کد خبر : 25245 / /
/

لوله مانیسمان همان لوله فولادی بدون درز است و در واقع در بازار آهن و فولاد ایران لوله بدون درز با عنوان لوله مانیسمان می شناسند و طبیعتا اگر به دنبال قیمت لوله بدون درز هستید باید با کلید واژه قیمت لوله مانیسمان آن را در بازار و جاهای مختلف دیگر جستجو کنید.

لوله مانیسمان لوله‌ای است که روش تهیه و تولید آن به صورتی است که بدنه آن کاملا یک دست و بدون وجود هر گونه درزی است. به همین دلیل هم این لوله نسبت به سایر لوله‌ها محکم‌تر و قوی‌تر است و طبیعتا همین استحکام بالا و فرآیند تولید خاص باعث شده تا قیمت لوله مانیسمان نسبت به سایر لوله‌ها بیشتر باشد.

پروسه تولید لوله مانیسمان

تولید و ساخت لوله مانیسمان از شمش های فولادی صورت می گیرد. بر این اساس، در ساخت لوله بدون درز مانیسمان از فرآیند جوشکاری فلزات استفاده به عمل نمی آید، بلکه در پروسه تولید این نوع لوله فولادی روش های مختلفی مانند نیروهای گریز از مرکز، عبور از زره، غلطک، کشش و حرارت به کار گرفته می شود.

به طور معمول فرآیند تولید لوله بدون درز به دو روش ریخته گری گریز از مرکز و عملیات حرارتی و اکستروژن شمش های فولادی انجام می پذیرد. در عملیات حرارتی در ابتدا به گرم نمودن یک قطعه شمش اقدام نموده تا شمش مورد نظر گداخته شود.سپس با وارد ساختن میله ای نوک تیز به مرکز قطعه شمش، فرآیند تولید لوله بدون درز انجام می گیرد.

در مرحله بعد و به منظور به دست آوردن طول، قطر و ضخامت مدنظر، با استفاده از غلطک های مخصوص، به کشش و نورد لوله ها مبادرت می ورزند. پس از طی این مراحل و رسیدن به ابعاد و اندازه های مورد نظر، با استفاده از آب، مرحله سرد کردن صورت می پذیرد.

از استانداردهایی که غالبا برای تولید و ساخت لوله مانیسمان مورد استفاده واقع می شود، استانداردهای نفت و گاز API 5L و استاندارد ASTM با مشخصات A53 و A106 می باشد. از طرف دیگر، قابلیت تولید لوله بدون درز در ابعاد و اندازه های مختلف وجود دارد. بر این اساس و متناسب با فشار سیار و جریان، ضخامت لوله نیز افزایش پیدا می کند.

لوله مانیسمان با قطرهای کم به مرحله تولید می رسند، چراکه تولید این نوع لوله فولادی با قطر زیاد، فرآیند بسیار هزینه بر و در عین حال سخت و دشواری قلمداد می گردد.

بندیل لوله مانیسمان چینی

کاربرد لوله‌ مانیسمان در کجاست؟

برای بیان کاربرد لوله مانیسمان ابتدا باید بدانید که این نوع از لوله به دو دسته لوله بدون درز به نام DNI1629 که از جنس فولاد ساخته شده و همین طور لوله بدون درز گالوانیزه دسته بندی می‌شود و هر کدام از این موارد قید شده در امر به خصوصی کاربرد دارد.

انواع کاربرد لوله بدون درز

 با توجه به اهداف مختلف، می توان لوله مانیسمان را در سه دسته عرضه کرد:

 • عرضه با توجه به ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی؛
 • با توجه به عملکرد مکانیکی؛
 • با توجه به عرضه تست فشار آب

 

لوله مانیسمان که همان لوله فولادی بدون درز با عنوان DNI1629 هستند، می‌توانند در امر ساخت کارخانه‌های شیمیایی، همین طور امور مربوط به عروق و لوله و البته برای اهداف موجود در بحث مهندسی مکانیک مورد استفاده واقع شوند. طراحی این لوله‌ها به نحوی است که به نیازهایی با عملکرد بالا پاسخ بدهند و نکته مهم دیگر اینکه دمای کار نبایستی بیشتر از ۳۰۰ درجه سانتی گراد باشد.

