کد خبر : 17024 / /
/

 

خار پاشنه که در نتیجه التهاب فاسیت ‌پلانتار (التهاب رباط کف پا) رخ میدهد، از جمله دلایل شایع درد پاشنه پا است. اکثرا معلمین، ورزشکاران، پیشخدمت‌ها و هرکسی که بطور مکرر روی یک سطح سخت راه می‌رود یا به کف پای خود فشار وارد میکنند تا در رقابتی شرکت کنند، در معرض خطر التهاب رباط کف پا و نهایتا ایجاد خار پاشنه قرار دارند. درد ناشی از این عارضه ممکن است بصورت دردی مبهم بوده و یا درد شدید و تیزی باشد. خوشبختانه با چندین روش درمان خانگی میتوان علائم این عارضه را کاهش داد. در ادامه مقاله نیز با نحوه پیشگیری و درمان خار پاشنه آشنا خواهید شد.

علائم اولیه خار پاشنه کدامند؟

مشکل اصلی افراد مبتلا به خار پاشنه، درد پاشنه پا یا گاها درد نواحی میانی کف پا است. این عارضه گاها تنها یک پا و بعضا هر دو پا را نیز درگیر می کند. درد ناشی از خار پاشنه بتدریج و به مرور زمان ایجاد میشود و میتواند دردی مبهم و یا تیز باشد. گاها برخی از افراد نیز احساس سوزش و دردی در پاشنه خود دارند که از پاشنه پا به سمت کف پا میزند.

این درد معمولا صبح هنگام و موقعی که بعد از بیدار شدن اولین قدم‌ها را برمیدارید و یا زمانی که بعد از مدتی نشستن یا دراز کشیدن شروع به راه رفتن میکنید، بدتر میشود. حتی بالا رفتن از پله‌ها نیز بدلیل فشار مکرر سطحی سفت بروی پاشنه پا ممکن است برای شما دشوار باشد.

پس از فعالیت‌های طولانی مدت، این درد میتواند بدلیل افزایش تحریک یا التهاب رباط کف پا تشدید شود. افراد مبتلا به خار پاشنه معمولا در حین فعالیت داشتن دردی حس نمیکنند بلکه درد پاشنه پای آنها پس از توقف فعالیتشان احساس میشود.

علت ایجاد خار پاشنه چیست و چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟

11

خار پاشنه در واقع یک زائده استخوانی ایجاد شده در محل اتصال فاسیت‌پلانتار به استخوان پاشنه است که پلانتار فاسیتس یا التهاب نوار فاسیت‌پلانتار در کف پا علت اصلی این عارضه می‌باشد. این التهاب معمولا در اثر کشیدگی یا پارگی رباط کف پا در اثر استفاده بیش از حد از آن رخ میدهد. همچنین ساختار پای شما نیز میتواند باعث شود که شما مستعد التهاب نوار فاسیت‌پلانتار کف پا باشید.

مردان و زنانی که تحرک زیادی دارند در سنین ۴۰ الی ۷۰ سالگی بیشتر دارای علائم مختلف خارپاشنه  خود می شوند. این عارضه در زنان نسبتا بیشتر از مردان است. در اغلب موارد زنان باردار بویژه در اواخر دوره بارداری خود این عارضه را تجربه میکنند.

روش‌های درمان خار پاشنه

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از مراحل کلیدی دردرمان انواع کمر درد، پا درد، بیماری های زانو مانند آرتروز و مهم تر از همه خارپاشنه است. عضلات سفت شده در کف و ساق پا می توانند خار پاشنه را تشدید کنند و از اینرو، فیزیوتراپی میتواند به کشش و انعطاف نوار فاسیت ‌پلانتار و همچنین تاندون آشیل در پشت ساق پا کمک کند. فیزیوتراپیست همچنین میتواند تمریناتی را برای تقویت عضلات ساق پا به شما آموزش دهد که این امر به تثبیت وضعیت راه رفتن و در نتیجه کاهش فشار بروی پاشنه پا کمک میکند.

شاک ویو تراپی

12

چنانچه درد شما ادامه داشته باشد و سایر روش‌های درمانی برای شما موثر نباشند، پزشک ممکن است شاک ویو تراپی را توصیه کند. در شاک ویو تراپی، امواج صوتی با انرژی بسیار بالا به پاشنه پا فرستاده میشوند تا روند بهبودی و ترمیم رباط متصل به پاشنه را تحریک کنند. عوارض جانبی این روش درمانی شامل موارد زیر میشود:

  • کبودی
  • تورم
  • درد
  • بی حسی

هنوز بطور قطعی ثابت نشده است که شاک ویو تراپی برون بدنی در تسکین دائمی علائم خار پاشنه موثر است، اما اگر این درمان بهمراه درمان‌های خانگی موجب تسکیین علائم شما نشوند، گزینه بعدی جراحی است.          

