کد خبر : 24415 / /
/

امضا، همان چیزی که برای تایید هویت و اثبات مالکیت اسناد نیازمند آن هستیم. در جوامع امروزی به دلیل پیشرفت‌ تکنولوژی دیگر نیاز به امضا و کاغذبازی‌های مرسوم در گذشته نیست و امضای دستی جای خود را به امضای دیجیتال داده‌ است و شرکت‌ها نیز در پی جایگزینی فرآیندهای مبتنی بر کاغذ با مدل‌های به‌روزتر و کارآمدتر هستند. خلق امضاهای الکترونیکی و دیجیتال هم یکی از همین تحولات است.  

امضای دیجیتال چیست؟

امضای دیجیتال با استانداردهای رمزنگاری ساخته می‌شود و همانند اثر انگشت می‌تواند هویت افراد را در قالب یک پیام رمزگذاری‌شده شناسایی کند. در حقیقت امضای دیجیتال ابزاری مطمئن برای حفظ امنیت اسناد است و با خیالی راحت می‌توان به آن اعتماد کرد. زیرا اعتبارسنجی آن توسط موسسات معتبر و شناخته‌شده انجام می‌شود. سرویس امضای دیجیتال

امضای دیجیتال کجا کاربرد دارد؟

از آنجایی که امضای دیجیتال مبتنی بر احراز هویت و محرمانه‌بودن اطلاعات افراد است، می‌توان از آن در موارد مختلفی استفاده کرد که در ادامه به بررسی چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم.

۱. خدمات دولتی

به کمک امضای دیجیتال، اسناد و مدارک دولتی با امنیت بالا و هزینه پایین می‌توانند قابلیت انتقال و جا‌به‌جایی داشته باشند. همچنین به کمک این امضا سرعت ثبت شرکت‌ها، آماده‌سازی اظهارنامه‌های مالیاتی و دیگر خدمات دولتی به طرز قابل توجهی بالا خواهد رفت. سرویس استعلام کد پستی 

 

 

 ۲. بهداشت و سلامت

ظرفیت‌های بالقوه بسیار زیادی در حوزه بهداشت و سلامت، در رابطه با امضای دیجیتال وجود دارد. برای مثال از این امضا می‌توان به منظور تسریع در فرآیندهای تجویز و دریافت دارو و یا ثبت و انتقال اسناد و مدارک پزشکی استفاده کرد.

 ۳. تولید و صنعت

امضای دیجیتال ابزاری مطمئن و امن برای حفظ و حراست از اسناد مهم و محرمانه کارخانه‌ها و محافظت از طرح‌های تولیدی است که  می‌تواند مانع دزدی یا تقلب در طرح‌های صنعتی شود.

 ۴. خدمات مالی

گسترده‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد امضای دیجیتال، در حوزه خدمات مالی است. به کمک این روش بانک‌ها و موسسات خدمات مالی، می‌توانند به‌صورت ایمن و سریع اسناد مالی را در میان بانک و مشتریان جا‌به‌جا کنند. استفاده از این روش سبب افزایش سرعت و امنیت و البته کاهش هزینه‌ها می‌شود. سرویس استعلام چک صیادی

۵. رمز ارز‌ها

یکی از مهم‌ترین کاربردهای امضای دیجیتال، حوزه رمز ارزها است. شما می‌توانید به کمک کلید خصوصی، به کیف پول خود دسترسی داشته باشید و تمامی تراکنش‌های مورد نظر خود را انجام دهید.

باید در نظر داشت که امضای دیجیتال با امضای الکترونیک متفاوت است. 

 

 

 

تفاوت امضای دیجیتال با امضای الکترونیک

 1.  امضای دیجیتال همانند نوعی اثر انگشت در قالب یک پیام رمزنگاری شده است که بالاترین سطح امنیت را دارد. اما امضای الکترونیکی تنها یک نسخه اسکن‌شده از امضای دست‌نویس افراد است و از درجه امنیت کمتری برخوردار است.
 2. امضای دیجیتال، قابلیت تصدیق اسناد را دارد، به این معنا که سند مورد نظر متغییر نخواهد بود و گیرنده، سند را دقیقا با جزئیات ارسالی توسط فرستنده دریافت می‌کند. همچنین در آینده نیز امکان طرح ادعایی خلاف آن‌چه که در سند قید شده یا انکار امضا وجود ندارد اما امضای الکترونیک مصادیق گوناگون و دایره گسترده‌ای دارد. در واقع امضای الکترونیکی می‌تواند هرگونه علامت یا تصویر الکترونیکی یک امضای کاغذی باشد. بنابراین امضای الکترونیک برخلاف امضای دیجیتال، قابلیت تصدیق ندارد.
 3. امضای دست‌نویس و امضای الکترونیک همیشه یکسان هستند درحالی‌که امضای دیجیتال برای هر سند، یک امضای خاص همان سند و منحصربه‌فرد است.
 4. امضای الکترونیک تنها برای تایید یک سند کاربرد دارد، درحالی‌که امضای دیجیتال با هدف حفظ امنیت سند و جلوگیری از هرگونه تحریف و دستکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. امضای الکترونیک اعتبارسنجی نمی‌شود اما امضای دیجیتال توسط سازمان‌ها و موسسات معتبر تایید می‌شوند.
 6. امضای الکترونیک فاقد هرگونه استاندارد است اما امضای دیجیتال دارای استانداردهای مشخص و رمزنگاری شده است.

 

ده API امضای دیجیتال محبوب از دید وب‌سایت  Programmable Web

 • Signable API
 •  PandaDoc API
 • GoSigner API
 • Adobe Sign API
 • Rocket Sign API
 • Certisign Signature API
 • Hello Sign API
 • HR Cloud API
 • PDF.co API
 • DocuSign API

این APIها می‌توانند توابعی برای امضای الکترونیکی اسناد، ادغام، ویرایش نوشته‌ها و… ارائه دهند. 

کلام آخر

امضای دیجیتال توانسته بستری مناسب برای تحقق دولت الکترونیک در کشورهای مختلف را فراهم کند. امضای دیجیتال وسیله‌ای است که علاوه‌بر منحصربه‌فرد بودن، برای شناسایی هویت افراد و اصالت سند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌تواند مدرکی دال بر رضایت آگاهانه صاحب خود امضا باشد. به این ترتیب استفاده از امضای دیجیتال سبب ایجاد شفافیت بیشتر در مراودات مالی و پیشگیری از بروز اقدامات خلاف قانون خواهد بود. 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.