اما همان‌طور که بالاتر بیان شد کاربردهای لوله بدون درز گالوانیزه با لوله بدون درز و یا همان مانیسمان فولادی متفاوت است. لوله گالوانیزه بدون درز صرف نظر از اینکه قیمت لوله مانیسمان از این جنس چقدر است، از انواع لولهی به شمار می‌رود که در صنایع و امورات حساس و همچنین محیط‌های ضد انفجار و امنیتی کاربرد دارد. البته این جنس از لوله بدون درز به دلیل قیمت بالا و وزن سنگینی که نسبت به لوله درز دار دارد با محدودیت و البته ضخامت مدنظر قابل تولید است.

در باب شیوه تولید کردن لوله گالوانیزه بدون درز هم باید این نکته‌ را در نظر داشت؛ لوله گالوانیزه مانیسمان از طریق تولید از لوله سیاه بدون درز بوده که بعد از اسید شویی و مرحله لکه بری برای گالوانیزه شدن به وان و استخر مذابی که از روی است، منتقل شده و بعد از ماندگاری در مدت زمانی معین به شکل لوله گالوانیزه و البته با مقدار پوشش دست کم ۷۰ میکرون، آماده برای ارسال به واحد برش و سپس دنده کاری و بسته بندی و نهایتا فروش و تعیین قیمت لوله مانیسمان از نوع گالوانیزه می‌شود.

مقایسه لوله مانیسمان و لوله درزدار

لوله مانیسمان یا بدون درز با لوله درزدارهر دو از نوع لوله فولادی هستن ولی تفاوت های زیادی دارند که در ادامه درباره آن ها توضیح داده میشود:

 • لوله بدون درز نسبت به لوله درزدار هم سایز و اندازه خود قادر به تحمل فشار بیشتری می باشند که به همین علت قادر به استفاده در دیگ های بخار و جاهایی که نیاز به تحمل فشار زیادی است می باشد.
 • مقاومت در برابر خوردگی لوله مانیسمان نسبت به لوله درزدار بیشتر می باشد زیرا پتانسیل ایجاد ناخالصی و خوردگی در این لوله ها نسبت به لوله درزدار کمتر می باشد.
 • لوله مانیسمان نسبت به لوله درزدار که دارای ناهمگونی های چکش خواری و متریالی در ناحیه ای که درز جوش ایجاد می شود، وجود دارد ،دارای این ناهمگونی ها نمی باشد.
 • لوله مانیسمان نسبت به لوله درزدار نیازی به تست جوشکاری نمی باشند.
 • لوله بدون درز و مانیسمان نسبت به لوله درزدار انتخابی مناسب تر و کارا تر برای اماکن حساس می باشند.
 • لوله بدون درز نسبت به لوله درزدر دارای هزینه تولید کمتر می باشند.

مشخصات فنی لوله بدون درز مانیسمان

لوله بدون درز دارای ویژگی های و قابلیت های بسیار زیادی می باشند که در اماکن و جاهای مختلف از آن ها به وفور استفاده میشود.در ادامه به تعدادی از این ویژگی های بسیار عالی و ممتاز اشاره میشود:

 • یکنواختی محصول
 • کیفیت مطلوب
 • استحکام بالا
 • مقاومت فشاری بالا
 • قابلیت عدم جوش پذیری
 • قیمت مناسب
 • کارایی بسیار بالا

بزرگترین شرکت ها و تولید کنندگان لوله مانیسمان در ایران و دنیا

از مهم ترین کارخانه های تولید کننده لوله مانیسمان در ایران می توان به شرکت لوله سازی اهواز، شرکت پروفیل فولادی اصفهان، شرکت لوله گستر اسفراین، گروه ملی صنعت نفت ایران و شرکت لوله های دقیق کاوه ایرانیان اشاره کرد.

بندیل لوله فولادی سایز بالا

راهنمای خرید لوله مانیسمان

برای خرید لوله مانیسمان یا لوله بدون درز فولادی توجه به چند نکته اهمیت دارد که یکی از مهمترین آن تحمل فشار لوله است که با توجه به کاربرد آن مشخص می‌شود. بعد از مشخص کردن سایز لوله مانیسمان مورد نیاز و همچنین رده آن و استعلام از کارشناسان فولاد جهان مهر با تلفن 88654200 می توانید وزن و قیمت آن را دریافت کنید. قبل از نهایی کردن خرید حتما از میزان تحمل فشار لوله‌ها موجود متناسب با پروژه خود مطمئن شوید.

از ویژگی‌هایی که برای خریداران مهم است ضخامت لوله می‌باشد که در جدول و همینطور محاسبه گر بالا آمده است. فولاد جهان مهر وارد کننده لوله و اتصالات فولادی مانیسمان با کیفیت بالا و قیمت مناسب در ایران است. برای مشاوره می‌توانید با بخش فروش تماس بگیرید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.