کد خبر : 25065 / /
/

با شرکت جهان دژ همراه شوید تا نگاهی به انواع پالت فلزی و ویژگی‌های آنها داشته باشیم. همچنین برتری‌ها و کاربردهای این پالت‌ها را بشناسیم.

 

پالت فلزی نوعی وسیله کاربردی برای قرار دادن وسایل مختلف کارگاهی و نظم بخشیدن به انبارها و فضاهای نگهداری ابزار صنعتی است. تا چند سال پیش پالت‌ها بیشتر از چوب ساخته می‌شدند، اما پالت‌های چوبی در برابر اجسام بسیار سنگین، مقاومت بالایی ندارند. با گسترش صنایع فلزی، انواع مختلفی از جمله پالت بشکه، پالت تخت، باکس پالت دیواره دار و دیگر پالت‌های مورد نیاز مجموعه‌های صنعتی از فلز ساخته شدند. در حال حاضر پالت‌های فلزی در شکل ها و ابعاد مختلف ساخته می‌شوند و ذخیره‌سازی و نگهداری تجهیزات صنعتی را آسان‌تر ساخته‌اند.

برتری‌های به‌کارگیری پالت فلزی:

تفاوتی نمی‌کند پالت مورد نظر شما پالت تخت فلزی، باکس پالت فلزی یا هر نوع دیگری از انواع پالت‌های فلزی باشد. بهره بردن از پالت فلزی مزایای بسیار دارد که به چند مورد آن اشاره می نمائیم:

1- استحکام بالا و دوام زیاد مهم‌ترین برتری انواع پالت‌های فلزی است. آهن و فولاد بهترین ماده برای ساخت انواع پالت‌ها، مانند پالت درایوین، پالت لاستیک، پالت پروفیلی و پالت‌های دیگر فلزی است.

2- تحمل وزن بالا مزیت دیگر پالت‌های فلزی است. هیچ پالتی غیر از نوع فلزی دوام و قدرت تحمل بارهای سنگین را ندارد.

3- بهره بردن از انواع پالت تخت فلزی یا باکس پالت دیواره دار فلزی و انواع دیگر آنها باعث نظم‌دهی به وسایل و تجهیزات مختلف در انبارهای کوچک و بزرگ و فروشگاه‌ها می‌شود.

4- جابه‌جایی آسان محصولات صنعتی و کارگاهی یکی دیگر از برتری‌های به کار گرفتن پالت‌های فلزی است.

5- برتری دیگر این پالت‌ها، آسان بودن نظافت و تمیز کردن آنها به دلیل دوام پوشش رنگ آنها است.

6- آتش نگرفتن و نسوختن انواع پالت فلزی یکی دیگر از بهترین ویژگی‌های آنها است.

7- یکی دیگر از مزایای پالت‌های فلزی، سفارشی بودن ساخت آنها است. پالت‌های فلزی در اندازه‌ها و رنگ‌های گوناگون، و مطابق با سلیقه مشتری و نیاز فروشگاه‌ها، انبارها و کارگاه‌های مختلف ساخته می‌شوند.

8- مقاومت انواع پالت‌های فلزی در برابر سرما و گرما از دیگر برتری‌های آنها است.

انواع پالت فلزی:

پالت‌های فلزی انواع مختلفی دارند:

1- پالت بشکه:

پالت بشکه برای قرار دادن بشکه‌های فلزی و چوبی طراحی و ساخته شده است. پالت بشکه دو نوع مختلف دارد:

* معمول‌ترین پالت بشکه همانند قفسه‌هایی است که بشکه‌ها به‌صورت افقی بر روی آنها قرار می‌گیرند.

4

* نوع دیگر پالت بشکه همانند پالت‌های تخت فلزی است و بشکه‌ها به‌صورت ایستاده بر روی آنها قرار می‌گیرند.

5

2- پالت تخت فلزی:

پالت‌های تخت فلزی از یک کفی با پایه‌ای کوتاه ساخته شده‌اند و دیواره ندارند. بسیاری از وسایل و تجهیزات برای نگهداری یا انبار شدن نیاز به پالت‌های تختِ بدون دیواره دارند. این پالت‌ها نیاز شما را برای نظم‌دهی به این ابزار و تجهیزات برطرف می‌کنند. برخی از انواع پالت تخت فلزی از فلز یکپارچه ساخته می‌شوند و برخی دیگر نیز نرده‌ای و شبکه‌ای هستند.

3- باکس پالت فلزی:

بسیاری از وسایل و تجهیزات باید در جعبه یا باکس‌های مخصوص نگهداری شوند و نیاز به باکس پالت فلزی دارند. باکس پالت‌ها دارای دیواره هستند و شما می‌توانید تجهیزات کارگاهی را بدون ترس از ریختن و پراکنده شدن، داخل آنها قرار دهید.

