کد خبر : 22076 / /
/

 

چکیده : طراحی و نقاشی از ابتدا باعث تجلی روح و ارامش درونی انسان بوده و جزو هنرهای آرامش آفرین و مرفح برای بشریت بوده. یادگیری این هنر بسیار راحت و لذت بخش بوده و دوران یادگیری طراحی و نقاشی جزو دوران لذت بخش زندگی انسان است. از این رو بسیاری از انسان‌ها برای یادگیری طراحی و نقاشی به کلاس‌ها و موسسات مختلف آموزش طراحی و نقاشی می‌روند و از اساتید مختلف بهره می‌گیرند.

 

همه چیز درباره آموزش طراحی و نقاشی

  • آموزش طراحی و نقاشی به زبان ساده:

طراحی و نقاشی از ابتدا باعث تجلی روح و ارامش درونی انسان بوده و جزو هنرهای آرامش آفرین و مرفح برای بشریت بوده. یادگیری این هنر بسیار راحت و لذت بخش بوده و دوران یادگیری طراحی و نقاشی جزو دوران لذت بخش زندگی انسان است. از این رو بسیاری از انسان‌ها برای یادگیری طراحی و نقاشی به کلاس‌ها و موسسات مختلف آموزش طراحی و نقاشی می‌روند و از اساتید مختلف بهره می‌گیرند.

اما خود امر آموزش طراحی و نقاشی یک امر پیچیده بوده و نحوه انتقال آن بسیار حساس است، چرا که این فن و هنر مستقیما با روح و احساسات انسان سر و کار دارد و کوچکترین اشتباهی از سمت هنرآموز یا استاد برای هنرجو مضرر و گاها غیر قابل جبران است، هنرجویی که تازه پا به عرصه یادگیری هنر میگذارد، مانند نوزادیست که بسیار تاثیر پذیر است و چشم امید او به استاد و هنرآموز است. از این حیث اساتید و هنرآموزان باید به این مهم دقت کنند که به غیر از مسائل فنی و تکنیکی، مساعل احساسی و اهداف والای هنری طراحی و نقاشی را به هنرجو انتقال دهند و نباید هنرجو را در مسیر یا ساختار به خصوص قرار دهند، هنرجو باید با افکار خود آزادانه به یادگیری بپردازد و افکار و سلایق خود را با تکنیک استاد و بعدها با تکنیک خود در طراحی و نقاشی به کار ببرد.

اگر بخواهیم به صورت کلی به آموزش طراحی و نقاشی بپردازیم باید سه سوال اصلی را از خودمان بپرسیم:

1-از کجا شروع کنم؟

  • چطور شروع کنم؟
  • با چه چیزی شروع کنم؟
  • از کجا شروع کنم؟

در زمان شروع یک طرح یا یک ایده نحوه شروع آن و برنامه ریزی برای آن بسیار مهم است، به این معنا که اول به کدام قسمت بپردازیم بعد به چه سمتی طرح را پیش ببریم و بعد چگونه تمام کنیم. در ابتدا برای شروع هر طرحی، بهتر است از شکل‌های کلی و ساده شروع کنیم و جای قرار گرفتن موضوع‌ها و سایه ها را با اشکال کلی و ساده مشخص کنیم و در ابتدا از پرداختن به جزییات خودداری کنیم. سپس هاله‌ای از شکل کلی طرح را در کادر مشخص قرار دهیم و آرام آرام به جزییات بپردازیم. مراحل اولیه حتما کمرنگ تر و با سرعت بیشتر کار شوند و مراحل اخر پررنگ‌تر با تاکیید و دقت بیشتر باشند.

 

  • چطور شروع کنم؟

به دلیل تنوع نحوه ترسیم و طراحی، کار و ایجاد فرم و حالهای مختلف این سوال را باید از خود بپرسید و تکلیف نحوه کار کردن خود را مشخص کنید تا از کارها و فرم‌های بی‌فایده و نامربوط خودداری کنین. مشخص شدن نحوه کار به این معناست که مثلا شما خطوط را تیز و بی پروا کار کنین یا نه برعکس، قرار است کار شما بسیار نرم و با جزییات زیاد باشد، اگر شما قبل از شروع کار این مساعل را در ذهن خود برنامه ریزی کنین و به آنها بپردازید و از به کار بردن حالهای مختلف و نامربوط بپرهیزید کار شما حرفه‌ای تر خواهد شد.

