کد خبر : 16463 / /
/

مقدمه:

بهسازی لرزه ای در واقع اصلاح سازه های موجود آسیب دیده و یا سازه های بدون آسیب، جهت بهبود عملکرد لرزه ای و کاهش اثرات ناشی از نیروهای لرزه ای می باشد. عملیات بهسازی لرزه ای علاوه بر تأمین ایمنی جانی برای افراد، موجب بهینه سازی و کاهش هزینه های تعمیراتی سازه پس از وقوع زلزله می گردد. شرکت مهندسی آساکو با سابقه ی فعالیت در زمینه ی مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای سازه های مختلف، آماده ی ارائه ی خدمات در این زمینه می باشد.

در بهسازی لرزه ای سازه ها قبل از هر گونه اقدام، نیازمند اطلاعات مختلفی جهت براورد وضعیت موجود سازه می باشیم. از این رو ابتدا باید مشخصات لرزه ای سازه ی موجود، مشخصات مصالح، وضعیت و مشخصات ژئوتکنیکی خاک ساختگاه، مشخصات پی و غیره، با بازدید از محل، جمع آوری مدارک فنی و انجام آزمایش های مخرب و یا غیر مخرب تعیین گردد. سپس با توجه به مطالعات و ارزیابی های صورت گرفته طرح بهسازی لازم ارائه می شود.

در صورتی که به دلایل و مشکلات مالی و اجرایی امکان بهسازی کل سازه در یک مرحله وجود نداشته باشد، بهسازی موضعی طی چندین مرحله انجام می گیرد.

هدف از بهسازی

بر اساس دستورالعمل بهسازی لرزه ای ساختمان ها ی موجود، هدف بهسازی لرزه ای سازه های مختلف با انتخاب سطوح عملکرد سازه ی مورد نظر تعیین می گردد. سطح عملکرد کلی سازه ها در مواجهه با سطوح مختلف زلزله بر اساس سطح عملکرد اعضای سازه ای و غیر سازه ای تعیین می گردد. بر این اساس بهسازی لرزه ای به گروه های مختلفی تقسیم بندی می گردد؛ که هر کدام از این گروه ها در سطح خطر احتمالی، عملکرد مشخصی را از خود نشان می دهند. سطح عملکرد ساختمان به چهار گروه تقسیم می شود که عبارتند از:

سطوح مختلف بهسازی لرزه ای بر اساس سطح عملکرد سازه ها و سطح خرابی احتمالی لرزه ای عبارتند از:

1) بهسازی مبنا

در این سطح از بهسازی انتظار می رود که ایمنی جانی افراد در زلزله ی با سطح خطر 1 (احتمال وقوع 10 درصد طی 50 سال) تأمین گردد.

2) بهسازی مطلوب

 در این سطح از بهسازی، سازه عملکرد بالاتری نسبت به بهسازی مبنا دارد. در این سطح  الزامات بهسازی مبنا باید بر قرار باشد. زلزله ی با سطح خطر دو (احتمال وقوع 2 درصد طی 50 سال) نیز نباید موجب فرو ریختن سازه گردد.

3) بهسازی ویژه

در بهسازی ویژه با توجه به درجه ی اهمیت سازه ی مورد نظر، عملکرد بالاتری جهت بهسازی سازه نسبت به سایر سطوح بهسازی های لرزه ای در نظر گرفته می شود.

4) بهسازی محدود

 در صورتی که بنا به مشکلات و مسائل مالی و سایر عوامل، بهسازی مبنا امکان پذیر نباشد، از بهسازی محدود استفاده می گردد.

روش های مختلف بهسازی لرزه ای

در بهسازی لرزه ای سازه ها با رویکرد های مختلفی جهت بهبود عملکرد لرزه ای سازه ها روبرو هستیم؛ این رویکردها  عبارتند از:

9

بهسازی لرزه ای به روش های مختلفی انجام می شود. از جمله روش های بهسازی لرزه ای سازه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

10

1- استفاده از جداگرهای لرزه ای

جداگرهای لرزه ای با جداسازی سازه از روی تراز پایه موجب کاهش انتقال نیرو و جابجایی به سازه ی اصلی می گردند. این امر موجب کاهش اثرپذیری از نیروهای لرزه ای و خسارت های وارد به سازه ها می گردد 

2- استفاده از میراگرهای لرزه ای

میراگرهای لرزه ای با جذب و تبدیل انرژی موجب میرایی نیروی ناشی از زلزله می گردند. این امر موجب کاهش اثرات ناشی از نیروی زلزله بر سازه ی مورد نظر می گردند. 

3- کاهش نامنظمی ساختمان

نامنظمی سازه انواع مختلفی دارد. این نامنظمی ممکن است در ارتفاع و یا در پلان رخ دهد. نامنظمی موجب وارد شدن نیروهای ناخواسته به سازه می گردد. بنابر این یکی از روش های بهبود عملکرد لرزه ای سازه ها کاهش نامنظمی سازه می باشد.

4- سبک سازی سازه ها

 کاهش وزن لرزه ای سازه ها موجب می شود نیروهای اینرسی و تنش های ایجاد شده در اثر زلزله کاسته شود. 

5- اضافه کردن دیوار برشی یا مهاربند

با اضافه نمودن مهاربند جدید به سازه ی موجود و یا افزایش ضخامت دیوار برشی های موجود، موجب افزایش سختی سازه می شود.  در نتیجه عملکرد لرزه ای سازه بهبود می یابد.فقط باید توجه نمود که اضافه نمودن المان های جدید منجر به نامنظمی سازه نگردد.

6- استفاده از ژاکت بتنی

در روش ژاکت بتنی با ایجاد شبکه ی آرماتور و پوشش بتنی در اطراف عضو، مقاومت و سختی موضعی اعضا افزایش می یابد. در نتیجه، این امر موجب بهبود عملکرد لرزه ای سازه ی مورد نظر می گردد 

7- استفاده از ژاکت فولادی

 این روش با افزایش مقاومت و شکل پذیری تیر، ستون و اتصالات و با محصوریت آن ها، موجب بهبود عملکرد لرزه ای سازه می گردد 

8- استفاده از پوشش های کامپوزیتی FRP

. از ورق های FRP جهت مقاوم سازی تیرها، ستون ها، دیوارها، دال ها و غیره استفاده می گردد

شرکت مهندسی آساکو با بهره‌گیری از متخصصین سطح بالای مهندسی و تجهیزات اجرایی و نظارتی نوین، پس از یک دهه تجربه مدیران در پروژه‌های ملی و کلان، در عرصه مدیریت، طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌های مهندسی ژئوتکنیک فعالیت می‌نماید.

ارائه خدمات صادقانه، رعایت استانداردهای مهندسی، پایبندی به اجرای دقیق پروژه ها طبق برنامه زمان‌بندی و با بهترین کیفیت، بهینه‌سازی طراحی‌ها و بکارگیری تجهیزات و مصالح به روز از جمله خطوط مشی این شرکت می‌باشد. به منظور کسب اطلاعات موردنیاز در خصوص بهسازی لرزه ای و سایر پروژه های عمرانی می ­توانید با متخصصان شرکت آساکو از طریق تلفن های 32730183-031 الی 87 در این زمینه ارتباط برقرار نمایید. شرکت مهندسی آساکو آمادگی دارد تا در کوتاهترین زمان ممکن ضمن پاسخ به سوالات شما، نسبت به تامین مصالح و تجهیزات مورد نیاز شما نیز اقدام نماید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.