کد خبر : 22828 / /
/

خانه‌ها مانند هر سازه دیگر بعد از مدتی فرسوده می‌شوند و احتیاج به تعمیر و بازسازی دارند. هزینه‌های بازسازی خانه‌ها بسیار زیاد بوده و در مواردی نزدیک به هزینه ساخت آن نیز می‌باشد. تعمیرات هم دردسرهای خودش را دارد و معمولا اقدامی به صرفه نیست. برای همین ساختن خانه‌های که طول عمر زیاد داشته باشند یکی از دغدغه‌های امروزی مردم است.

هزینه‌های بازسازی خانه

هزینه‌های بازسازی خانه به عوامل مختلفی بستگی دارد. از این عوامل می‌توان به نوع مصالح مورد استفاده، مکانی که قصد دارید آنرا بازسازی کنید، متراژ و ... بستگی دارد. به طور معمول هزینه بازسازی آشپرخانه به ازای هر مترمربع 2.5 تا 10 میلیون تومان، بازسازی سرویس بهداشتی 200 تا 400 هزار تومان، بازسازی اتاق خواب 200 هزار تا 3.5 میلیون تومان و نهایتا اتاق پذیرایی و نشیمن 200 تا 500 هزار تومان می‌باشد.

 مقاوم سازی ساختمان

بازسازی در مواردی انجام می‌شود که زیرساخت ساختمان سالم باشد و احتیاجی به تخریب و تعمیر نداشته باشند. در اکثر خانه‌های قدیمی، زیر ساخت‌ها آسیب دیده هستند و قابلیت بازسازی را ندارند.

خانه‌های امروزی را با توجه به استانداردهای جهانی می‌سازند تا علاوه بر اینکه در برابر مخاطرات طبیعی مقاوم باشند، با گذر زمان نیز فرسوده نشوند. این استانداردها شامل تمامی مراحل ساخت (بتن، میلگرد، پی ریزی و ...) می‌شود. در ادامه قصد داریم برخی از این استاندارها را به شما معرفی کنیم.

2

استفاده از الیاف FRP

مقاوم سازی و استفاده از FRP و میراگرها یک روش مقاوم سازی ساختمان مدرن و امروزی است و دارد کم کم جای روش‌های سنتی و قدیمی مربوط به مقاوم سازی را می‌گیرد. روش مقاوم سازی با اف آر پی، یک روش جدید برای مقاوم سازی است که برای پوشش محافظتی و تقویت سازه‌ها در صنایع مختلف استفاده می‌شود. وزن کم و مقاومت کششی بالا از ویژگی‌های مهم مقاوم سازی با اف آر پی است.

مقاوم سازی با الیام FRP دارای 4 روش زیر است.

  • مقاوم سازی تیرها با الیاف FRP: مقاوم سازی با FRP را می‌توان برای افزایش مقاومت خمشی و برشی تیرهای بتن مسلح با پیچاندن کامل یا جزئی سیستم‌های اف آر پی به‌دور اعضای بتن مسلح استفاده کرد.
  • مقاوم سازی ستون‌ها با الیاف FRP: به خاطر مقاومت و افزایش تقویت ستون بتنی در برابر زمین لرزه، آتش سوزی، خوردگی، سایش، یا برگرداندن ستون به عملکرد دلخواه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقاوم سازی با اف آر پی و استفاده از مصالح آن یک روش سریع برای مقاوم سازی ستون‌های بتنی است که بسیار هم صرفه اقتصادی دارد.
  • مقاوم سازی دیوار برشی با الیاف FRP: با توجه به اینکه زیاد کردن تقویت داخلی تیر، بیشتر از یک مقدار مشخصی نمی‌تواند باعث افزایش ظرفیت و مقاوم سازی برشی و مقاومت نهایی و پایانی تیر بتنی شود، بنابراین تقویت جان تیر به جهت افزایش ظرفیت برشی با کمک الیاف تقویت شده پلیمری یا همان اف آر پی، به عنوان یک راه حل پیشنهاد می‌شود.
  • مقاوم سازی دال‌ها با الیاف FRP: یکی از ابزارهای کمک کننده برای بهتر کردن خواص دال‌های بتنی که نیاز به تقویت دارند، پلیمرهای تقویت شده با الیاف FRP است که در شرایط و موقعیت‌های مختلف با اهداف و شکل‌های متفاوت به دال‌ها وصل می‌شوند.

3

کاشت میلگرد با چسب هیلتی

انکر شیمیایی که نوعی از آن‌ها چسب هیلتی می‌باشد، ابزاری برای چسباندن اجزای سازه‌ایی مانند میلگرد به بتن و زیرلایه‌های مشابه آن هستند. این انکرها بهترین نوع چسب‌های شناخته شده ساختمانی هستند و بیشترین کاربرد را دارند، در حالی که یک گزینه بسیار محبوب و مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

امروزه تعمیر و ترمیم سازه‌ها که به دلیل گذر زمان و یا بلایای طبیعی و یا غیر طبیعی آسیب می‌بینند جای تخریب و ساخت دوباره سازه را گرفته است. چسب‌های هیلتی روشی اقتصادی برای ترمیم المان‌های سازه‌ایی محسوب می‌شوند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

همچنین ساختمان‌هایی که بدون توجه به ضوابط آیین نامه به مرحله بهره برداری می‌رسند اما دستور تخریب می‌گیرند. می‌توانند برای اصلاح و بازسازی المان مربوطه از چسب‌ هیلتی کمک بگیرند. این چسب‌ها بدون پیچیدگی سایر روش‌های مرسوم بسیار کاربردی عمل می‌کنند و به وسیله آن‌ها می‌توان مقاطع المان‌های سازه‌ایی نظیر تیر و ستون را به راحتی تغییر داد.

اصل کاربرد چسب هیلتی در کاشت میلگرد و بولت در بتن است که با رعایت آیین نامه‌های روز دنیا می‌تواند مشکلات نام برده را به راحتی حل کند.

4

تقویت بتن

جهت تقویت و تحکیم بتن از دو یا چند ماده دارای ویژگی‌های فیزیکی متفاوت استفاده می‌کنند. هدف از این فرآیند ایجاد مقاومت کششی و شکل پذیری بالاتر برای سازه ساختمانی می‌باشد. به سبب شرایط آب و هوایی، سازه همواره تحت تاثیر تنش های کششی قرار دارد. از این رو کاهش این تنش‌ها در راستای استحکام بیشتر حائز اهمیت است. اغلب تقویت بتن به واسطه میلگردهای فولادی انجام می‌شود. اگرچه دیگر مواد تقویت کننده نظیر کامپوزیت و پلیمرها نیز برای افزایش فرم پذیری و استحکام به کار می روند.

شرکت عمرانی بی بی تی سازه (بتن برش تهران)، دارای گواهینامه صلاحیت پیمانکاری از سازمان برنامه بودجه و همچنین گواهینامه‌های بین امللی در زمینه‌های برش بتن، آتش بند، مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای است. این شرکت با استفاده از تجهیزات به روز و متخصصین متعهد و با تجربه، نوید یک همکاری حرفه‌ای را به شما می‌دهد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.