کد خبر : 25374 / /
/

 

 

استفاده از این کفپوش ها در شرایط مختلف می تواند برای شما کاربردی باشد‌. کفپوش های اپوکسی با توجه به ساختار منحصر به فردی که دارند مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی برای شما ایجاد خواهند  نمود. این کفپوش ها دارای مزیت های بالایی هستند که در این جا به شرح آن می پردازیم.

ساختار تشکیل دهند کفپوش اپوکسی

 اپوکسی نوعی کفپوش مدرن است که بر روی سطوح موزائیک قابل اجرا است. این کفپوش به صورت مایع بر روی سطح مورد نظر ریخته می شوند. علاوه بر آن برای ساختمانی قابل استفاده است. اپوکسی کف به شکل هایی مدرن و بسیار جذابی اجرا می شوند. همان طور که از اسم این محصول مشخص است. این کفپوش ها از رزین های اپوکسی شکل یافته است. و اپوکسی ماده است پلیمری که قبل از اجرا حالت مایع داشته و پس از اجرا با کمک واکنش های شیمیایی به ماده ای جامد تبدیل می شود. این ماده به لحاظ خواص مکانیکی بسیار قوی و مستحکم بوده و در برابر مواد شیمیایی مقاومت زیادی از خود نشان می دهد.

لازم به ذکر است که مشخصات فنی این محصول را با استفاده از ترکیبات شیمیایی خاص ومختلف قابل تغییر و اصلاح است. گفتنی است اپوکسی دامنه کاربرد وسیعی دارد و از جمله می توان کاربرد آن ها را در چسب های همه کاره نام برد.

8

انواع کفپوش های اپوکسی

کفپوش یا همان روکش اپوکسی به خوبی از سطح محافظت می کند و مقاومت بسیار بالایی دارد. از کفپوش های اپوکسی  می توان طرح های متنوعی به وجود آورد و کف ساختمان را به یکی از ارکان های زیبایی تبدیل کرد. انواع مختلفی از پوشش های اپوکسی که جهت اجرا قابل انتخاب می باشند وجود دارد. حال باید مطرح کرد چگونه می توان تعیین کرد که کدام یک از کفپوش های اپوکسی برای چه موارد خاصی به کار می روند.

 • کفپوش اپوکسی بیمارستان: نوع خاصی از این کفپوش ها که خاصیت ضد باکتری دارند بایستی در فضای بیمارستان اجرا شوند.
 • کفپوش اپوکسی پارکینگ: نوع خاصی از کفپوش ها که دارای مقاومت بیشتری در برابر فشار، در ترافیک بالا و رفت و آمد زیاد دارد بایستی اعمال شود.
 • کفپوش اپوکسی ضد خش: در مواردی که نیاز به سطحی مقاوم در برابر خراشیدگی باشد از این کفپوش ها استفاده می شود.
 • کفپوش اپوکسی ضد جرقه: این نوع خاص اپوکسی جریان الکتریسیته را از خود عبور داده و مانع از تولید جرقه می شود لذا در انبارهای مهمات و نگهداری مواد منفجره بسیار مناسب است.
 • کفپوش اپوکسی ورزشی: در فضاهای ورزشی که نیاز به سطحی ضد اصطکاک، مقاوم در برابر ضربه ها و باز تابش نور است. از این نوع خاص کفپوش اپوکسی استفاده می شود.
 • کفپوش اپوکسی ضد اسیدی: این نوع خاص کفپوش در برابر عوامل اسیدی و شیمیایی بسیار مقاوم است. از این رو در کارخانجات مواد شیمیایی قابل استفاده است.

