کد خبر : 11585 / /
/

شربت‌گل زمانی زنی است ۴۹ ساله از اهالی ننگرهار افغانستان که تصویرش در ۱۲ سالگی در قاب دوربین استیو مک‌کری، عکاس آمریکایی ثبت شد و روی جلد نشریه نشنال جئوگرافیک رفت. بسیاری از کارشناسان «دختر چشم‌آبی افغان» را مشهورترین تصویر روی جلد تاریخ ۱۳۳ ساله نشریه معتبر آمریکایی می‌دانند و آن را «مونا لیزای جهان سوم» نام نهاده‌اند.

 

«دختر افغان»، صاحب شناخته‌شده‌ترین تصویر روی جلد تاریخ نشریه معتبر نشال جئوگرافیک پس از روی کار آمدن دوباره طالبان در افغانستان به اروپا رفت و این روزها در ایتالیا زندگی می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین به نقل از ای‌پی، شربت‌گل زمانی زنی است ۴۹ ساله از اهالی ننگرهار افغانستان که تصویرش در ۱۲ سالگی در قاب دوربین استیو مک‌کری، عکاس آمریکایی ثبت شد و روی جلد نشریه نشنال جئوگرافیک رفت. بسیاری از کارشناسان «دختر چشم‌آبی افغان» را مشهورترین تصویر روی جلد تاریخ ۱۳۳ ساله نشریه معتبر آمریکایی می‌دانند و آن را «مونا لیزای جهان سوم» نام نهاده‌اند.

دفتر ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا اعلام کرد پس از رسیدن درخواست کمک شربت‌گل برای خروج از افغانستان، دولت سرزمین چکمه‌ای اروپا دختر افغان و خانواده‌اش را از خاک افغانستان بیرون برده و در ایتالیا پناه داده است. مک‌کری که عکاس جنگ است، نخستین‌بار شربت‌گل را سال ۱۹۸۴ در اردوگاه آوارگان افغان در پاکستان پیدا کرد و تصویر او با چشمان نافذ سبز روی جلد نشنال جئوگرافیک رفت. از آن زمان خیلی‌ها در دنیا پیگیر دانستن سرنوشت این دختر افغان بودند.

دختر چشم آبی

سرنوشت شگفت‌انگیز دختر افغان پس از بازگشت طالبان | شربت‌گل کجاست؟

مک‌کری سال‌ها بعد در ۲۰۰۲ بار دیگر شربت‌گل را دید اما تصویری که از او ثبت شد، دیگر چندان به آن تصویر تاریخی روی جلد نشنال جئوگرافیک شبیه نبود. این زن افغانستانی که سه فرزند هم داشت، تا ۲۰۱۴ در پاکستان زندگی می‌کرد اما پس از روبه‌رو شدن با اتهام داشتن برگه‌های جعلی هویت به افغانستان بازگردانده شد و رئیس جمهوری وقت سرزمین مادری شربت‌گل از او به گرمی و با کلید یک واحد آپارتمان در کاخ ریاست جمهوری استقبال کرد.

ایتالیا یکی از کشورهایی است که پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک افغانستان، به خروج گروهی از شهروندان افغان کمک کرد و آنها را به خاک اروپا برد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.