کد خبر : 24597 / /
/

 

برای موفقیت، سرعت مطالعه و درک مطلب خود را افزایش دهید.

 

آیا دوست دارید بتوانید 1000 کلمه در دقیقه بخوانید؟

آیا دوست دارید درک مطلب خود را افزایش دهید؟

 آیا دوست دارید توانایی خود را در به یاد سپاری مطالب افزایش دهید؟

آیا دوست دارید بر مشکلات یادگیری مانند خوانش پریشی، غلبه کنید؟

آیا دوست دارید بدانید چشمان و مغز شما چگونه برای کسب و ضبط اطلاعات با یکدیگر همکاری می کنند؟

آیا دوست دارید دایره لغات و درک کلی خود را افزایش دهید؟

اگر جواب شما به تمام این سوالات "بله" است، دوست دارم به شما بگویم که بعد از آشنایی و یادگیری تکنیک های مربوط به مطالعه که در این پست مطرح شده اند، می توانید به اهداف بالا و حتی فراتر از آنها دست یابید.

به نظر بسیاری، یادگیری تندخوانی و مطالعه ی بی وقفه، یکی از بزرگترین و ارزشمند ترین موفقیت ها در زندگی است. تندخوانی مهارتی است که یادگیری آن با کمی تمرین و صرف وقت، برای همه امکان پذیر است.

اکنون ما در عصری زندگی می کنیم که دسترسی به اطلاعات بسیار سریع و همچنین ارزان است: از طریق اینترنت، پست الکترونیکی، روزنامه ها، مجلات، نامه ها و دیگر منابع.

مهارت تندخوانی توانایی شما را در طبقه بندی و به خاطر سپردن اطلاعات لازم و مفید، افزایش می دهد.

اهداف اصلی یادگیری تندخوانی را می توان این گونه بیان کرد:

 • افزایش چشمگیر سرعت مطالعه
 • افزایش میزان درک مطلب
 • افزایش آگاهی از نحوه عملکرد چشم ها و مغز
 • گسترش دامنه ی لغات و افزایش اعتماد به نفس

همچنین می توانیم مشکلاتی را که بایستی در راه تندخوانی بر آنها غلبه کنیم، این گونه بیان نماییم:

 • انتخاب آنچه باید مطالعه شود: هنر انتخاب.
 • فهمیدن آنچه خوانده می شود: نت برداری و درک مطلب.
 • به خاطر سپردن اطلاعات: نحوه ی به یاد سپاری اطلاعات لازم.
 • به خاطر آوردن اطلاعات: توانایی به خاطر آوردن اطلاعات لازم در زمان مقتضی.

این پست برای کسانی است که مشغله ی زیاد و زمان کمی دارند و در عین حال نیز علاقمند به یادگیری تندخوانی هستند تا بتوانند اطلاعات بیشتری را از دنیای پیرامون خود کسب کنند. این تکنیک ها در ابعاد مختلف زندگی کاربرد دارد و باعث افزایش وقت آزاد فرد برای بهره مندی بیشتر از دیگر جنبه های مثبت زندگی می شوند.

با یادگیری این تکنیک ها، دیگر لازم نیست یک متن را دوبار بخوانید و دیگر ملاقات کاری خود را به خاطر دوباره خوانی آنچه که باید در جلسه مطرح شود، عقب نمی اندازید.

در این پست، اطلاعات مختصر و مفیدی را به شما ارائه می کنم تا به درک مطلب بهتر کمک کند و توانایی شما را در خواندن و به خاطر سپردن اطلاعات افزایش دهد. این تکنیک های عملی و کارآمد، نحوه ی عملکرد مغز را بهبود بخشیده و کارآیی آن را مضاعف می سازد.

علاقه ی من به تند خوانی به دوران کودکی باز می گردد. وقتی چهارده سالم بود، به من و همکلاسی هایم یک سری تست هوش آزمایشی داده شد تا سرعت تند خوانی ما مشخص شود. من وقتی فهمیدم که سرعت مطالعه ی من 213 کلمه در دقیقه است، بسیار خوشحال و هیجان زده شدم اما خوشحالی من زیاد طول نکشید، زیرا معلمم به من گفت که چنین سرعتی در مطالعه، یک سرعت متوسط محسوب می شود.

