کد خبر : 18076 / /
/

 

 

سقف وافل چیست ؟

سقف وافل نوعی سقف بتنی است که هم از لحاظ ظاهری زیبا است و هم دارای مزیت اقتصادی تر نسبت به سقف های دیگر است. برای اجرای سقف وافل باید از قالب های وافل استفاده شود تا وزن مرده سازه کاهش یابد. شرکت سهند سازه بتن معمولا از قالب های دوطرفه 80×80×28 که آماده حفاظت از تمامی بناها و ساختمان ها است استفاده می کنند همچنین نوعی قالب یک طرفه 200×65×25 در اجرای سازه نیز استفاده می کند.

تاریخچه سقف وافل

سقف وافل در ابتدا در یونان باستان اجرا شده که گنبد هایی از آجر و بتن سخته شده که  از سیستمی مانند استفاده شده بود. امروزه مهندسان پروژه با تغیراتی که در متریال سقف وافل ایجاد کرده اند و افزایش کیفیت سقف وافل باعث شده که اجرای سقف وافل به راحتی در صنعت ساختمان سازی انجام شود. سقف وافل به دو دسته سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه تقسیم میشود.

سقف وافل یک طرفه و دو طرفه چه تفاوتی دارد:

سقف وافل یک طرفه :

سقف وافل یک طرفه در یک جهت باربری دارد و میلگرد گذاری در این نوع سقف به صورت یک طرفه است دهانه سازه اگر به 8 متر باشد از سقف وافل یک طرفه استفاده میشود.در هنگام اجرای سقف وافل یک طرفه تیرچه ها در یک جهت قرار داده میشود و در انتها و ابتدا سقف وافل یک طرفه تیر قرارداده میشودبه همین دلیل بار سقف در جهت تیر ها و عمود بر تیرچه ها قرار داده میشود.و آرماتور بندی در جهت تیرچه ها اجرا میشود.

سقف وافل دو طرفه :

سقف وافل دو طرفه هم در دهانه های کوچک و هم در دهانه های بزرگ قابل اجرا است. در سقف وافل دو طرفه تیرچه ها در دو جهت و به صورت عمود بر هم اجرا میشود. در طراحی سقف وافل دو طرفه هم میتوان با تیر میانی و هم بدون تیر میانی اجرا کرد.در سقف وافل دو طرفه بار در دوجهت منتقل میشود. و آرماتور گذاری در سقف وافل دو طرفه در دو جهت انجام میشود که به همین دلیل باعث افزایش مقاومت نسبت به سقف وافل یک طرفه است.

مزیت سقف وافل چیست ؟

1 کاهش بار مرده در سازه

2 زیر سازی ساده و متریال کم سقف وافل نسبت به سایر سقف ها

3 بتن ریزی و آرماتور بندی سقف وافل باتوجه به قالب وافل آسان تر است

4 با وجود اجرای قالب وافل یک طرفه و قالب وافلدو طرفه سقف دچار تغیر و حرکت نمیشود همین دلیل باعث زیبایی سقف وافل در سازه میشود.

5 طراحان پروژه به راحتی میتوانند ایده های خود را در سقف وافل اجرا کنند زیرا سقف وافل قابلیت اجرا در دهانه های بلند تا 17 متر را دارد و باعث حذف تیر های اضافه میشود.

6 قالب های وافل در عین سبکی مقاومت زیادی دارد و امنیت جانی نیروی انسانی که بر روی این نوع سقف کار می کند بسیار زیاد است.

7 قالب های وافل نسبت به سایر قالب ها قیمت بالاتری دارد ولی چون به دفعات زیاد می توان از این قالب ها استفاده کرد بسیار اقتصادی است. اگر از قالب های وافل به درستی استفاده شود می توان تا 50 بار در سازه های مختلف از آن ها استفاده کرد اجرای سقف وافل نیز برای به صرفه بودن آن در سازه های مختلف به کار میرود.

8 کار فرمایان علاوه بر استحکام سازه به دنبال کاهش هزینه نیز هستند به همین دلیل مهم ترین مزیت سقف وافل اقتصادی بودن آن و حذف ستون های متعدد در دهانه های بلند است. ستون های اضافه علاوه بر تاثیر منفی در سازه وزن و هزینه سازه را نیز افزایش میدهد.

