کد خبر : 25060 / /
/

 

امروزه توجه و تاکید افراد بر سلامت جسم و بدن به حد اعلای خود رسیده است. از این رو، امروزه میزان استفاده از لوازم و وسایل پزشکی بیشتر شده است. در این مقاله، قصد معرفی ملزومات پزشکی، تجهیزات پزشکی و همچنین بیان ویژگی‌های لوازم و تجهیزات پزشکی را داریم.

اهمیت استفاده از تجهیزات پزشکی

استفاده از تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این تجهیزات متخصصین پزشکی (مانند تکنسین‌ها و پزشکان) را قادر می‌سازد تا وضعیت پزشکی بیمار را ارزیابی کنند. بنابراین درک این نکته که انواع مختلفی از تجهیزات در دسترس هستند مهم است. تجهیزات مختلف عملکردهای مختلفی را ارائه می دهند و برای اطمینان از سلامت بیماران، به صورت یکپارچه با هم کار می کنند.

انواع تجهیزات پزشکی

امروزه بیش از ده هزار نوع تجهیزات پزشکی وجود دارد. انتخاب تجهیزات پزشکی مناسب همیشه به نیازهای محلی، منطقه‌ای یا ملی بستگی دارد. عوامل مورد نظر شامل نوع تاسیسات بهداشتی مورد استفاده دستگاه‌ها، نیروی کار بهداشتی موجود و میزان و نوع بیماری موجود در یک بیمارستان یا کلینیک است، است.

تجهیزات تشخیصی

تجهیزات پزشکی تشخیصی هر نوع تجهیزات یا ابزاری است که تنها در تشخیص وضعیت بیمار می‌تواند در یک بیمارستان استفاده شود. براساس علائم شرح داده شده توسط بیمار، آزمایش تشخیصی با استفاده از تجهیزات مناسب برای ارزیابی داخلی بیمار انجام می‌شود. پزشک یا تکنسین به دنبال هرگونه ناهنجاری در اندام‌های آسیب دیده یا قسمت‌هایی از بدن است که باعث بروز علائم می‌شود. مانند: دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی.

تجهیزات پزشکی بادوام (DME)

این نوع تجهیزات پزشکی عمدتاً برای تهیه مزایای درمانی برای شرایط یا بیماری‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این تجهیزات باید توسط پزشک معالج تجویز شود که به منظور دستیابی به اهداف پزشکی طراحی شدند. این دستگاه به صورت طولانی مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به عبارتی دیگر یک‌بار مصرف نبوده و قابل استفاده مجدد است که می‌تواند در بیمارستان یا خانه برای مراقبت از بیمار استفاده شود. انواع مختلفی از تجهیزات پزشکی با دوام مانند موارد زیر وجود دارد:

 • صندلی چرخ‌دار یا صندلی چرخدار برقی
 • تخت بیمارستانی
 • ویلچر
 • تشک مواج
 • اکسیژن ساز
 • نخ جراحی
 • و...

تجهیزات درمانی

تجهیزات درمانی هر نوع وسیله پزشکی یا ابزاری است که برای معالجه یک بیماری خاص طراحی شده است. این تجهیزات درمانی پرکاربرد با استفاده از فناوری‌های نوین به منظور رفع هرگونه ناهنجاری‌ها برای بازگرداندن عملکرد در اندام‌ها یا بافت‌های آسیب دیده در بدن تولید می‌شوند.

نمونه‌های متداول از تجهیزات درمانی پزشکی که در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها عبارتند از:

پمپ‌های تزریق: این نوع تجهیزات درمانی در یک بیمارستان استفاده می‌شود. این دارو به منظور تزریق دارو، مایعات و سایر روش‌های درمانی به سیستم گردش خون بیمار طراحی شده است.

دستگاه‌های جراحی لیزیک: استفاده از فناوری لیزیک در درجه اول برای معالجه شرایط چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منظور از لوازم خانگی پزشکی چیست؟

لوازم و وسایل پزشکی خانگی، آن دسته از وسایل و لوازمی هستند که پس از مرخصی بیمار از بیمارستان، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بسیاری از موارد، هنگامی که بیمار از بیمارستان یا کلینیک درمانی ترخیص می‌شود، هنوز احتیاج به مراقبت‌های پزشکی دارد. وسایل پزشکی خانگی برای بیماران مرخص شده یا افرادی که احساس ناراحتی در بدن خود دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که ذکر شد، برخی از این لوازم و وسایل پزشکی جنبه تشخیص دارند و برخی دیگر نیز به پیشگیری از بیماری کمک می‌کنند. به صورت کلی، لوازم پزشکی خانگی ویژگی‌های زیر را دارا هستند:

 • توسط پزشک تجویز یا سفارش داده می‌شود.
 • از نظر پزشکی ضروری است.
 • برای استفاده در خانه مناسب است.
 • نیاز فرد بیمار را در هر صورتی برطرف می‌کند.
 • "با دوام" است، یعنی یک‌بار مصرف نبوده و قابلیت استفاده مجدد را دارد.

البته لازم به ذکر است، لوازم بهداشتی و پزشکی یک‌بار مصرف هم وجود دارند که قبلا در رابطه با آنها مقالاتی را منتشر کرده ایم.

34

انواع لوازم خانگی پزشکی

این لوازم خانگی انواع مختلفی دارد. بررسی و شرح تمام این لوازم بهداشتی و پزشکی در این مقال نمی‌گنجد، اما اشاره‌ای کوتاه به این تجهیزات خواهیم کرد.

لوازم ارتوپدی و توانبخشی: گاهی اوقات به دلیل کهولت سن یا آسیب دیدگی، فرد نیاز به استفاده از لوازم ارتوپدی و توانبخشی دارد. این وسایل به منظور کمک به فرد در افزایش توان اجزای بدن یا بازگردانی قدرت حرکت دست و پا به کار برده می‌شوند. مانند: زانوبند، شانه بند، نگهدارنده قفسه سینه و...

بارداری و نگهداری کودک: این ابزار در دوران بارداری مادر یا پس از زایمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی، از این دستگاه‌ها و وسایل برای بهبود شرایط نوزاد و تسهیل در غذادهی به وی استفاده می‌شوند.

دستگاه فشارسنج و دستگاه تست قند خون: یکی از علائمی که در بسیاری از بیماری‌ها شایع است، بالا رفتن یا پایین رفتن فشار خون می‌باشد. به همین منظور، استفاده از دستگاه فشار خون در خانه، یکی از الزامات سلامتی و پزشکی است.

لازم به ذکر است این لوازم را بدون نسخه پزشک و به سادگی می‌توانید از فروشگاه تجهیزات پزشکی تهیه فرمایید.

نتیجه نهایی

از آنجایی که لوازم و تجهیزات پزشکی، به صورت مستقیم با سلامت جسمانی افراد سروکار دارد، دقت در انتخاب و خرید تجهیزات پزشکی با کیفیت، از اهمیت بسزایی برخوردار است. از طرفی دیگر، برخی از این دستگاه‌ها و لوازم، قیمت بالایی دارند. امروزه یافتن تجهیزات و وسایل پزشکی با کیفیت و و ارزان بسیار دشوار و نیز بسیار مهم است. در این مقاله، به بررسی لوازم و وسایل پزشکی با کیفیت و ارزان و معرفی آنها پرداخته شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.