دو نوع معمول از باکس پالت فلزی ساخته می‌شود:

* باکس پالت معمولی که حالت جعبه‌ای خود را همیشه حفظ می‌کند.

* باکس پالت فلزی تاشو که در زمان نیاز شکل جعبه را به خود می‌گیرد. زمانی که نیازی به باکس پالت تاشو ندارید، آن را جمع می‌کنید تا جای کمتری اشغال کند.

بدنه باکس پالت‌‌ها به شکل‌های مختلف ساخته می‌شوند:

* باکس پالت یکپارچه.

* باکس پالت دیواره نرده‌ای.

* باکس پالت دیواره توری.

6

4- پالت پروفیلی:

پالت پروفیلی نوع دیگری از پالت‌های فلزی برای نگهداری بار و ایمن‌سازی آن است که در قفسه‌های پالت راک مورد استفاده قرار می‌گیرد. پالت‌های پروفیلی بهره‌وری قفسه‌های پالت راک را افزایش می‌دهند و استفاده از آنها را آسان‌تر می‌کنند. در واقع پالت پروفیلی مخصوص پالت راک است و در انواع دیگر قفسه‌بندی استفاده نمی‌شود. طبیعی است اندازه این پالت‌ها هم با توجه به اندازه پالت راک، و متفاوت است.

استفاده از دو نوع پالت پروفیلی معمول است:

* پالت پروفیلی بدون ورق.

* پالت پروفیلی ورق‌دار.

5- پالت درایوین:

پالت درایوین یا Drive-in نوع دیگری از قفسه‌های فلزی معروف به خودراهرو است. با بهره بردن از این نوع پالت‌های فلزی، راهروها از بین قفسه‌ها حذف می‌شوند. در واقع این قفسه‌ها خودراهرو هستند، یعنی در بین آنها تونل‌هایی وجود دارد که لیفتراک از بین آنها عبور می‌کند. جابه‌جایی بار در انواع پالت درایوین فقط با لیفتراک صورت می‌گیرد.

6- پالت لاستیک:

از بهترین ویژگی‌های قفسه‌بندی مدرن این است که برای هر محصولی، قفسه مناسب آن طراحی شده است. پالت لاستیک هم همان‌طور که از نامش پیدا است، برای ذخیره‌سازی و نظم‌دهی به لاستیک‌های خودرو طراحی شده است. از آنجا که لاستیک خودروها اندازه‌های گوناگونی دارند، پالت‌های لاستیک هم اندازه‌ها و انواع مختلفی دارند. برخی از انواع پالت لاستیک مخصوص خودروهای سواری و سبک هستند. بعضی نیز مخصوص نگهداری لاستیک خودروهایی مانند اتوبوس ساخته شده‌اند. البته لاستیک خودروهای سنگین و فوق سنگین هم پالت لاستیک ویژه خود را دارند.

کاربردهای پالت فلزی:

از کاربردهای پالت‌های فلزی، می‌توانیم به موارد مختلفی اشاره کنیم:

* قفسه‌بندی وسایل و تجهیزات کارگاهی و صنعتی.

* نظم بخشیدن به انبارهای نگهداری وسایل مکانیکی و صنعتی.

* نگهداری مواد خوراکی در سردخانه‌ها.

* ذخیره‌سازی تجهیزات مکانیکی و الکتریکی در فروشگاه‌ها.

جنس و اندازه انواع پالت فلزی:

پالت‌های فلزی بیشتر از فولاد، آهن و آلومینیوم ساخته می‌شوند. پالت‌های فولادی از محکم‌ترین پالت‌های فلزی به شمار می‌روند. البته پالت‌های آهنی نیز محکم و مقاومند. اما پالت‌های آلومینیومی استحکام کمتری نسبت به انواع فولادی و آهنی دارند.

اندازه تولید پالت‌های فلزی نیز بسیار متنوع است. البته اندازه‌های 80×120، 100×120 و 110×130 از اندازه‌های استاندارد و معمول آنها هستند.

سخن پایانی:

قیمت پالت فلزی با توجه به قیمت روز آهن و فلزات تعیین می‌شود. اما دانستن نکته‌ای به شما کمک می‌کند تا بهترین پالت‌های فلزی را انتخاب و خریداری کنید. فلز پایه در تولید بسیاری از این پالت‌ها دارای کیفیتی مشابه است، اما کیفیت جوشکاری در بسیاری از پالت‌های فلزی متفاوت است. برای خرید انواع پالت‌های فلزی به کیفیت جوشکاری آنها دقت کنید یا برای اطمینان بیشتر، خرید خود را از فروشگاه‌های مطمئن انجام دهید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.