کد خبر : 17834 / /
/

 

یکی از مشکلاتی که به صورت روز مره درگیر آن هستیم فراموشی است. از فراموشی نام افراد گرفته تا کار هایی که می خواستیم آن ها را در طول روز انجام بدهیم. ممکن است اگر از ما نام معلم اول دبستانمان را بپرسند پاسخ دهیم ولی یادمان نیاید دو شب پیش شام چی خوردیم!!

به بیانی ساده تر:

همه ما حداقل یک بار این دیالوگ را تجربه کرده ایم که : (( ببخشید اسمتان چه بود ؟ ))

دقیقا همان چند دقیقه پیش اسم فردی که با او هم صحبت هستیم را پرسیده ایم. ولی در آن حین هر چه فکر میکنیم و به مغزمان فشار می آوریم حتی کوچک ترین اثری هم در ذهنمان پدیدار نمی شود که حداقل حرف اول اسم او چه بود.

ناچارا با کلی کلنجار مجبور میشویم مجددا اسم او را بپرسیم و با خود می گوییم چرا باید این اتفاق بی افتد و علت آن چیست. مخصوصا اگر این واقعه مکررا برای ما تکرار شود.

اما واقعا علت آن چیست و تحت تاثیر چه عواملی ممکن است دورترین خاطرات را به یاد آوریم ولی ساده ترین مسائل را نه ؟؟

علت فراموشی چیست

شاید بتواند به صورت جامع و مختصر بیان کرد که یکی از دلایلی که ما فراموشی میگیریم این است که به طور کامل و درست و حسابی فراموش نمیکنیم!!

حال یعنی چه ؟ بیایید با یک مثال، جمله بالا را به راحتی قابل فهم کنیم.

فرض کنید در یک بازار بسیار شلوغ هستید و به طور اتفاقی انگشترتان را گم می کنید. و حالا میخواهید به دنبال آن در میان این همه ازدحام بگردید.

تقریبا درصد پیدا شدن آن بسیار کم است و باید خیلی تلاش کنید تا شاید بتوانید آن را پیدا کنید.

به یاد نیاوردن اسم هم همینطور است. هنگامی که ذهن شما پر از اتفاقات بهم ریخته و غیر مهم باشد، احتمال فراموشی و تداخل خاطره ها برای شما بسیار زیاد می شود.

مانند سیستم یک کامپیوتر. هر چه در آن عکس و اطلاعات غیر مرتبط و زیادی داشته باشید، به سختی می توانید چیزی را که مد نظرتان است را پیدا کنید.

سیستم مغز جوری طراحی شده است که در صورت وجود اطلاعات قدیمی و بی ربط به زندگی ما، برای آنالیز کردن مسائل مهم و خوب دچار اختلال می شود.

به همین علت است که در ابتدا بیان کردیم فراموشی راهی برای به خاطر سپردن هر چیزی است.

یعنی هرچه بخواهیم قوه تحلیل مغز خود را افزایش دهیم و مطالب بیش تری را در ذهن بسپاریم، باید سعی کنیم مطالب و اتفاقات بی فایده را فراموش کنیم .

3

چطور میتوان به راحتی فراموش کرد؟

ممکن با خود بگویید مگر مغز ما تنظیمات دارد که قسمتی از چیز هایی را که به دردمان نمیخورد را حذف کنیم.

در جواب باید بگوییم بله می شود این کار را انجام داد اگر این توصیه ها را برای خود پیاده سازی کنید.

 

توجه : مواردی که میخوانید طی یک بررسی آماری توسط مرکز مشاوره روانشناسی تهران جمع آوری شده است که منبع اصلی آن سخنان پروفسور رابرت بیورک، استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا می باشد.

 

خاطرات را مرور نکنید

دست کم سعی کنید به صورت مدام خاطرات بد و اتفاق های ناخوشایندی که شما و ذهنتان را درگیر میکند، مرور نکنید. هنگامی که به اصطلاح نوشخوار ذهنی می کنید و با یادآوری مجدد و مکرر اتفاق های بد، هر بار برای آن ها نتیجه واحدی را مشخص می کنید، مغز شما این طور برداشت میکند که این واقعه جزئی از مهم ترین خاطرات زندگی شما هستندو تمام تلاشش را میکند تا این واقعه مهم را به شما یاداوری کند.

تمرین کنید تا فراموش کنید

عکس قضیه بالا را میتوان در این تیتر توضیح داد. به عبارتی هنگامی که شما سعی در سرکوب کردن یک خاطره و یا اتفاق داشته باشید و در هر بار یاداوری آن نخواهید دیگر به یادش بیاورید، به مغزتان می آموزید که آن را آهسته آهسته از یاد ببرد. چرا که تمایلی برای یاداوری آن را ندارید.

 

خاطرات خوب را جایگزین خاطرات بد کنید

یکی از موارد خوب در هر چیزی جایگزینی است. هنگامی که در کاری موفق نیستید، بهتر است آن را جایگزین کنید. هنگامی که به رشته خود علاقه ای ندارید، باید آن را جایگزین کنید. زمانی که محل زندگی شما باعث اذیتتان است، باید آن را جایگزین کنید و نهایتا در مورد خاطرات هم باید از این قاعده تبعیت کنید.

زمانی که اتفاقات بدی در زندگی شما باعث رنجش خاطرتان شده است، بهتر است با موارد خوشایند شبیه به آن؛ جایگزینی را انجام دهید.

برای مثال اگر کودکی و نوجوانی سختی داشته اید و از طرف خانواده مورد اذیت قرار گرفته اید، بهتر است سعی کنید نیمه دوم زندگی خود را همان گونه که میخواهید زندگی کنید.

اوایل ممکن است این اتفاق به سختی پیش بیاید ولی میتوانید با یک سبک زندگی درست و لذت بخش، حداقل اثرات آن را کم کنید.

 مانند یک زخمی که در زمان خود درد بسیار زیادی را داشته است ولی بعد از گذشتن مدت بسیار زیاد دردی از آن نمانده است و فقط خاطره آن به جای مانده است.

4

ورزش کنید

ورزش کردن یکی از عواملی است که سوا از اثرات بسیار مثبتی که برای بدن شما دارد، میتواند ذهن شما را بسیار آزاد کند.

هنگامی که ورزش میکنید انگار در حال مصرف کردن قرص های ضد افسردگی هستید.

ورزش کردن میتواند اعتماد به نفس شما را بسیار افزایش دهد. به طور کلی اعتماد به نفس کلید برتری بر همه چیز است و کسی که این خصوصیت را دارد، میتواند با غلبه بر خود، تاثیر بسیار زیادی بر روی اتفاقاتی که بر زندگی اش جریان دارد بگذارد.

 

5

سرتان را گرم کنید

یکی از مواردی که می تواند به شما کمک کند تا خاطرات و اتفاقات بد گذشته خود را مرور نکنید، سرگرم کردن خودتان است. هنگامی که مشغول کار، تحصیل، مسافرت و یا موارد مختلف دیگر باشید، مغز شما دیگر فرصتی برای فکر کردن و آنالیز آن اتفاقات را ندارد.

به همین علت است که با فکر نکردن به آن اتفاقات، کم کم آن ها را از حافظه شما حذف میکند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.