3

314 کلمه در دقیقه بالاترین سرعت مطالعه ای بود که در کلاس ما کسب شده بود. معلم ما با گفتن اینکه برای بالا بردن سرعت مطالعه یک فرد هیچ کار خاصی نمی توان انجام داد، آب پاکی را روی دستمان ریخت. در واقع او معتقد بود که سرعت مطالعه، مهارت ذاتی است و نمی توان آن را تغییر داد.

اما این مطلب برای من قابل درک نبود چون قبل از آن من توانسته بودم با تمرین و بدن سازی، از لحاظ افزایش قوای جسمانی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشم؛ بنابراین مطمئن بودم که با به کارگیری یک سری تمرینات و شیوه های ذهنی و بصری می توان سرعت مطالعه و درک مطلب را بالا برد.

این ذهنیت مرا به تحقیق و مطالعه در این زمینه واداشت، چیزی که تا امروز همچنان ادامه دارد. مدت کوتاهی پس از آن تست هوش که واقعا نقطه ی عطفی در زندگی من بود، توانستم با تمرین و ممارست، به سرعت مطالعه ی 400 کلمه در دقیقه برسم. این تمرین و ممارست ادامه داشت تا جایی که توانستم سرعت مطالعه ی خودم را به 1000 کلمه دردقیقه افزایش دهم. درسی که من آموختم این بود:

"مطالعه برای ذهن، مانند تمرینات ایروبیک برای بدن است."

علاقه ی من نسبت به نحوه ی عملکرد مغز، تبدیل به علاقه ای همیشگی شد. فرقی نمی کند که 7، 17، 77 یا 107 سال تان باشد، مطمئنا از این تکنیک ها نتیجه خواهید گرفت و امیدوارم شما نیز به نتایج مثبتی دست یابید که من به آنها دست یافته ام.

 

تند خوانی و مغز انسان

تند خوانی باعث بهبودی های موثر و چشمگیری در ما می شود که عبارتند از:

 • افزایش چشمگیر سرعت مطالعه
 • افزایش دقت و درک مطلب
 • افزایش آگاهی در مورد نحوه ی عملکرد چشم ها و مغز و همچنین استفاده ی موثرتر از آنها
 • خواندن و مطالعه ی بهتر و تعمیم مهارت تندخوانی به سایر ابعاد زندگی
 • افزایش دامنه ی لغات و اطلاعات عمومی
 • صرفه جویی در وقت
 • افزایش اعتماد به نفس

تکنیک هایی که برای رسیدن به اهداف بالا باید بلد باشید، عبارتند از:

 • تست خود آزمایی: سرعت مطالعه ی شما چقدر است؟
 • تکنیک های راهنمای مطالعه: به شما کمک می کنند تا از یک متن، مطالب بیشتری را با سرعت بالاتری استخراج کنید.
 • تکنیک هایی که مشکلات متداول مربوط به مطالعه را تبدیل به ابزارهایی مثبت و سازنده می کنند.
 • تکنیک هایی برای داشتن دقت بیشتر، درک بهتر، خواندن و مرور مطالب برای فهمیدن اصل مطلب و نیز نحوه ی "بهینه سازی" محیط مطالعه.

با یادگیری اصول اصلی و اساسی مطالعه، گام بعدی افزایش دامنه ی لغات با استفاده از پیشوندها، پسوندها و ریشه ی لغات است.

این تکنیک می تواند دایره ی لغات شما را از 1000 واژه به 10،000 واژه افزایش دهد.

روش های تندخوانی که در این پست توضیح داده شده است، دقیقا بر اساس نحوه ی عملکرد مغز طراحی شده اند، به نحوی که حواس را تحریک کرده و به حافظه کمک می کنند تا اطلاعات مورد نظر شما را به صورت طبقه بندی شده و سهل الوصول در خود ذخیره کند. 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.