کد خبر : 24456 / /
/

 

سود پرک که با نام هایی مانند هیدروکسید سدیم، سود سوزآور، آب قلیایی، کاستیک سودا نیز شناخته می شود یکی از مواد شیمیایی بسیار پرکاربرد در صنایع گوناگون است. این ماده به دو شکل مایع و جامد با درجه خلوص مختلف در بازار عرضه می شود.

 

سود پرک چیست

در جهان شیمی سود پرک با فرمول شیمیایی عمومی NaOH به عنوان یک ماده شیمیایی قلیایی در نظر گرفته می شود. این ماده با توجه به PH بالا در بسیاری از زمینه ها به عنوان کنترل کننده PH یا گل حفاری کاربرد دارد.

 

مشخصات، خواص و ویژگی های سودپرک

برخی از مهمترین مشخصات، خواص و ویژگی های سود پرک عبارتند از:

  • نام ماده: سود پرک (Caustic Soda Flakes)
  • فرمول مولکولی: NaOH
  • آنالیز: %۱±۹۸
  • نام صنعتی: سود سوز آور
  • شکل ظاهری: جامد ورقه ای (یا گرانول) و سفید رنگ
  • دیگر نام ها : کاستیک سودا

درجه خلوص سود پرک

هیدروکسید سدیم تا خلوص 99% توسط شرکت های داخلی و خارجی تولید می شود. درجه خلوص یکی از عوامل مهم تعیین قیمت خرید سود پرک است. این ترکیب دارای اشکال دانه های کروی، پولک، گرانول و محلول 50 درصد اشباع است. سود سوزآور در دمای اتاق جامد است، اما از آنجایی که به راحتی در آب حل می شود، اغلب به عنوان محلولی با غلظت های مختلف معامله می شود.

سود پرک، محصول کمتر شناخته شده فرآیند کلرآلکالی است که روش الکترولیز مورد استفاده برای آزاد سازی کلر (Cl) از کلرید سدیم (NaCl) موجود در نمک است. هنگامی که تولید کنندگان کلر را تولید می کنند، در نهایت مقدار قابل مقایسه ای سود سوزآور نیز تولید می شود که از بسیاری جهات به اندازه همتای شیمیایی خود مفید است.

9

کاربرد سود پرک

دامنه کاربرد سود پرک بسیار متنوع و از مواد غذایی تا تولید ترکیبات شیمیایی را شامل می شود. برخی از صنایع مهم مصرف کننده سود پرک عبارتند از: همچنین برای صنایع آلومینیوم، خمیرسازی، پالایشگاه فاضلاب، سفید کننده لاستیک و مواد شوینده، تصفیه آب، ساخت کاشی، داروسازی، سرامیک، ابریشم مصنوعی، رنگ‌ سازی، چرم و منسوجات، لوازم آرایشی، شیشه ‌سازی، صنایع گاز و نفت، باتری، خنثی سازی اسیدها، تولید نوشابه، الکل سازی، تولید شکر، صنایع نفت، پلیمرها، صنایع چوب، مواد ضد عفونی کننده.

PH سود سوزآور درحدود 14 است و به همین دلیل این ماده به عنوان یک ماده شیمیایی قلیایی عمل می کند. حلالیت سوزآور در آب در حدود 111 گرم در 100 گرم آب 20 درجه سانتی گراد است. گرانش ویژه (2.1) بیشتر از آب، باعث سدیمانتاسیون راحت و در نهایت منجر به حل شدن این ترکیب در آب می شود.

سود پرک در1390 درجه سانتی گراد به جوش می آید. این ویژگی باعث می شود که در حفاری چاه های نفت و گاز به عنوان ماده گل حفاری قابل استفاده باشد.

