کد خبر : 24874 / /
/

 مزایای استفاده از پلاستیک صنعت در ساخت و ساز

پلاستیک از گذشته تا به امروز یکی از بهترین و پرکاربردترین مواد اولیه‌ای است که به دست بشر و منابع طبیعی ساخته شده است. مواد پلاستیکی و انواع مختلف آن در بسیاری از صنایع جامعه بشری به خصوص صنعت ساختمان سازی کاربرد گسترده‌ای دارد. البته گستره کارایی این نوع مواد تنها به ساخت و ساز ختم نشده و شما تنها با نگاه کردن به پیرامون خود می‌توانید به اهمیت استفاده از این مواد پلاستیکی پی ببرید.

امروزه در هر یک از مراحل ساخت و ساز انواع سازه از مواد پلاستیکی به شکل‌های مختلف استفاده می‌شود. در حقیقت مواد پلاستیکی بنا بر خواص و ویژگی‌های ساختاری خود بیشتر از سایر متریال‌ها در ساختمان سازی استفاده می‌شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم به صورت کامل کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی را به همراه ویژگی‌های ساختاری و مزایای آن شرح دهیم.

کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی

آشنایی با ساختار پلاستیک و ویژگی‌های آن

پیش از پرداختن به موضوع اصلی کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی ابتدا در مورد ساختار و ویژگی‌های ساختاری آن به توضیحاتی اشاره می‌کنیم. پلاستیک‌ها از موادی به نام پلیمر تشکیل شده‌اند، این پلیمرها نیز مجموعه‌ای زنجیروار از مونومرها هستند. مواد پلاستیکی از مواد خام و طبیعی به نام نفت و گاز (هیدروکربن‌ها) ساخته می‌شوند. به همین دلیل هزینه تولید و ساخت این نوع مواد اقتصادی و به‌صرفه‌تر است.

استرچ غذایی

دلایل استفاده از پلاستیک در صنعت ساخت و ساز

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد با این پرسش مواجه شوید که به چه دلایلی از مواد پلاستیکی در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود؟ استفاده از این نوع مواد در صنعت ساختمان سازی دلایل بسیاری دارد که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را بیان می‌کنیم.

انواع فیلم استرچ غذایی نادی پلاستیک

https://www.nadiplastic.com/product/product-strech/

دوام و مقاومت بالا

یکی از مهم‌ترین دلایل کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی به صوت گسترده داشتن ویژگی‌های ساختاری چون مقاومت و دوام بسیار بالا در عوام محیطی مخرب مختلف است. در حقیقت مواد پلاستیکی در مقایسه با متریال‌های فلزی بادوام‌تر و قوی‌تر بوده و واکنش‌پذیری کمی در برابر عوامل محیطی چون اکسیژن، زنگ زدگی و رطوبت دارند.

مقاومت و واکنش‌ناپذیری پلاستیک باعث شده تا نسبت به شیشه و فلز ماندگاری و طول عمر بیشتری داشته باشد، به همین دلیل از این نوع مواد پلاستیکی در ساخت انواع اتصالات ساختمانی استفاده می‌شود.

مقرون به صرفه بودن

مقرون به صرفه بودن تولید و عرضه مواد اولیه در صنعت ساختمان سازی یک عامل بسیار مهم و حیاتی است. مواد پلاستیکی نیز از نظر تولید و حتی هزینه‌های نگهداری مقرون به‌صرفه‌تر از سایر متریال‌ها هستند.

قابلیت بازیافت

بر خلاف متریال‌های بسیار سختی چون فلزات، مواد پلاستیکی قابلیت بازیافت داشته و می‌توان از آن‌ها بارها و بارها در صنعت ساختمان سازی به شکلی بهینه استفاده کرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که مواد پلاستیکی در طی چندین بار بازیافت حتی خواص شیمیایی مفید و اولیه خود را از دست نمی‌دهند. افزون بر مواد فوق دلایل دیگری چون قابلیت نصب آسان وجود دارند که باعث شده تا مواد پلاستیکی کاربرد گسترده‌تر در صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی داشته باشند.

موارد کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد، کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی به دلیل داشتن ویژگی‌های ساختاری منحصربه‌فردی چون ماندگاری و دوام بالا، قیمت مقرون به صرفه و قابلیت بازیافت همواره گسترده‌تر از سایر متریال‌ها چون فلز و شیشه است.

لوله کشی و کانال کشی

یکی از موارد کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی استفاده از آن در بخش لوله کشی و کانال کشی است. حدود 35 درصد از پلاستیک‌ها در ساخت و ساز برای لوله کشی و کانال کشی از جمله کانال‌های آب باران، لوله‌هایی با قطر بزرگ مناسب برای فاضلاب، زهکشی و آب آشامیدنی استفاده می‌شوند. جنس این نوع لوله‌ها اغلب از نوع پی وی سی و پلی اتیلن است.

