کد خبر : 23831 / /
/

 

ایمپلنت جایگزینی مناسب برای دندان های از دست رفته به حساب می آید، برای کاشت دندان می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که هر یک شرایط خاص خود را دارند، تجربه لبخند با دندان های ایمپلنت شده، حس بی نظیری است که برای بیمار فراهم می شود.

امروزه کاشت ایمپلنت دندان بسیاری کاربردی شده و اکثر دندانپزشکان اقدام به درمان بی دندانی با آن می نمایند، ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شوند. ایمپلنت برای اولین بار در اواسط دهه 1960 به کار گرفته شدد و به عنوان جایگزینی برای پروتزهای متحرک به طور فزاینده ای محبوب گردید. کاشت دندان روشی دردناک نبوده و اکثر کسانیکه اقدام به کاشت ایمپلنت می نمایند، درد آن را کمتر از درد کشیدن دندان اعلام می کنند.

 ایمپلنت‌های دندانی را می‌توان برای حمایت از روکش‌هایی که جایگزین دندان‌های از دست رفته شده اند، بریج‌هایی که چندین دندان از دست رفته را ترمیم می‌کنند و حتی پروتزهای مصنوعی در بیمارانی که بی‌دندان شده‌اند استفاده کرد، انتخاب ایمپلنت برای انواع درمان های دندانپزشکی بستگی به نظر دندانپزشک و شرایط کلی سیستم دهان و دندان فرد دارد.

ایمپلنت چیست و چه کاربردی دارد؟

ایمپلنت‌ها از تیتانیوم ساخته می‌شوند، فلزی که با بافت‌های بدن سازگار است و می‌تواند در طول بهبودی با استخوان مجاور متصل شود، شاید علت گران بودن این ابزار دندانپزشکی همین جنس خاص ایمپلنت است. ایمپلنت‌های دندانی راهی امن و راحت برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته با نتایجی طبیعی هستند. این امر به دلیل فراهم شدن جوش و اتصال قوی بین ایمپلنت دندان و استخوان فک بیمار است. ایمپلنت نیز مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت دارند.  بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان در خانه و معاینه منظم با دندانپزشک ضروری است. مدت زمان کاشت و درمان ایمپلنت چند ماه طول می کشد، این امر به دلیل نیاز به زمان برای برقراری اتصال قوی ایمپلنت و استخوان فک است.

ایمپلنت از سه بخش مهم تاج، اباتمنت و فیکسچر تشکیل شده است، فیکسچر در فک قرار می گیرد و به عنوان ریشه جایگزین برای دندان از دست رفته عمل می کند، جنس فیکسچر از تیتانیوم است. اتصال خارجی ایمپلنت به دندان جایگزین روکش دندانی می باشد. مدت زمان لازم برای کاشت دندان و بهبودی بین دو تا شش ماه طول می کشد، که این مدت زمان بستگی فراوانی به روش انتخابی برای کاشت دندان توسط دندانپزشک دارد. پس از اتمام این فرآیند، ایمپلنت به اندازه کافی پایدار است و براحتی می تواند یک یا چند دندان مصنوعی را پشتیبانی کند یا نقش جایگزین مناسب برای فقدان دندان طبیعی را جبران نماید.

  • جبران دندان های از دست رفته و ثابت کردن پروتز های متحرک از جمله کاربردهای ایمپلنت های دندانی می باشند، هیچ روش درمانی مانند ایمپلنت نمی تواند شرایط دندان های طبیعی را برای فرد فراهم نماید. با کاشت دندان تحلیل استخوان باقی مانده در فک بیمار نیز متوقف می گردد، افزایش توانایی جویدن و تغذیه بهتر، افزایش اعتماد به نفس اجتماعی، بهبود تکلم در نتیجه عدم تحلیل استخوان فک از مزایای کاشت دندان می باشد.

مراحل درمان ایمپلنت چگونه است؟

تمامی مراحل کاشت دندان باید به صورت دقیق توسط دندانپزشک با تجربه انجام گیرد، برخی از مهم ترین مراحل کاشت دندان به شرح زیر می باشد:

  • بررسی سیستم دهان و دندان بیمار و انجام معاینات کافی، دندانپزشک با معاینه و بررسی های کامل از دهان بیمار به شرایط مورد نیاز برای کاشت دندان توجه می نماید. دندانپزشک برای ارزیابی شکل فک بیمار رادیوگرافی و تصویر برداری های مورد نظر را انجام می دهد، از این رو به تعداد ایمپلنت مورد نیاز و نیاز داشتن به درمان های تکمیلی و ... پی می برد.
  • کاشت فیکسچر و انجام جراحی های مورد نیاز، جراحی ایمپلنت بسته به شرایط خاص شما می تواند در یک یا دو مرحله انجام شود،  در هر دو مورد، جراحی شامل ایجاد یک برش کوچک در لثه برای نمایان شدن استخوان و سپس استفاده از مته‌های مخصوص برای آماده کردن و کاشت ایمپلنت‌ها می باشد، این در حالی است که استفاده از روش های جدید، نیاز به جراحی را تا حد مناسبی کاهش داده است.
  • ساخت روکش دندان و نصب آن روی ایمپلنت، برای ساخت روکش های دندانی که نقش تاج دندان را ایفا می کند، استفاده از فناوری های مدرن امروزی نظیر کد کم بسیار سودمند است.

در برخی از بیماران نیاز به درمان های تکمیلی است، به عنوان مثال برخی از بیماران از پوکی استخوان رج می برند و نیاز به درمان هایی نظیر پیوند استخوان دارند، درمان پیوند استخوان می تواند مدت زمان کلی درمان را افزایش دهد. اگر استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم نیست یا خیلی نرم است، ممکن است قبل از انجام جراحی Dental implant نیاز به پیوند استخوان داشته باشید. این امر به این دلیل است که عمل جویدن قدرتمند دهان شما فشار زیادی بر استخوان شما وارد می کند و اگر نتواند ایمپلنت را پشتیبانی کند، جراحی احتمالا با شکست مواجه می شود. پیوند استخوان می تواند پایه محکم تری برای ایمپلنت ایجاد کند.

کاشت دندان روشی موفق برای جبران دندان های از دست رفته به حساب می آید، در این روش درمانی تفاوت های مختلفی در نحوه درمان وجود دارد، به عنوان مثال در بیمارانی که از روش بدون درد و خونریزی که به ایمپلنت پانچی موسوم است، مدت زمان بهبودی و ترمیم ایمپلنت کاشته شده بسیار کاهش می یابد و تعداد مراجعه بیمار به دندانپزشک در مورد این این نوع روش کاشت بسیار کمتر است، البته برای کاشت پانچی ایمپلنت، بیمار نیز باید شرایط مورد نظر را داشته باشد که این بسته به نظر دندانپزشک است.

با کاشت دندان در مراکزی که از تجهیزات مدرن امروزی نظیر تجهیزات دیجیتال بهره می گیرند، می توان بسیاری از مزایا را برای بیماران تحت درمان فراهم کرد. بنابراین برای انتخاب کلینیک و دندانپزشک متخصص در زمینه کاشت دندان، مرکزی را انتخاب نمایید که از فناوری های روز نظیر فناوری دیجیتال برای کاشت دندان بهره می گیرد.

اطلاعات بیشتر در سایت mayoclinic را مطالعه نمایید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.