 

کاربردهای صنعتی سود پرک

  • پیش تصفیه سیمان و گچ برای بازیافت، جهت حذف آلاینده هایی مانند گوگرد و فسفوژیپس که به ترتیب در ساخت سیمان جدید از سرباره یا خاکستر بادی اختلال ایجاد می کنند.
  • تولید محصولات سفید کننده خانگی
  • تولید بیودیزل با ترانس استریفیکاسیون، یک واکنش شیمیایی تبدیل استرها به الکل های مربوط به آنها است.

کاربردهای خانگی سود پرک

شما می‌ توانید از سود سوزآور در مصارف خانگی مانند تمیز کردن اجاق ‌ها و فاضلاب‌ ها استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده از این ماده در خانه تمامی اقدامات احتیاطی را با دقت رعایت کنید زیرا در صورت بی احتیاطی عوارض بدی در پی خواهد داشت.

باز کردن زهکشی و لوله کشی، تمیز کردن فرها و از بین بردن لکه های زنگ از سینک ها یا حمام های کروم یا فولاد ضد زنگ از کاربردهای خانگی سود پرک به حساب می آیند.

اگر به هر دلیلی امکان استفاده از سود سوزآور را ندارید می توانید از جایگزین های دیگر استفاده کنید. پاک کننده های اجاق های خانگی، هیپوکلریت سدیم (سفید کننده) و آب لیمو برخی از این موارد هستند. پاک کننده اجاق خانگی اغلب  از اسید اتانوئیک یا سرکه تشکیل شده است اما حاوی مقداری هیدروکسید سدیم نیز هستند تا از شدت آسیب زایی این ماده کاسته شود.

اسید استیک با نام سیستماتیک اسید اتانوئیک یک ترکیب اسیدی، بی رنگ و مایع آلی با فرمول شیمیایی CH₃COOH است. سرکه از نظر حجمی حداقل 4 درصد اسید استیک است. این نسبت اسید استیک را جدا از آب و سایر عناصر کمیاب به جزء اصلی سرکه تبدیل کرده است. اسید استیک دومین اسید کربوکسیلیک ساده (بعد از اسید فرمیک) است. این اسید در تولید فیلم عکاسی، چسب چوب و الیاف و پارچه های مصنوعی استفاده می شود.

 

10

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از سود پرک

سود سوزآور یک ماده بسیار خورنده است که اگر به درستی از آن استفاده نشود برای سلامتی شما خطرناک است. مانند هر ماده شیمیایی، همیشه هنگام استفاده یا دست زدن به سود پرک لباس محافظ، دستکش و عینک بپوشید.

از تنفس پودر یا غبار این ماده شیمیایی که می تواند چشم، بینی و سیستم تنفسی شما را تحریک کند، خودداری کنید.

اطمینان حاصل کنید که هیچ شعله ای در نزدیکی شما وجود ندارد زیرا این ماده بسیار قابل اشتعال است.

برای کاهش خطرات احتمالی همیشه قبل از استفاده برچسب روی بسته بندی را بخوانید.

 

کلام پایانی

سود پرک یا هیدروکسید سدیم (NaOH) یک جامد سفید و بی بو است که در پاک کننده های چربی مثل محصولات پاک کننده اجاق گاز مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب همچنین در تولید منسوجات، صابون، کاغذ، سفید کننده، پردازش آلومینیوم و استخراج نفت کاربرد دارد. همچنین توانایی آن در آزمایش تعداد زیادی کاتیون و تهیه محیط های قلیایی مورد نیاز، این ماده را به متداول ترین باز در آزمایشگاه های شیمیایی تبدیل کرده است.

دقت داشته باشید که سود پرک بسیار محلول در آب است و دی اکسید کربن و رطوبت هوا را جذب می کند بنابراین باید در یک ظرف دربسته نگهداری شود.

سود پرک به عنوان پرمصرف ترین ماده قلیایی صنعتی در نظر گرفته می شود و برای بافت های جانوری و گیاهی و حتی فلزات بسیار خورنده است. برای آگاهی از قیمت سود پرک می توانید به مراکز فروش مواد شیمیایی و یا سایت های معتبر فعال در این زمینه مراجعه نمایید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.