کد خبر : 21221 / /
/

شرکت نیرونوین تولید کننده برترین و با کیفیت ترین رزیستورهای آلومینیومی و سرامیکی، فن دار و بدون فن، بانک های مقاومتی، و انواع بریک رزیستور برای نیاز های مختلف می باشد. جهت خرید مقاومت ترمز ویا دریافت مشاوره با شماره ۰۲۵۳۶۱۲۵ در ارتباط باشید.

تعریف کلی مقاومت ترمز

Braking resistor ها دارای انواع مختلفی می باشند. با توجه به نوع مقاومت کاربردشان هم تغییر می یابد. به عنوان مثال مقاومت آسانسور، ترمز پله برقی، بریک جرثقیل و بسیاری مورد دیگر که کاربرد هر کدام از آنها می تواند متفاوت باشد. شایان ذکر است که فاکتورهای دیگر هم در انتخاب مقاومت ها نقش دارند.انتخاب درست مقاومت بسیار ضروری است.

مقاومت های ساخته شده در شرکت نیرونوین به صورت آلومینیومی فن دار و بدون فن، سرامیکی و بانک های مقاومت (برای کاربرد های سنگین) ارائه می گردند. از مزایای محصولات ساخت نیرونوین می توان به ضریب خطای بسیار پایین،طراحی منحصر به فرد، گارانتی یک ساله و همچنین خدمات پس از فروش آن اشاره کرد.

چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره رایگان دارید می توانید با شماره ۰۲۵۳۶۱۲۵ و یا از طریق واتس اپ با کارشناسان نیرونوین در ارتباط باشید.

انواع مقاومت ترمز :

مقاومت‌های ترمزی را می توان از چند نظر دسته بندی کرد. یکی از مواردی که می توان آن ها را دسته بندی کرد جنس مواد سازنده آنها است. بریک رزیستورها بر اساس کاربرد و شرایط استفاده آنها در دونوع سرامیکی و آلومینیومی تولید می شوند. تفاوت مقاومت های سرامیکی و آلومینیومی و علت استفاده آنها را در ادامه شرح خواهیم داد.

دسته دیگری که می تواند مقاومت ها را از هم متمایز نماید کاربرد آنها در صنایع است. برای مثال مقاومت ترمز جرثقیل، پله برقی آسانسور و… از نمونه ها کاربرد های مقاومت ها در صنعت است.

کاربرد در صنعت

 • جرثقیل
 • تاور کرین
 • آسانسور
 • پله برقی
 • آلومینیومی
 • سرامیکی
 • اینورتر
 • بریک رزیستور دینامیکی
 • سیمی

حالت سوم دسته بندی هم توان مقاومت است. گاها در برخی موارد که کار اینورتر بسیار سنگین باشد ممکن است که شما مجبور گردید از بانک مقاومت استفاده نمایید. بانک مقاومت مجموعه ای از مقاومت هاست که به صورت سری و موازی به یکدیگر متصل هستند.

مقاومت ترمز جرثقیل

مقاومت جرثقیل از اینورتر و سرو درایو در مقابل بارهای برگشتی از درایو محافظت میکند.انرژی برگشتی به وسیله یونیت ترمز در داخل مقاومت جرثقیل تخلیه می شود. مقاومت سرامیکی در جرثقیل ها بعنوان ترمز راه اندازی,محافظ, محدود کننده و یا مقاومت نمونه استفاده می شود. مهمترین کاربرد این مقاومت‌ها برای جلوگیری از رهاشدن بار متصل به قلاب جرثقیل است.

111111111111111111111111111111111

Break resistor پله برقی

بیشتر تولید کنندگان پله‌ های برقی به منظور توقف پله‌ برقی از ترمزهای زبانه ای (Pawl Brake)استفاده ‌می‌کنند. برخی دیگر نیز از تـرمزهای جداکننده (Wedge Brake) و عده ای نیز از مقاومت های مغناطیس دائم حلقه بسته (Closed loop Permanent magnet Brake) استفاده می نمایند.

