کد خبر : 24696 / /
/

 

 

رشد هر فرد متفاوت است و بلوغ در زمان‌های مختلف به پایان می‌رسد، مثلاً 2 تا 5 سال طول می‌کشد و همیشه تشخیص آن آسان نیست. علائم بلوغ طولانی می شوند و اغلب زمانی که به اوج خود می رسند و به پایان می رسند قابل توجه نیستند.

 

اوج رشد قد بین 24 تا 36 ماه رخ داد. رشد می تواند از 10 تا 14 سال برای دختران و 12 تا 16 سال برای پسران افزایش یابد. نحوه افزایش قد سیستم پیچیده ای از هورمون ها و استخوان ها است که به عوامل مختلفی مانند تعامل بین هورمون ها و ژنتیک بستگی دارد. برخی مواد مغذی مانند کلسیم و فسفر باعث رشد استخوان و بافت می شوند و برخی دیگر مانند ویتامین D نقش مهمی در تنظیم قد دارند. در این مقاله از سایت مستر قد به برخی از نشانه های رشد قد و دستورالعمل های سازنده برای رشد می پردازیم.

 

علائم و نشانه های عقب ماندگی رشد را شناسایی کنید.

 

در این قسمت 10 نشانه غرور و غرور را که ممکن است داشته باشید یا دیده باشید را فهرست می کنیم.

 

افزایش سایز کفش

 

رشد جوانی از قسمت های انتهایی بدن شروع می شود و ادامه می یابد. نوجوانان ابتدا تغییرات رشد را در بازوها و پاهای خود تجربه می کنند. مطالعات نشان داده اند که تغییر سایز کفش به طور مکرر یکی از نشانه های اصلی جهش رشد است.

 

تنگ شدن لباس ها

 

تنگی لباس در اطراف کمر و ران‌ها ناشی از افزایش چربی باعث جهش رشد زودرس می‌شود، اما می‌تواند در دوران بلوغ تسریع شود و باعث افزایش وزن دختران در اطراف کمر، باسن و ران شود. در حالی که برای پسران این اتفاق در نزدیکی شکم می افتد.

 

افزایش اشتها

 

تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی خارق‌العاده‌ای که در دوران بلوغ رخ می‌دهد منجر به افزایش نتایج تغذیه‌ای و افزایش اشتها می‌شود و افزایش اشتها در مردان جوان بیشتر از دختران دیده می‌شود. با رشد و تکامل کودک، احساس گرسنگی می کند که به طور متوسط ​​24 تا 36 ماه طول می کشد. مطمئن شوید که بیشتر کالری خود را از غلات کامل به جای تنقلات و شیرینی ها تامین می کنید.

 

ویژگی های جنسی

 

بلوغ جنسی در حال تسریع است. برخی از نشانه های بلوغ شامل رشد سینه و افزایش موهای ناحیه تناسلی است و این تغییرات به جهش رشد محدود نمی شود، بلکه در این زمان بارزتر است. طبق مطالعه ای در مجله تحقیقات بالینی در غدد درون ریز کودکان، افزایش قد تا حد زیادی با بلوغ مرتبط است. این مطالعات نشان می دهد که 95 درصد از دختران و حدود 70 درصد از پسران در دوران بلوغ به حداکثر قد می رسند، بنابراین از یک رژیم غذایی متعادل با پروتئین فراوان برای حمایت از رشد قد در این دوران استفاده کنید.

 

خیلی خوابآلود بودن

 

بیشترین رشد در هنگام خواب رخ می دهد زیرا هورمون رشد انسان در شب به اوج خود می رسد. برای حمایت از رشد سالم، کودکان بین شش تا 13 سال باید بین 9 تا 11 ساعت در شب بخوابند، در حالی که نوجوانان بین 14 تا 17 سال باید 8 تا 10 ساعت بخوابند.

 

بررسی تاخیر رشد

 

تاخیر در رشد زمانی اتفاق می افتد که کودک برای سن خود رشد نمی کند. این تاخیر می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه‌ای مانند هورمون رشد یا کم‌کاری تیروئید باشد و در برخی موارد، درمان زودهنگام به کودک شما کمک می‌کند تا به حداکثر قد برسد، حتی اگر انتظار دارید کودک شما با سرعت طبیعی رشد نمی‌کند یا علائمی ندارد اگر قدتان بلند نیست. توکوپکیتی، با دکترت تماس بگیر

 

اگر والدین یا سایر اعضای خانواده کوچک باشند، کودک ممکن است کندتر از همسالان خود رشد کند. تأخیر در سابقه خانوادگی نشان دهنده مشکلی نیست و کودک به دلایل ژنتیکی کمتر از حد متوسط ​​است.

 

میانگین رشد قد دختران و پسران

 

رشد انسان منحصر به فرد است و در دوران بلوغ و جهش، بدن تغییرات زیادی پیدا می کند و اگر متوجه افزایش ناگهانی سایز در نوجوان خود همراه با اشتها و سرگیجه شدید شدید، قلدری می تواند یکی از نشانه های آن باشد. جهش رشد زمانی است که یک نوجوان در عرض چند ماه چندین اینچ (هر اینچ 2.5 سانتی متر) رشد می کند و به دنبال آن یک دوره رشد کند و یک جهش رشد دیگر ایجاد می شود. این تغییرات سریع بدنی با تغییرات هورمونی دوران بلوغ همراه است که منجر به افزایش ناگهانی وزن می شود.

 

دوره رشد قد در دختران و پسران 2 تا 5 سال است. بلوغ در پسران حدود یک سال زودتر از دختران است.

 

منبع: سایت افزایش قد مستر قد

 

https://mrghad.ir/

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.