  • با چه چیزی شروع کنم؟

تکنیک‌های مختلف برای نقاشی کردن از جمله مداد رنگی، رنگ روغن، آب رنگ و .... باعث شده تا تنوع زیادی در ابزار و متریال کار نقاشی به‌وجود آید، از همین رو در ابتدا باید ابزار کار و تکنیک‌های مربوط به آن مشخص شود و برای آن برنامه ریزی شود. ممکن است یک هنرمند اثر خود را با یک تکنیک مثلا رنگ روغن کار کند، ممکن است یک هنرمند اثر خود را با دو یا چند تکنیک ترکیبی کار کند هر دو هنرمند باید مساعل مختلف مربوط به متریال را در نظر بگیرند و مدیوم‌ها و حلالها و تمیز کننده‌های مربوط به متریال خود را مد نظر قرار دهند.

طراحی و نقاشی  را چگونه بیاموزیم؟

طراحی و نقاشی یکی از هنرهای هفتگانه و جزو شاخه‌های اصلی هنرهای تجسمی است. بسیاری از انسان های دنیا علاقه زیادی به طراحی و نقاشی دارند و هنرمندان زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند. بسیاری از هنرمندان از راه آموزش طراحی و نقاشی هم خدمت بزرگی به جامعه هنری می‌کنند هم کسب درآمد می‌کنند. از این رو باید دقت بیشتری در امر آموزش طراحی و نقاشی کرد. به غیر از اساتید، خود هنرجویان هم باید بدانند که چگونه طراحی و نقاشی را بیاموزند و خود را در مسیر درست هنر بگذراند. آموختن طراحی و نقاشی به خودی خود باید با برنامه و پایه و اصول باشد. از این رو هر کس ممکن است برنامه خاص خود را داشت باشد و نسبت به وقت و شغل، زمان مناسب را برای یاد گیری بگذارد.

اما بهترین برنامه ها برای یادگیری طراحی و نقاشی برنامه‌هایی هستند که در آنها تکرار و تمرین زیاد باشد و یادگیری به صورت پله به پله و از آسان به سخت پیش برود، هنرجویان نباید در امر یادگیری عجله کنند و مستقیم بدون زیرساخت و علم کافی سراغ کارهای سخت بروند، با حوصله و آرام آرام و پله به پله، یادگیری طراحی و نقاشی بسیار راحتتر و پربارتر و لذت بخشتر خواهد بود.

بهترین مسیر برای یادگیری طراحی و نقاشی کدام است؟

بسیاری از هنرجویان از مسیر یاگیری خود ناراضی هستند و حس خوبی نسبت به یادگیری ندارند این قبیل از هنرجویان کسانی هستند که برای یادگیری خود برنامه ریزی ندارند، در ابتدا بگویم که این وظیفه استاد است که برای یادگیری هرجویان برنامه تعبیه کند و آنها را از این برنامه آگاه کند، اما اگر استاد شما برایتان برنامه ای نداد، این وظیفه هنرجوست که برای خود برنامه داشت باشد. و همینطور بهترین مسیر مسیری نیست که هنرو بسیار راضی است و حس خوبی نسبت به یاد گیری خود دارد، خیل مواقع هنرجو در مسیر اشتباعی قرار دارد و نکات یادگیری او اشتباه است اما حس خوبی دارد.

بهترین مسیر برای یادگیری مسیری است که با برنامه پیش برود و با علم و تحقیق و دانش و مطالعه همراه باشد، هنرجو باید اطلاعات هنری بالایی داشت باشد و بداند پایه و اساس کاری که انجام میدهد چیست و باید از چه مساعلی شروع به یادگیری کند و در ادامه چه نکاتی را یاد بگیرد و وارد مراحل پیشرفته تر شود، برنامه ای وجود ندارد که طراحی و نقاشی را به طور یکدفعه به صورت پیشرفته و در زمان کوتاه یاد دهد، هنرجو باید پله به پله یا دبگیرد و از مسیر یادگیری هم لذت ببرد و در کنار آن علم و مطالعه خود را بالا ببرد.

علم و مطالعه در کنار آموزش طراحی و نقاشی

تاثیر علم و دانش بر توانایی هنرمند بسیار خوب و زیاد است، حتی یک هنرمند غیر از علم هنری باید از علم‌های دیگر بداند و از آنها تاثیر بگیرد در واقع یک هنرمند هم باید از فلسفه هنر و علم هنر مثل متریال خود و تاثیر رنگها و ... بداند، هم از فیزیک و شیمی و ستاره شناسی و پزشکی و زیست و... . و این امر باید برای هنرجو از دوران یادگیری ابتدایی تبدیل به عادت شود که غیر از یادگیری فن و تکنیک به یادگیری فلسفه و علم هنر هم رو بیاورد. این امر با مطالعه کتابهای معتبر و بدون مرز برای هنرجو میسر خواهد شد، غیر از آن هنرجو باید با هنرمندان تاریخ و معاصر خود اشنا شود و زندگی نامه آنها را بداند و ازدرسهای زندگی آنها و نحوه زندگی آنها با خبر باشد.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.