایط در سرد خانه ها، باید به وسایل ضروری مورد نیاز در سرد خانه مواد غذایی توجه بسیاری شود؛ زیرا هنگام بروز حادثه و یا وجود هر گونه مشکلی، این وسایل مانند کپسول آتش نشانی، برچسب های ایمنی و.... هشدار های لازم را می دهند.

11

سرد خانه مواد غذایی

 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.