کد خبر : 23475 / /
/

 

 گیت ولو صنعتی (Gate Valve) دارای انواع مختلفی است که برای وصل کردن جریانات و قطع آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیت ولو های صنعتی بر اساس نوع استفاده ‌ای که از آن صورت می‌گیرد دارای انواع مختلفی هستند و برای اهداف متفاوتی به کار گرفته می‌شوند. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی درباره انواع گیت ولو صنعتی برای شما ارائه دهیم.

گیت ولو صنعتی چیست؟

شیر کشویی، اسلاید ولو و یا شیر دروازه ‌ای اسامی دیگر گیت ولو صنعتی است که به دلیل دارا بودن کاربردهای مختلف در بخش‌های متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیرها از دسته تجهیزات صنعتی هستند که انواع مختلفی را دارا هستند. یکی از مهم‌ترین بهره وری هایی که از گیت ولو صنعتی ایجاد می‌گردد، استفاده از آن به جهت انجام لوله کشی منازل و یا انتقال سیالات است.

گیت ولو دارای مکانیزم قدیمی و بسیار ساده برای کنترل نمودن جریان سیال به شمار می‌رود. به کمک این شیرها امکان قطع نمودن جریان سیالات و وصل آن امکان‌پذیر می‌گردد و در واقع از آن برای باز و بسته نمودن جریان سیالات استفاده می‌شود.

جریان سیال در این شیر اغلب از مسیری دایره‌ای یا مستطیلی شکل عبور می‌کند. در این شیر عضو مسدود کننده جریان سیال، عمود بر مسیر عبور سیال به حرکت می‌افتد.

شیر دروازه ای

انواع گیت ولو صنعتی

بست فشار

این نوع از گیت ولو فشار بالایی را کنترل می‌کند و زمانی که  به گیت ولو با میزان بالا از کنترل فشار احتیاج باشد از این نوع استفاده می‌شود. گیت ولو بست فشار در ابعاد ۲ الی ۲۴ اینچ تولید می‌شود.

فولاد آهنگری شده یا فورج استیل

در میان انواع گیت ولو صنعتی، بست فشار گیت ولویی با جنس فولادی آهنگری است که در مواردی که از لوله با قطر کمتر از ۲ اینچ استفاده شود دارای کاربرد است. این دسته از انواع گیت ولو صنعتی در دو نوع متفاوت توسط شرکت های تولیدی تهیه می‌شوند.

کربن استیل یا کست استیل

نوعی گیت ولو از جنس فولاد است که در سایز ۲ الی ۸۰ اینچ تولید می‌شود. این نوع از انواع گیت ولو صنعتی به صورت دو دسته با مشخصه‌های زیر تولید می‌شوند.

  1. API600
  2. API603

API 6D خط لوله ها

این شیر دروازه ای برای خطوط لوله ها  به‌کار می‌رود و در دو طرح اصلی زیر وجود دارد.

  1. Slab
  2. Expanding

شیر دروازه ای (کشویی یا گیت ولو)

گیت ولو یا شیر کشویی در سه نوع گیت ولو گوه‌ای، گیت ولو چاقویی و گیت ولو موازی تقسیم بندی می‌شود.

شیر دروازه ‌ای گوه ‌‌ای

گوه ‌ای بودن قطعات متحرک از تفاوت های مهم شیر دروازه ای گوه‌ای با شیر دروازه ‌ای موازی است. مقصود از ایجاد و گوه دار کردن این شیرها، تامین آب بندی بیشتر در مقابل فشارهای بسیار زیاد است؛ به این سبب شیر‌های کشویی گوه‌ای با استفاده از قطعات نشیمن‌گاهی که از جنس فلز هستند در فشار‌های بالا و پایین آب‌بندی در سطح بالا و مناسب را به وجود می‌آورند.

انواع شیر دروازه ‌ای گوه‌ای عبارتند از:

  • گوه ارتجاعی
  • گوه جامد
  • گوه شیار دار
  • گوه موازی

شیر چاقویی

شیر دروازه ‌ای چاقویی

یکی از انواع شیرهای دروازه ‌ای، شیری است که دیسک آن به صورت عمود  از مسیر سیال خارج می‌گردد و نیز افت فشار به میزان کمی دارا است. این نوع شیرآلات به نام‌ شیر دروازه ‌ای چاقویی معروف است. کاربرد شیر چاقویی در زمینه سیالاتی که دارای ذرات الیافی یا معلق زیادی مانند فاضلاب هستند. همچنین برای سیالات برخی از شرکت ها همچون کارخانه های تولیدی کاغذ و مقوا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیر دروازه ‌ای کانال ‌دار

این نوع از شیر‌ها زیر مجموعه‌ای شیر‌های کشویی موازی هستند. 

ارتفاع این شیرها نسبت به بقیه شیر‌های کشویی بالاتر بوده که علت آن شکل خاص دیسک است.

شیر دروازه‌ ای موازی

شیر دروازه ای موازی یکی از انواع شیر کشویی است که قطعه متحرک آن متشکل از یک یا دو دیسک موازی می‌باشد.

مقاومت بسیار کم این شیرها در زمان عبور سیال از مزیت‌های قابل توجه این نوع از گیت ولو است.

شیر کشویی یا موازی از مورد استفاده ترین نوع به شمار می‌روند.

شیر دروازه ای با دیسک کشویی

در میان انواع مختلفی از شیر‌ها، شیر دروازه ‌ای با دیسک کشویی از نوع موازی هستند و دیسک آن به صورت یک کشو عمل نموده و موجب قطع و وصل سیال به صورت کامل می‌شود.

قیمت و خرید گیت ولو صنعتی

گیت ولو ها از پرکاربردترین شیرآلات صنعتی محسوب می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید هر یک از انواع گیت ولو مورد نظر خود به فروشگاه پایپینو (pipeino.com) سر بزنید تا بتوانید خرید خودتان را با ارزان‌ ترین قیمت و بالاترین کیفیت به ثبت برسانید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره خرید رایگان میتوانید از طریق شماره 02155690451 با کارشناسان فروش پایپینو در ارتباط باشید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.