9

دوام و ماندگاری کفپوش های اپوکسی چقدر است؟

کفپوش های اپوکسیمی توانند وزن بالایی را تحمل کنند. همچنین در برابر آب و دیگر مایعات نفوذناپذیرند. حجم کمی دارد و به راحتی قابل تعمیر و بازیابی است. با وجود این ویژگی های مثبت این نوع کفپوش ها انتخابی مناسب برای صنایع سنگین مانند کارخانجات خودروسازی، پالایشگاه ها، تاسیسات اتمی است. دوام و ماندگاری بالای این نوع کفپوش ها نکته ای است که از ابتدا بر آن تاکید شده است. این ماده به خوبی به سطح بتن می چسبد و مقاومت فشاری آن را حدود ۷ برابر افزایش می دهد. از این رو یک کفپوش مستحکم به شمار می رود.

مواد به کار رفته در ساخت این نوع کفپوش بعد از خشک شدن یک ترکیب نفوذ ناپذیر را ایجاد می کنند. کفپوش های اپوکسی عایق الکتریسیته هستند و گرما را تا ۸۰ درجه سانتی گراد تحمل می کنند. علاوه بر خلاف کفپوش های قدیمی بر اثر رفت و آمد زیاد شل و وارفته نمی شوند.

کاربردهای کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی دارای مزیت های بسیار بالایی است. بدون درز بودن یکی از ویژگی های خوب این کفپوش می باشد.

 • دارای مقاومت بالا در برابر آتش سوزی
 • نگهداری آسان، دارای قابلیت نوسازی و ترمیم
 • ماندگاری و طول عمر بالا، حاوی مواد غیر سمی
 • دارای مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی مثل اسیدها و بازها
 • ایجاد سطح یک دست و صاف، قابلیت شست و شو، نصب سریع
 • سهولت در نظافت، انسجام کامل چسبندگی بالا در کف
 • همسان بودن سطح و افزایش روشنایی محیط
 • دارای خش و الکتریسیته ساکن، دارای خاصیت آنتیک باکتریال
 • دارای مقاومت در فضای پر ترافیک، عدم نیاز به تجهیزات پیشرفته جهت نصب

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

اپوکسی به طور کلی در چند بخش اجرا می گردد. پرایمر، لایه میانی، تاپ کت، اسکرچ، ساب، بتونه کاری

پرایمر: این لایه در بستر نفوذ کرده و چسبندگی اپوکسی راافزایش می دهد. همچنین لایه پرایمر باعث جلوگیری از گرد و خاک ناشی از سایش کف در زمان اجرا می گردد.

لایه میانی: این بخش در یک یا چند لایه انجام شده است و از ترکیب رزین اپوکسی با فیلرهای مناسب جهت ایجاد ضخامت و تسطیح بستر صورت می گیرد.

تاپ کت: تاپ کت به پوسته ی نهایی کفپوش اپوکسی گفته می شود‌. تاپ کت نیز ممکن است در یک یا چند لایه اجرا شود و شامل اپوکسی رنگی، لاک اپوکسی و یا هردو لایه و به روش پوست پرتقالی باشد.

اسکرچ: به معنی ایجاد خراش روی سطح های بستر می باشد. و در مواقعی که سطح بستر صیقلی باشد جهت افزایش درزگیری و اتصال این عملیات لازم خواهد بود. عملیات اسکرچ قبل از لایه پرایمر انجام می شود.

ساب: سابزنی برای حاصل شدن سطحی صاف و عاری از ناهمواری می باشد. بر اساس انجام کار قبل از لایه پرایمر و یا حین اجرای اپوکسی لایه میانی صورت می گیرد.

بتونه کاری: برای پرکردن ترک ها و حفره های موجود در بستر است. و در زمانی که اجرای اپوکسی کف با ترکیب اپوکسی وموادی چون اروزیل، سیلیس و یا بنتونیت است انجام می گردد. از آن جایی که قیمت کفپوش اپوکسی تابع هزینه های مربوط به اجرا می باشد به همین دلیل در پروژه های سخت کمتر در اجرای اپوکسی قیمت کفپوش اپوکسی نیز ارزان تر است.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.