ورزش و تمرینات کششی

ورزش های کششی برای انواع بیماری های ستون فقرات مانند فتق دیسک بین مهره ای و بیماری های عضلانی موثر می باشد. علاوه بر این کشش ملایم میتواند به تسکین التهاب رباط کف پا و همچنین علائم خار پاشنه کمک کند. کشش عضلات ساق پا و کف پا میتواند به شل شدن عضلات و کاهش درد پاشنه پا کمک کند.

متوقف کردن فعالیت‌های پر تنش و تمرینات ورزشی مانند دویدن برای استراحت دادن به رباط کف پا بسیار حائز اهمیت است. سایر فعالیت‌های جسمانی کم فشار مانند شنا میتواند بدون تشدید درد پاشنه پا، موجب تقویت عضلات شوند. برای شروع مجدد دویدن نیز حتما این کار را به آرامی و ملایمت انجام دهید.

برای جلوگیری از تشدید درد در حین ورزش، هر از گاهی فعالیت ورزشی خود را متوقف کرده و تمرینات کششی انجام دهید. حتما قبل از شروع ورزش نیز حرکات کششی انجام دهید. کشش نوار فاسیت‌پلانتار کف پا بسیار آسان است. برای انجام این کار شما فقط به یک غلتک یا بطری آب یخ زده نیاز دارید.

تزریق استروئید

در اکثریت موارد، التهاب فاسیت‌پلانتار کف پا و خار پاشنه پس از چند ماه حرکات کششی بهتر میشود. اما اگر علائم شما پس از ۲ ماه درمان همچنان ادامه داشت، پزشک تزریق استروئید را برای کاهش التهاب توصیه خواهد کرد.

جراحی عضله گاستروکنمیوس

اگر حتی پس از تمرینات کششی مداوم باز هم به سختی کف پای خود را خم میکنید، ممکن است پزشک جراحی آزادسازی عضله گاستروکنمیوس را به شما توصیه کند. هدف این جراحی افزایش طول ماهیچه ساق پا بمنظور افزایش حرکت و انعطاف‌پذیری مچ پا و برداشتن فشار از روی رباط کف پا است.

مطالعه‌ای که بروی ۱۷ بیمار انجام شده نشان میدهد تا این جراحی عملکرد عضلات پای این افراد را بهبود بخشیده و همچنین علائم خار پاشنه و التهاب رباط کف پا را در افرادی که دچار چاقی یا التهاب فاسیت‌پلانتار کف پا هستند، تسکین میدهد.

جراحی رهاسازی نوار فاسیت ‌پلانتار

در این جراحی، پزشک بخشی از رباط فاسیت‌پلانتار کف پا را برش میدهد تا با آزادسازی این رباط، التهاب را کاهش دهد. این امر ممکن است بصورت برش‌های کوچک در این رباط یا بصورت جداسازی کامل نوار فاسیت ‌پلانتار کف پا از استخوان پاشنه پا انجام شود. عمل جراحی رهاسازی نوار فاسیت ‌پلانتار را میتوان از طریق آندوسکوپی یا بوسیله جراحی باز انجام داد.

بهبودی خار پاشنه چه مدت طول می کشد؟

خار پاشنه اکثریت افراد طی چند ماه با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد. درمان‌های خانگی شامل استراحت کردن، گذاشتن کیسه یخ و تمرینات کششی است. مطالعات نشان میدهند که چسب زدن کف پا بمنظور محدود کردن حرکت رباط کف پا نیز میتواند بطور موقت باعث تسکین درد پاشنه پا شود.

میتوانید برای محدود کردن حرکت رباط کف پا از نوار چسب زینک اکساید یا چسب کینزیولوژی استفاده کنید. ممکن است در اوایل برای چسباندن صحیح این نوار چسب‌ها به کمک نیاز داشته باشید اما به مرور میتوانید خودتان نیز به تنهایی کف پایتان را چسب بزنید تا به تسریع روند بهبودی کمک کنید.

چگونه می توان خطر ابتلا به خار پاشنه را کاهش داد؟

  • قوس کف پای خود را چسب بزنید.
  • حرکات کششی کف پاها، ساق پا و تاندون آشیل را انجام دهید.
  • از کیسه یخ بروی پاشنه و کف پا استفاده کنید.
  • استراحت کافی داشته باشید.
  • ورزش کم فشاری مانند شنا را انجام دهید که به پاشنه و کف پای شما فشاری وارد نمیکند.
  • اگر اهل پیاده روی یا دویدن هستید، مرتبا کفش‌های خود را تعویض کنید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.