کد خبر : 24996 / /
/

در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب از فرایند های گوناگونی استفاده می شود. هر کدام از این فرایند ها با توجه به محدودیت فضا، هزینه ساخت، نوع فاضلاب و کمیت فاضلاب بستگی دارد.

 

پکیج تصفیه فاضلاب یک واحد تصفیه خانه فشرده شده می باشد. با این تفاوت که طراحی و ساخت آن راحت تر بوده و فرآیند های متنوعی را برای تصفیه فاضلاب می توان در آن به کار برد. انواع فاضلاب های بهداشتی – انسانی و صنعتی با استفاده از فرایند های گوناگون قابلیت تصفیه پذیری دارند. با کمک روش های مختلفی که در تصفیه فاضلاب به کار رفته است می توان زمان و بازده تصفیه فاضلاب را افزایش داد.

فرآیند تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب چگونه است؟

به طور عمومی در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب یک روند کلی طی می شود. بسته به نوع فاضلاب مراحل این روند می تواند کاهش و افزایش پیدا کند. اما عموما در اولین مرحله تصفیه فاضلاب یک آشغالگیر نصب می شود تا فاضلاب حاوی مواد درشت را مورد تصفیه فیزیکی قرار دهد. سپس وارد یک مخزن متعادل ساز شده که در آن کیفیت فاضلاب در تمام مخزن یکسان شده و از وارد آمدن شوک دبی به مراحل بعدی جلو گیری می کند.

سپس فاضلاب وارد مرحله تصفیه اصلی می شود. در این مرحله در صورتی که فاضلاب از نوع بهداشتی انسانی باشد یک واحد تصفیه بیولوژیکی قرار می گیرد که شامل یک مخزن هوادهی و یک مخزن زلال ساز می شود. اما در صورتی که فاضلاب صنعتی باشد بسته به نوع فاضلاب صنعتی یک واحد تصفیه شیمیایی یا تصفیه بیولوژیکی تعبیه می شود. در نهایت به منظور ضد عفونی کردن، پساب تصفیه شده از یک واحد گند زدایی عبور می کند.

انواع فرایند تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب

طبق آنچه تا اینجا خواندیم همه پکیج های تصفیه فاضلاب از یک روند مشابه پیروی می کنند. اما تفاوت پکیج های تصفیه فاضلاب در نوع تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی است که بر روی آن ها اعمال می شود. در ادامه با انواع این فرایند های بیولوژیکی و شیمیایی آشنا می شویم.

 

فرایند تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده یکی از فرایند های اصلاح شده لجن فعال می باشد. این فرایند یک سیستم اختلاط کامل است که تحت شرایط هوازی مواد آلی را تجزیه می کند. هوا درون راکتور هوادهی می تواند هم به شکل مکانیکی و با هم زن و هم به شکل دیفیوزر و عمقی انجام شود تا اکسیژن لازم برای رشد و فعالیت میکروارگانیسم ها تامین شود. هم چنین اختلاط کامل توسط هوادهی باید انجام شود تا میکروارگانیسم ها دائما در تماس با اکسیژن و مواد آلی باشند. در پکیج تصفیه فاضلاب هوادهی گسترده با توجه به اینکه مدت هوادهی طولانی است و پایداری مواد صورت می گیرد نیازی به افزودن فرایند تصفیه لجن وجود ندارد. مخزن ته نشینی اولیه حذف می شود و زمان کافی برای ته نشینی مواد آلی وجود دارد. زمان هوادهی در این پکیج بین 12 تا 36 ساعت می باشد.

فرایند تصفیه فاضلاب به روش MBBR

فرایند MBBR یا فرایند بیو فیلمی با بستر متحرک یک روش مدرن تصفیه فاضلاب می باشد. اولین بار در سال 1980 میلادی مورد استفاده قرار گرفت. بر خلاف سایر روش های رایج تصفیه فاضلاب، MBBR یک روش پر بازده برای تصفیه فاضلاب می باشد چرا که ترکیبی از فرایند رشد چسبیده و لجن فعال رایج است. در این فرایند مدیا های معلق به منظور افزایش سطح تماس میکروارگانیسم ها و مواد آلی به مخزن هوازی اضافه می شوند. با افزایش سطح تماس حجم مخزن بیولوژیکی را می توان کاهش داد و در هزینه ساخت صرفه جویی کرد. فاضلاب هم به روش هوازی و هم به روش بی هوازی در این فرایند مورد تصفیه قرار می گیرد.

فرایند MBBR بهترین راه حل برای تصفیه فاضلاب های سنگین می باشد. چرا که این روش به طور موفقی قادر به حذف نیتروژن می باشد. به این ترتیب راندمان تصفیه فاضلاب به شدت افزایش می یابد.

فرایند تصفیه فاضلاب IFAS

فرایند لجن فعال با رشد چسبیده مدیای ثابت یک نوآوری در تکنولوژی تصفیه فاضلاب می باشد که مزیت های بسیار بیشتری نسبت فرایند لجن فعال دارد. در فرایند IFAS بستر مدیای ثابت به مخزن بیولوژیکی اضافه می شود تا رشد زیست توده ها را بهبود بخشیده و قدرت تصفیه فاضلاب را ارتقا دهد. این مدیا ها می توانند به صورت معلق یا ثابت درون پکیج تصفیه فاضلاب نصب شوند.

فرایند تصفیه فاضلاب A2O

فرآیند لجن فعال پیشرفته یا فرآیند سه مرحله ای A2O شامل یک فرآیند اصلاح شده برای حذف نیتروژن به شکل بی هوازی در جلوی مرحله فسفر زدایی می باشد. فرایند A2O شامل یک فرایند هوازی، یک فرایند بی هوازی و یک فرایند بدون اکسیژن است. فرایند بی هوازی به همراه بدون اکسیژن همراه شده است تا حذف نیتروژن و فسفر انجام شود.

برای تصفیه فاضلاب سنگین و برخی از فاضلاب های صنعتی از فرایند A2O در پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

فرایند DAF

شناورسازی به کمک هوای معلق DAF نامیده می شود. برای فاضلاب های حاوی چربی و روغن فراوان از این فرایند استفاده می شود. این سیستم شامل یک واحد انعقاد و لخته سازی و یک سیستم هوادهی عمقی و یک سیستم کفاب گیر می شود. از این فرایند در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، رستوران، لبنیات و کشتارگاه استفاده می شود.

ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب آب سازه

گروه صنعتی آب سازه با استفاده از تجهیزات مدرن و بروز با کمک تیم مهندسی خود خدمات مرتبط با طراحی و ساخت انواع پکیج های تصفیه فاضلاب با فرایند های گوناگون را ارائه می دهد. با توجه به کیفیت فاضلاب ورودی، دبی فاضلاب، هزینه ساخت پیش بینی شده برای پکیج، فضای در دسترس پیشنهاد های مهندسی متفاوتی برای تصفیه فاضلاب ارائه می شود. جهت دریافت مشاوره رایگان با در تماس باشید یا آب سازه را در گوگل جست و جو نمایید.

02126410245-02126410244

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.