11

معایب سقف وافل :

1 به دلیل این که قالب های وافل شکل قابلمه ای و گود دارند نمای سقف وافل برای ساختمان مسکونی مورد پسند همه افراد نیست.

2  درسقف هایی که شیب زیاد و بیش از 30 درجهدارند اجرای سقف وافل امکان پذیر نیست.

3 در ساختمان هایی که یک یا دو طبقه هستند خرید قالب وافل اقتصادی نیست و بهتر است که در این سازه قالب های وافل را اجاره کرد.

مراحل اجرای سقف وافل :

1 شمع گذاری جهت بستن تیر ها

2 شمع گذاری و قرار دادن چهار تراش لوله یا قوطی برای اجرای سقف.

3 چیدمان قالب وافل که باتوجه به نقشه معماری و سازه ای صورت می گیرد.

4 میلگرد گذاری باتوجه به یک طرفه یا دو طرفه بودن سقف.

5 اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی.

7 بتن ریزی بر روی سقف وافل .

8 خارج کردن قالب وافل بعد از خشک شدن بتن ها .

9 زیبا سازی سقف وافل.

12

نکات باز کردن قالب وافل

دمای محیط در زمان باز کردن قالب وافل تعیین کننده است. علاوه بر این المان‌های متفاوت سقف تعیین می‌کند که قالب چه زمانی باز شود. اگر قالب به صورت قائم بسته شده باشد، به معنای آن است که فشار به صورت جانبی به آن وارد می‌شود. به همین دلیل سریعتر باز می‌شود اما اکثرا قالب به صورت افقی است و دارای فشار قائم، که مدت زمان بیشتری برای باز کردن آن باید صبر کنید. باز کردن قالب تیر بیشتر از دال طول می‌کشد زیرا وزن بیشتری دارد.

بالا بردن ضریب ایمنی حین اجرا

اگر پیش از شروع به عنوان زیرسازی از اسکافلد استفاده کنید ضریب ایمنی بالا می‌رود. حین اجرا ممکن است جک در برود که زیرسازی اسکافلد جلوی در رفتن جک و ریزش سقف را می‎‌گیرد. دقت داشته باشید که یکپارچگی اجرای تیرچه به معنای بالا رفتن صلبیت است. به این ترتیب احتمال لغزش سقف حین بهره برداری به مقدار قابل توجهی کم می‌شود. وجود حُفراتی که به دلیل قالب وافل ایجاد می‌شود باعث کاهش بار مرده سازه خواهد شد. باید توجه داشت که استفاده از دال مجوف یا همان دال توخالی غیر از مقاطع تیرها اجرا می‌شود. در امتداد تیر و ستون باید دال به صورت توپر اجرا شود. افزایش تیرچه جان تیرچه خصوصا در مورد وافل دو طرفه به مقدار قابل توجهی می‌توان در کاهش بار مرده و سبک سازی سازه موثر باشد.

پیمانکار سقف وافل باید چه نکاتی را در نظر بگیرد؟

جزئیاتی وجود دارد که به برخی موارد آن اشاره می‌کنیم. مجریان حرفه‌ای می‌دانند که اگر بخواهند سطح صاف و کاملا صیقلی را پس از پایان کار داشته باشند، می‌بایست قالب‌بندی ستون و دیوار برشی را به بهترین شکل اجرا کنند. یکی از مهم‌ترین مباحث در اجرای سقف وافل، زیرسازی است. معمولا از شبکه‌های قوطی استفاده می‌کنند که در دو جهت کار گذاشته می‌شود. نظم درست و اجرای صحیح به معنای زیرسازی حرفه‌ای است که در نهایت کار تمیز از آب درمیاد. عملیات بتن ریزی نکته ویژه‌ای ندارد. بتن ریزی سقف وافل به مراتب از بتن ریزی سقف یوبوت و کوبیاکس راحت تره و کم ریست‌تر است. نوبت به قالب‌برداری می‌رسد. همان طور که می‌دانید امکان فروش سقف وافل دست دوم وجود دارد بنابراین مرحله قالب‌برداری اگر با دقت انجام شود، قالب‌‌ وافل دست دوم سالم و قابل استفاده‌ای خواهید داشت.

پارامتر های مهم برای اجرای سقف وافل :

در طراحی سقف وافل باید به نکاتی مانند ضخامت دال، فاصله دو محور تیرچه ، عرض ، و عمق تیرچه و ضرایب سختی دال توجه کنید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.