لوله‌های پلاستیکی مزایای بسیاری در مقایسه با لوله‌های فلزی و سنتی دارند، این نوع لوله‌ها علاوه بر داشتن وزن کمتر هیدرولیک مناسبی بوده (مقاومت کم در برابر جریان) و هزینه‌های مربوط به تولید آن‌ها نیز کمتر است.

لوله‌های پلاستیکی به دلیل داشتن خاصیت انعطاف‌پذیری بالا در برابر عواملی چون شکستگی و پارگی بسیار مقاوم بوده و به همین دلیل می‌توان به راحتی در فضاهای تنگ با ابعاد کم آن‌ها را خم کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم لوله‌های پلاستیکی داشتن خاصیت نارسایی الکتریکی و عدم نشان دادن واکنش به جریان برق است.

17

روکش و پروفیل

در صنعت ساختمان سازی در ساخت انواع  روکش و پروفیل درب، پنجره و پیچ‌ها از مواد پلاستیکی استفاده می‌شود تا بیشترین استحکام و طول عمر را داشته باشند.

برای مثال در ساخت پنجره‌ها عمدتا از مواد پلاستیکی از نوع پلی کربنات استفاده می‌شود، این نوع ماده پلاستیکی بسیار شفاف، مقاوم و سبک بوده و در برابر شکستگی مقاومت بیشتری نسبت به فلز دارد. البته در برخی اوقات برای ساخت قاب پنجره از وینیل و فایبرگلاس استفاده می‌شود.

ساخت درب

درب‌های ساختمانی عمدتا از جنس فوم پلی اورتان سخت با پوشش پلاستیک مستحکم ساخته می‌شوند. ساختار ساندویچی این درب‌ها باعث شده تا مقاومت بالایی در برابر ضربه داشته باشند.

کف‌سازی

یکی دیگر از موارد کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی استفاده از این مواد در کف‌سازی است. مواد پلاستیکی چون PVC و پلی اتلین در ساخت کف‌پوش‌های مخصوص ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. این نوع مواد پلاستیکی کمتر مستعد ساییدگی و خراشیدگی بوده و عایق صوتی نیز هستند. از دیگر ویژگی‌های این نوع مواد کفپوش‌ها می‌توان به سهولت در شستشوی آن‌ها نیز اشاره کرد.

18

عایق سیم کشی برق و مجاری

ترموپلاستیک‌ها و ترموست‌ها بهترین عایق الکتریکی هستند. مواد پلاستیکی با چنین خاصیتی به عنوان عایق‌بندی و مواد روکش برای سیم کشی و کابل‌ها به منور انتقال جریان برق به طرز گسترده‌ای استفاده می‌شود. امروزه از انواع مواد پلیمری از جمله PE، PP با چگالی کم و پلی اتیلن شبکه‌ای شده PEX در ساخت روکش کابل و سیم‌های برق ساختمانی استفاده گسترده‌ای می‌شود.

شرکت نادی پلاستیک یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین شرکت‌های تولیدکننده انواع مصالح ساختمانی پلاستیکی است. در این شرکت از دستگاه‌هایی با تکنولوژی‌های روز دنیا در ساخت انواع لوازم و تجهیزات ساختمانی استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از پلاستیک در صنعت ساختمان سازی

حال که با کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی به صورت کامل آشنا شدید بهتر است اطلاعاتی درباره مزایای استفاده از این مواد پلاستیکی در ساختمان سازی کسب کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای پلاستیک در صنعت ساختمان سازی این است که این مواد در برابر آتش و احتراق مقاومت بالایی داشته و به همین دلیل در ساخت انواع دستگاه‌های اعلام حریق نیز استفاده می‌شوند.

خاصیت شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالای مواد پلاستیکی باعث شده تا از این مواد در شکل‌ها و فرم‌های مختلفی برای ساخت انواع تجهیزات استفاده شود.

مقاله سلفون بسته بندی

https://www.nadiplastic.com/blog/what-are-the-important-characteristics-of-cellophane-packaging/

سخن نهایی

موارد کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی در سال‌های اخیر افزایش بسیار چشمگیری داشته است، چراکه این نوع مواد ویژگی‌ها و خواص ساختاری متمایزی دارند.

البته چگونگی تولید محصولات و اقلام ساختمان سازی نیز در کیفیت نهایی و طول عمر این لوازم تاثیر مستقیمی دارد. شرکت نادی پلاستیک در حال حاضر معتبرترین و بزرگ‌ترین تولید کننده انواع مصالح ساختمانی از جنس پلاستیک در سطح کشور است.

مشما بسته بندی نادی پلاستیک با کمترین قیمت + خرید و معرفی ویژگی‌ها | مقالات نادی پلاستی

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.