کد خبر : 21037 / /
/

اگر ورزشکار هستید و دوست دارید به بالاترین سطح آمادگی جسمانی بدن برسید، در کنار تمرین‌های ورزشی و رژیم غذایی به مکمل هم احتیاج دارید. یکی از مکمل‌های ضروری برای ورزشکارهای، آمینو اسیدها هستند. این مواد مغذی به انواع ضروری و غیرضروری تقسیم می‌شوند و حجم عضلانی را افزایش می‌دهند؛ ولی آمینو اسید ضروری چیست و چگونه آمادگی جسمانی شما را افزایش می‌دهد؟‌ در این مقاله، قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

آمینو اسید چیست؟

آمینو اسیدها پایه‌های اصلی پروتئین‌ها هستند و نقش مهمی در بدن دارند. بدن ما برای ساخت پروتئین، هورمون‌ها و پیام‌رسان‌های عصبی به این ترکیب‌های ضروری احتیاج دارد. آمینو اسیدها در غذاهای سرشار از پروتئین مثل گوشت، ماهی و دانه‌های سویا وجود دارند. ورزشکارها برای تقویت عملکرد ورزشی و بهبود آمادگی جسمانی از مکمل‌های آمینو اسید استفاده می‌کنند. ترکیب‌های آمینو اسید در دو گروه ضروری و غیرضروری شناخته می‌شوند.

آمینو اسید ضروری چیست؟

آمینو اسیدها ترکیب‌های طبیعی هستند که از نیتروژن، کربن، هیدروژن و اکسژن تشکیل شده‌اند. بدن شما به برای رشد و عملکرد درست به ۲۰ نوع آمینو اسید احتیاج دارد. این ۲۰ ترکیب برای بدن شما مفید هستند؛ ولی فقط ۹ تا از آن‌ها در گروه آمینو اسیدهای ضروری قرار می‌گیرند. هیستیدین، ایزولوسین، لیسین، متیونین، فنیلالانین، تیرونین، تریپتوفان و والین آمینو اسیدهای ضروری هستند.

بدن می‌تواند آمینو اسیدهای غیرضروری را تولید کند؛ ولی برای باید آمینو اسید ضروری را از مواد غذایی و مکمل‌ها دریافت کنید. منابع آمینو اسیدهای ضروری، گوشت، تخم‌مرغ، سویا و مکمل‌های آمینو اسید هستند. بعد از مصرف گوشت و تخم‌مرغ، بدن پروتئین موجود در آن‌ها را تجزیه می‌کند.

در اثر تجزیة پروتئین، آمینو اسید تولید می‌شود و بدن از آن برای ساخت عضله و تقویت سیستم ایمنی استفاده می‌کند. بعد از پاسخ به سوال آمینو اسید ضروری چیست، بهتر است هر کدام از آن‌ها را تفکیک بشناسیم:

فنیلالانین

بدن شما فنیلالانین را به انتقال‌دهنده‌های عصبی مثل تیروزین، دوپامین، اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین تبدیل می‌کند. این آمینو اسید نقش مهمی در ساختر و عملکرد پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و تولید آمینو اسیدهای دیگر دارد.

والین

والین نوعی آمینو اسید شاخه دار است. والین به تحریک سلول رشد و بازسازی عضله‌ها کمک می‌کند و در تولید انرژی هم نقش دارد.

ترئونین

ترئونین بخش اصلی پروتئین‌های ساختاری مثل کلاژن و الاستین است. این دو پروتئین ترکیب‌های مهمی از پوست و بافت‌های همبند را تشکیل می‌دهند و نقش مهمی در متابولیسم چربی و عملکرد سیستم ایمنی دارند.

تریپتوفان

تریپتوفان اغلب با خواب‌آلودگی همراه است و به‌عنوان پیش‌ساز سروتینین فعالیت می‌کند. این انتقال‌دهندة عصبی اشتها، خواب و خلق‌وخوی شما را تنظیم می‌کند.

متیونین

این آمینو اسید نقش مهمی در متابولیسم و سم‌زدایی بدن دارد. متیونین برای رشد بافت بدن و جذب روی، سلنیوم و مواد معدنی هم ضروری است.

