کد خبر : 21398 / /
/

 

اداره کار مکانی است که کارگران و کارفرمایان برای احقاق حقوق خود به آن مراجعه می‌کنند. شکایت کارگر و کارفرما مراحل و فرآیند نسبتا طولانی دارد که باید به بهترین شکل ممکن اجرا شود. در صورتی که یکی از مراحل به دستی انجام نشود یا نقصی در اجرای آن وجود داشته باشد، مرجع صالح به شکایت شاکی رسیدگی نمی‌کند.

اگر رابطه‌ کارگر و کارفرما به خوبی پیش نرود، هر یک از آن‌ها ممکن برای رسیدن به حق خود اقدام کنند. حال سوال این است که چه مراجعی به این شکایت رسیدگی می‌کند؟

به طور کلی رسیدگی به دعاوی کارگر و کارفرما در صلاحیت اداره کار و رفاه اجتماعی می‌باشد. در صورتی که هر یک از طرفین قصد شکایت داشته باشند، باید به اداره کار مراجعه کند تا بررسی‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

ساختار و اعضای مراجع حل اختلاف به ۲ قسمت اعضای هیات تشخیص، اعضای هیئت اختلاف، تشکیل می‌شود:

اعضای هیات تشخیص از سه نماینده وزارت کار، نماینده کارگران،‌ نماینده مدیران صنایع و کارفرمایان تشکیل می‌شود.

اعضای هیات حل اختلاف از ۹ نفر تشکیل می‌شود؛ یک نماینده وزارت کار،  یک نماینده فرماندار، یک نماینده دادگستری محل، سه نفر نمایندگان کارگران و سه نفر نمایندگان مدیران صنایع و کارفرمایان

مراحل شکایت هم به دو مرحله زیر تقسیم می‌شود:

۱- مرحله اول و یا شکایت بدوی: توسط هیات تشخیص در اداره کار

۲- مرحله دوم و یا تجدید نظر: توسط هیات حل اختلاف در اداره کار

اگر سر و کار شما به اداره کار افتاد؛ باید مراحل زیر را برای شکایت طی کنید:

  • به صورت حضوری به اداره کار بروید یا به صورت غیرحضوری به سامانه اینترنتی مراجعه کنید و در هر دو صورت فرم دادخواست مخصوص اداره کار را پر کنید
  • مدارک لازم را به همراه داشته باشید (کپی شناسنامه از صفحه اول و دوم و اصل شناسنامه – کپی کارت ملی و اصل آن – کپی صفحه اول دفترچه بیمه (در صورت وجود) – فرم تکمیل شده دادخواست بدوی)
  • پس از ثبت شکایت وقت رسیدگی جلسه اول تعیین شده و به طرفین ابلاغ می شود.
  • رسیدگی در جلسه اول اگر منجر به رای شد که رای صادر می شود و در صورت عدم امکان صدور رای رسیدگی در هیات تشخیص تجدید جلسه شده و در جلسه دوم رسیدگی ادامه یافته و رای صادر می‌شود.

حکم صادره از هیات تشخیص قطعی و لازم الاجرا نمی باشد و امکان اعتراض به آن وجود دارد. رای صادر شده از هیات تشخیص پس ابلاغ به هریک از طرفین تا مدت ۱۵ روز قابل اعتراض است.

در صورتی که رای هیات تشخیص موردنظر شما نبود ۱۵ روز وقت دارید تا اعتراض خود را ثبت کنید. در صورتی که هر یک از طرفین در مدت زمان تعیین شده نسبت به رای صادره اعتراض نکنند، حکم قطعی می‌شود. در غیر اینصورت مسئله در هیات حل اختلاف مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

تعریف کارگر و کارفرما:

کارگر در قانون کار به عنوان شخص حقیقی در نظر گرفته شده است که در مقابل دریافت دستمزد مشخصی کاری انجام می‌دهد.

کارفرما در قبال کارگر وظایف مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها پرداخت دستمزد کارگران در زمان تعیین شده است.

دعوای بین کارفرما و گارگر بارها دیده شده است؛ جالب است بدانید که در سال‌های اخیر میزان شکایت کارفرما از نیرو افزایش چشمگیری داشته است.

یوآیدی به عنوان اولین سرویس احراز هویت دیجیتال در ایران فرایند احراز هویت سامانه روابط کار را با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی مانند تشخیص چهره به انجام می رساند. احراز هویت سامانه ثنا و احراز هویت کاربران صرافی های رمز ارز از جمله همکاری های مهم دیگر یوآیدی می باشند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.