کد خبر : 17607 / /
/

گیربکس بخش مهمی از خودرو است که بدون آن تصور خودرو غیرممکن به نظر می رسد. نیروی تولید شده توسط موتور خودرو به وسیله گیربکس یا گیربکس به چرخ های خودرو منتقل می شود. در واقع گیربکس وظیفه تنظیم و کنترل گشتاور تولید شده توسط موتور را بر عهده دارد. گیربکس که به طور کلی به آن گیربکس نیز می گویند به دو نوع گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک یا اتوماتیک تقسیم می شود. داره بزرگتر میشه البته لازم به ذکر است که راندمان گیربکس دستی حدود 90 درصد است; زیرا در بیشتر مواقع خودرو به سمت انتقال مستقیم نیرو می رود. لازم به یادآوری است که هزینه ساخت و نگهداری گیربکس اتوماتیک بالاتر از حالت دستی است. به همین دلیل است که خودروهای ارزان قیمت اغلب از گیربکس دستی بهره می برند.

ناگفته نماند که در خودروهای پیشرفته نوع جدیدی از گیربکس به نام Continuously Variable Transmission یا CVT وجود دارد و عملکرد بهتری نسبت به دو نوع گیربکس دیگر دارد.

گیربکس چه وظایفی دارد؟

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد، گیربکس بخشی از خودرو است که وظایف مهمی دارد. البته مهمترین و اصلی ترین وظیفه گیربکس اصلاح دور و گشتاور موتور است که دو مشکل به هم مرتبط و وابسته به هم هستند. گیربکس قطعه ای است که می تواند گشتاور مناسبی را با توجه به نیاز راننده به چرخ ها منتقل کند.

زمانی که خودرو در جای خود قرار دارد، گیربکس از انتقال نیرو به چرخ ها جلوگیری می کند و از حرکت خودرو جلوگیری می کند. همچنین در شیب ها برای جلوگیری از خارج شدن مارپیچ سرعت خودرو با کاهش دور موتور و گشتاور از افزایش سرعت خودرو جلوگیری می کند.

 

فکر می کنم شما به اهمیت گیربکس  در خرید لوازم یدکی جک S5 با همان گیربکس پی برده اید، اما این تمام ماجرا نیست و تا زمانی که همه چیز را در مورد گیربکس ندانید، نمی توانید نگویید که این قسمت از ماشین چقدر مهم است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در شیب های تند احساس خطر کنید، اما باید گفت که اگر گیربکس در خودروها نبود، دیگر احساس خطر نمی کردید، زیرا شک نکنید هیچ خودرویی به راحتی نمی توانست از سراشیبی ها عبور کند و بسیاری را تحمیل کند. خطرات برای خود و سایر خودروها انجام داد.

دلیل کارایی گیربکس در شیب این است که با افزایش اینرسی، گیربکس به صورت خودکار نقش ترمز را به عهده می گیرد و با کاهش سرعت تا حد امکان از بروز حوادث جلوگیری می کند.

ماشین را به جلو و عقب حرکت دهید

تصور ماشین یا وسیله نقلیه بدون امکان دنده عقب غیرممکن است. فرض کنید در یک خیابان شلوغ یک جای پارک پیدا کرده اید و تنها راه پارک دوبل پارک کردن است. همین مثال برای درک اهمیت عقب نشینی کافی است.

یکی دیگر از وظایف گیربکس خودرو، تعیین جهت حرکت خودرو به جلو یا عقب است. برای این کار در زمان های قدیم تحقیقاتی انجام می شد و هنوز نمی توانستند این کار را انجام دهند تا هنگام چرخاندن موتور به عقب برگردند. برای همین کار گیربکس ماشین است. البته این گیربکس مختص خودروها نیست و طبق قوانین بین المللی هر خودرویی که بیش از 400 کیلوگرم وزن داشته باشد باید از طریق گیربکس خود از محور عقب استفاده کند.

کارکرد موتور در محل

یکی دیگر از عملکردهای مهم گیربکس که تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره گیربکس با مکانیک در مورد آن صحبت کنیم، کمک به کارکردن موتور است. در مواقعی که خودرو حرکت نمی کند، برای روشن نگه داشتن موتور خودرو، گیربکس مدار برق را از خطوط انتقال قطع می کند و همین امر باعث می شود موتور در جای خود کار کند.

وظیفه تک تک قطعات یک گیربکس

خیلی ها با توجه به اینکه بیشتر از سایر قسمت های گیربکس با دنده کار می کنند فکر می کنند همان دنده ای است که به آن گیربکس می گویند. اما اینطور نیست و یکی از اجزای گیربکس است. در این قسمت سعی داریم شما را با اجزای یک گیربکس آشنا کنیم و وظایف هر یک از قطعات را شرح دهیم.

دنده؛ مهمترین قسمت یک گیربکس گیربکس است و هر راننده ای در دنیا با این قسمت از گیربکس آشنایی کامل دارد. وظیفه دقیق این قطعه مهم تغییر گشتاور در اثر تعویض دنده است که در گیربکس اتوماتیک و دستی کمی متفاوت است و در قسمت های بعدی به این تفاوت ها اشاره خواهد شد. بخش های دیگر نیز بسیار مهم هستند

جزء دیگر گیربکس دنده برنجی است. این قسمت وظیفه هماهنگی گشتاور و سرعت را دارد و به طور خلاصه نتیجه این هماهنگی تسریع در تغییر سرعت است.

لوله موشک نسبت به دنده ها و دنده های برنجی قسمتی است که کمتر ذکر شده است، اما بخش مهمی است. این قطعه وظیفه نگه داشتن و پیشبرد دنده برنجی را بر عهده دارد و با عملکرد نامناسب می تواند کل گیربکس را دچار مشکل کند.

آخرین قسمت کلی یک گیربکس، مته توپ محک است. این قطعه وظیفه دارد از بیرون زدگی دنده هنگام حرکت جلوگیری کند.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.