لوسین

لوسین مانند والین نوعی آمینو اسید شاخه‌دار است و نقش مهمی در تولید پروتئین و ترمیم ماهیچه‌ها دارد. این آمینو اسید به تنظیم قند خون، بهبود بافت بدن و تولید هورمون رشد کمک می‌کند.

ایزولیسین

ایزولیسین هم در گروه آمینو اسیدهای شاخه‌دار است و در فرایند متابولیسم ماهیچه‌ها نقش دارد. این ترکیب برای عملکرد سیستم ایمنی، تولید هموگلوبین و کنترل انرژی بدن ضروری است.

لیسین

لیسین در تولید پروتئین، جذب کلسیم و تولید هورمون‌ها و آنزیم‌ها کاربرد دارد. این ترکیب در تولید انرژی، عملکرد سیستم ایمنی و تولید کلاژن و الاستین هم به کار می‌رود.

خرید مکمل آمینو اسید

هیستیدین

بدن شما از هیستیدین برای تولید هیستامین استفاده می‌کند. هیستامین نوعی ناقل عصبی است که در پاسخ سیستم ایمنی، هضم غذا، عملکرد جنسی و چرخة خواب کاربرد دارد و از سلول‌ها محافظت می‌کند.

همان‌طور که متوجه شدید، آمینو اسیدهای ضروری عضو مهمی در فرایندهای حیاتی بدن هستند. این ترکیب‌ها در رشد و ترمیم ماهیچه‌ها کاربرد دارد و بدن هم به آمینو اسیدها وابسته است.

این مسئله نشان می‌دهد که کمبود آمینو اسیدهای ضروری می‌تواند اثرهای جبران‌ناپذیری روی بخش‌های مختلف بدن از جمله سیستم عصبی، سیستم تولید مثل، ایمنی و دستگاه گوارش بگذارد.

آمینو اسید چگونه بر آمادگی جسمانی بدن تاثیر می‌گذارد؟

آمینو اسیدهایی مثل والین، لوسین و ایزولوسین بر آمادگی جسمانی و عملکرد بدن تاثیر می‌گذارند. ورزشکارهایی که مکمل‌های حاوی این ترکیب‌ها را مضرف می‌کنند، کمتر خسته می‌شوند و عملکرد ورزشی بهتری دارند. این ترکیب‌ها به تقویت ماهیچه‌ها بعد از تمرین هم کمک می‌کنند.

تحقیقاتی هم درباره تاثیر آمینو اسیدها بر بهبود آمادگی جسمانی انجام شده است. این تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف آمینو اسیدهای ضروری عملکرد بدن را افزایش می‌دهد و دردهای عضلانی را کم می‌کند. کسانی که ورزش‌های مقاومتی انجام می‌دهند، با مصرف آمینو اسید عضله‌هایشان کمتر آسیب می‌بیند.

علاوه‌بر این‌ها، آمینو اسیدهایی مثل آلانین و پرولین هم در آمادگی جسمانی بدن نقش دارند. این دو ترکیب، کربوهیدرات‌ها را به گلیکوژن تبدیل می‌کنند. گلیکوژن، زنجیره‌هایی از گلوکز است که در بافت ماهیچه‌ها و کبد ذخیره می‌شود. بدن در طول تمرین از گلیکوژن به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند.

آمینو اسیدها با افزایش حجم عضله‌ها و چربی‌سوزی هم بر سلامت بدن تاثیر می‌گذارند. ورزشکارها با تمرین‌های سخت و ورزشکارهای مبتدی با انجام تمرین‌های مناسب سعی می‌کنند سطح عملکرد بدنشان را افزایش دهند و قدرتمند‌تر شوند. مکمل‌های آمینو اسید هم با افزایش حجم عضله‌ها به آن‌ها کمک می‌کنند.

با آمینو اسیدهای ضروری، بدن آماده‌تری داشته باشید

در این مقاله درباره تاثیر آمینو اسیدهای ضروری بر عملکرد بدن و آمادگی جسمانی صحبت کردیم و به سوال مهم آمینو اسید ضروری چیست پاسخ دادیم. منبع مهم آمینو اسیدهای ضروری موردنیاز برای ورزشکارها، مکمل‌های آمینو اسید و مواد مغذی هستند. برای اطلاع از بهترین مکمل‌های آمینو اسید موجود در بازار، کافی است سری به سایت داروخانه روشا بزنید و بهترین‌ها را مقایسه کنید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.