مقاومت‌های ترمز پله برقی ساخت نیرونوین که در صنعت آسانسور و پله برقی کابرد بسیار بالایی دارد، به نسب موارد مشابه در بازار ایران کارکرد و عملکرد بسیار عالی و خوبی دارند.

مقاومت ترمز تاور کرین

تاورکرین یک نوع جرثقیل می باشد که می توان بارها و اجسام سنگین را به ارتفاع تعیین شده برده و پس از آن هر کدام را در شعاع های متفاوت جابجا نماید. تاور کرین های قابلیت های بسیار زیادی دارند و می توان آنها را در برج سازی، سد سازی ، سیلو سازی، پل سازی، ساختمان سازی و … بکار برد.

ویژگی مقاومت های شرکت نیرونوین

 • مناسب برای هر کاربردی که نیاز به ترمز پویا دارد.
 • مناسب برای توان ۱ وات تا ۱۰۰ مگاوات و چرخه کاری از ۱% تا ۱۰۰%.
 • مناسب برای هر نوع اینورتر فرکانسی
 • ساخت طبق نیاز مشتری
 • طیف وسیعی از ابعاد کوچک با قیمت های بسیار رقابتی.
 • می توان آنها را از IP20 تا IP54 عرضه کرد.

مقاومت ترمز آلومینیومی

اشاره کردیم که مقاومت‌ها از اجزای مهم در عملکرد ماشین های الکتریکی هستند. آنها با روشن شدن موتور فعال می شوند و به عنوان محافظ برای موتور عمل می کنند. بین موتور و مقاومت یک مبدل فرکانس وجود دارد. به محض توقف موتور، فرکانس از طریق مبدل فرکانس کاهش می یابد. با این حال، موتور به کار خود ادامه می دهد و نیروی الکتریکی در حال تولید است که در حال کاهش است. بنابراین مبدل فرکانس یک ولتاژ بسیار بالا است.

مقاومت های آلومینیومی نیرونوین

مقاومت ترمزهای فشرده نیرونوین در یک محفظه آلومینیومی مقاوم نصب شده اند. مقاومت های ترمز شرکت با نصب ساده، طراحی کوچک و سبک با کلاس حفاظت اثبات شده (IP) ، برای کار با مبدل های فرکانس یا موتورها ایده آل هستند. استحکام محفظه آلومینیومی از نظر مقاومت در برابر آب و هوا، مقاومت در برابر لرزش و ایمنی نسبت به  نوع سرامیکی برتری دارد.

این نوع از مقاومت ها روکشی از جنس آلومینیوم دارند. جنس آلومینیوم برای شرایطی که پاشش آب و جو اسیدی وجود دارد می تواند بسیار مناسب باشد.

مقاومت سرامیکی

در هنگام خرید، مقاومت‌های سرامیکی به نسبت مقاومت آلومینیومی بسیار ارزان قیمت تر هستند. به لحاظ کارایی تفاوتی میان آنها نیست. یعنی این قیمت کمتر به معنای ضعف در عملکرد مقاومت سرامیکی نمی باشد. تنها نکته حائز اهمیت آن است که شرایط استفاده و کاربردی که شما مد نظرتان است نوع مقاومت را مشخص میکند. بهتر است در شرایطی که محیط جوی بر روی کار کرد مقاومت ترمز اختلال ایجاد نمی کند، مقاومت سرامیکی بهترین انتخاب می باشد.زیرا نوع سرامیکی دارای IP نمی باشد.

عواقب عدم استفاده از مقاومت

اگر کاهش بار موتور خیلی سریع باشد، موتور بعنوان ژنراتور وارد کار می شود.چنانچه این اتفاق بیفتد انرژی به اینورتر منتقل شده و در نتیجه اضافه ولتاژ در باس dc اینورتر اتفاق می افتد. روش های بسیاری جهت پیشگیری از چنین اتفاقی وجود دارد. بهترین راهکار خرید مقاومت ترمز است.

وظایف مقاومت

مقاومت جهت بلند کردن و حرکت چرخ دنده ها ،دیسک های آسانسور،نوار نقاله ،تابلو های اینورتر و همچنین درتمام درایوهایی که تغییرات سرعت در آنها سریع است بکار می رود. این عمل به منظور کنترل بارهای اضافی که موجب آسیب دیدن و زیان رسیدن به دستگاه می شود انجام میگردد.

انواع مقاومت با ابعاد کوچکتر را می توان همراه با دیگر تجهیزات در تابلو نصب نمود. به طور کلی از آنها نه تنها برای سیستم های حرکتی کوچک استفاده می شود بلکه برای تجهیزات بزرگی مانند قطار و تراموا نیز کاربرد دارد.

نحوه انتخاب مقاومت ترمز مناسب

انتخاب درست مقاومت نقشی بسیار کلیدی دارد. زیرا اگر مقاومت را به درستی انتخاب نکنید، امکان دارد تا اینورتر شما ارور داده و یا حتی بسوزد. سه نکته اساسی در انتخاب درست مقاومت ها وجود دارند که باید به آن ها توجه شود.

۱- تلرانس اهم مقاومت

تلرانس | Tolerance به میزان خطای یک Brake گفته می شود. به این معنی که اگر روی مقاومتی نوشته شده باشد ده درصد خطا دارد و توان آن ۶۰ اهم است، اهم این مقاومت می تواند از ۵۴اهم تا ۶۶ اهم متفاوت باشد. و این میزان از خطا بسیار نامناسب و زیان آفرین است. بهترین عدد برای تلرانس مقاومت بین یک درصد تا دو درصد میباشد. ( تمام مقاومت های تولید شده در نیرونوین از این استاندارد طبعیت میکنند)

عواقب استفاده از مقاومت با تلرانس بالا

همانطور که در پارگراف بالا توضیح دادیم، بهترین خطای یک مقاومت بین یک تا دو درصد است. و بهترین اهم مقاومت برای اینورتر هم همیشه در کاتالوگ آن ذکر میشود. پس اگر در دفترچه اینورتر شما در مقابل کلمه اهم عدد ۶۰ نوشته شده است به هیچ عنوان نباید این عدد از ۶۱اهم بیشتر ویا از ۵۹ اهم کمتر شود.

اگر برای اینورتری با این شرایط، مقاومت ترمزی با ۵% درصد خطا انتخاب کنیم، دو حالت به وجود می آید. یا انرژی کمتری از اینورتر تخلیه می شود و یا بیشتر از حد مورد نظر. این امر موجب می شود که پس از مدتی اینورتر شما یا ارور | Error بدهد و یا حتی بسوزد.

۲- توان مقاومت

همانند اهم مقاومت که در منوال | Manual مربوط به درایو شما ذکر می شود ، عدد مربوط به توان آن نیز ذکر می شود. اگر درایو شما به یک مقاومت ۴وات نیاز دارد، توان مقاومت شما می بایست حداقل ۴ وات باشد. بیشتر بودن این عدد در اینجا مشکلی را برای ما ایجاد نمی کند اما کمتر بودن آن موجب آسیب دیدن خود مقاومت خواهد شد.

۳-جنس

جنس مقاومتها دونوع دارند که انتخاب آنها با توجه به شرایط محیطی، جوی و محلی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرند تغییر میکند.

معمولا برای آسناسور ها، جرثقیل ها، پله برقی ها و مواردی که شرایط عادی حاکم است و بریک رزیستور در معرض جو اسیدی یا پاشیدن آب قرار ندارد، می توان از مقاومت سرامیکی استفاده کرد.

اما اگر محیطی که شرایط جوی و یا محیطی نامناسبی دارد بهتر است که از جنس آلومینیومی استفاده گردد. مثلا در ذوب آهن ها که دمای محیطی بسیار بالاست و یا قالیشویی ها که پاشیدن آب در آنها محتمل است.

22222222222222222222222222222222

سایر محصولات نیرونوین

 • ربات صنعتی یاسکاوا
 • اینورتر یاسکاوا
 • اینورتر میتسوبیشی
 • پی ال سی میتسوبیشی
 • پی ال سی امرن
 • سرو درایو و سرو موتور یاسکاوا
 • سرو درایو و سرو موتور میتسوبیشی
 • و...

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.