کد خبر : 25427 / /
/

دروس اصلی رشته ی تجربی عبارت است از زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی. دروس رشته ی ریاضی نیز از دروس ریاضی، فیزیک و شیمی متشکل است.  مهارت های لازم برای رشته ی تجربی عبارت است از مهارت ارتباطی با دیگر افراد، کنترل استرس در شرایط بحرانی، علاقه به کار در بیمارستان ها، کارهای دولتی و آزمایشگاهی، علاقه و استعداد در درس زیست شناسی و آناتومی بدن، همچنین علاقه به درک موجودات، علاقه به کارهای درمانی و توانایی بیدار ماندن و شیفت شب. مهارت لازم برای رشته ی ریاضی نیز شامل داشتن ذهنی پویا و توانایی حل مسائل، داشتن توانایی مدیریتی و خلاقیت ذهنی، توانایی رسم فضائی و علاقه و استعداد در دروس ریاضی، فیزیک و البته کارهای کامپیوتری.

 

بازار کار ریاضی:

رشته ها

انواع فعالیت ها

    مهندسی برق

ذوب آهن ، نیروگاه های برق ، کارخانجات خودروسازی، شرکت های تولید کننده بردهای الکترونیکی، سازمان های فعال در حوزه مخابرات و صنایع نظامی و دفاعی و…  

  مهندسی کامپیوتر

برنامه نویسی ، امنیت شبکه ، طراحی و بهینه سازی پایگاه های داده ، طراحی وب ، طراحی سیستم های کامپیوتری و…  

  مهندسی عمران

پل ها ، سدها ، راه ، ساختمان و شبکه های آب و فاضلاب ، ساخت انواع تونل ها ،

    مهندسی صنایع

شرکت های هواپیمایی، صنعت بیمه ،تولیدی و خدماتی فراهم می باشد. انواع مراکز و کشت و صنعت ، کارخانجات ، کارخانجات صنعتی ،  خدمات مشاوره ای و…

    مهندسی معماری  

طراحی ساختمان و اجزای ان ار اول تا آخر کار،انجام پروژه های پژوهشی در زمینه طراحی فضاهای طبیعی ، طراحی دکوراسیون داخلی ، محوطه سازی و طراحی میادین شهر و پارک ها و سرپرستی دفاتر مشاوره معماری اشاره کرد.  

 

34

بازار کار رشته تجربی:

  زیر گروه

  رشته ها:

  اول

مامایی، تکنولوژی پرتوشناسی، هوشبری، زیست شناسی، ساخت پروتزهای دندانی، علوم و صنایع غذایی، کاردرمانی، گفتار درمانی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت و بازرسی گوشت، زیست فناوری، بیوتکنولوژی، پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل، بینایی سنجی، دبیری زیست شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، اعضای مصنوعی، پرستاری، شنوایی شناسی

  دوم

مهندسی بهداشت محیط، بهداشت عمومی، فناوری اطلاعات سلامت، تکنولوژی پزشکی هسته ای داروسازی، دبیری شیمی، مهندسی بهداشت حرفه ای، شیمی

  سوم

اقیانوس شناسی ،زمین شناسی

  چهارم

مدیریت مالی، مدیریت فرهنگی هنری، الهیات، علوم قضایی، اقتصاد اسلامی، علوم اقتصادی، علوم انتظامی حسابداری، مدیریت صنعتی، مدیریت کسب و کارهای کوچک

  پنجم

مددکاری اجتماعی،آموزش تربیت بدنی، امنیت اطلاعات، کتابداری در شاخه پزشکی،اقتصاد کشاورزی

علل افزایش تقاضای رشته ی تجربی:

  • اول، پیش داوری و باور نادرست دانش آموزان و اولیای آنها به منظور عدم موفقیت در رشته های دیگری مثل نظری و فنی.
  • دوم، بی اطلاعی دانش آموزان مستعد از بازار کار رشته های علوم انسانی، هنر، فنی و مهندسی.
  • سوم، امکان اشتغال و میزان درآمد بالا در آینده شغلی فارغ التحصیلان دانشگاهی در این رشته.
  • چهارم، تمرکز ذهنی این افراد به این موضوع که اولویت اصلی دولت متمرکز بر بهداشت و درمان در کشور بوده و قطعاً کشور بیش از هر حرفه ی دیگری به فارغ التحصیلان رشته های علوم تجربی نیاز دارد.
  • پنجم، چشم و هم چشمی خانواده ها به منظور رقابت بی اساس با دانش آموزان توانمند و مستعد دیگر.

35

 

کنکور و خراب کردی؟ اشکال نداره!

شاید پیش خودتان فکر می کنید کنکور تمام شد و زندگی من نیز به پایان رسید. شاید فکر می کنید چون کنکور را خوب داده اید دیگر زندگی برایتان بهشت شده است. یا شاید هم فکر می کنید چون کنکور را خراب کرده اید، زندگی تان به جهنم تیدسل شده و برای همیشه بدبخت شده اید! اما اصلا چنین چیزی وجود ندارد. میخواهم به شما بگویم که چه کنکور را خوب داده باشید و چه گَند زده باشید، هیچ اتفاق خاصی برایتان نخواهد افتاد. نه با خوب دادن کنکور آنقدر موفق میشیوید و نه با بد دادن کنکور آنقدر بدبخت، به هیچ عنوان. میخواهی این موضوع را باور کنی؟ پس پیش تک تک دانشجو ها برو و این سوال را از آنها بپرس.

به خودت بگو که کنکور را گند زدم، جوابی که میشنوی این است که فدای سرت اتفاق خاصی نیوفتاده است. فرض کنید دستتان شکسته، آیا اتفاق خاصی افتاده؟ خیر، سریع خوب خواهد شد. کنکور را خراب کرده ای؟ اشکالی ندارد، باز میتوانی آزمون بدهی.

دوسال پیشت سر هم کنکور را خراب کرده ای؟ اشکالی ندارد، بار سوم جبرانش خواهی کرد. یک لحظه هم نگران نباشید و غصه نخورید برای چیزی که قابل جبران می باشد. تنها کافی است که خود را نبازی، همین. به خودت اعتماد داشته باش و آماده شو برای سال بعد، چون قراره سال بعد را سال خودت کنی.

چرا تحلیل سوالات ریاضی مهم است؟

  • اول از همه باید برای تحلیل آزمون یک دفتر تهیه کنی که تحلیل ها را دقیق و منظم در آن بنویسی.
  • دوم، در یک صفحه اطلاعات آزمونی که قرار است تحلیل کنی که شامل تاریخ آزمون و مباحث ان می شود را یادداشت کنی.
  • سوم، حال وقت آن رسیده که جواب های خود را با پاسخنامه چک نمایی و درصد های هر درس و درصد کلی خود را دربیاری و در همان صفحه اطلاعات آزمون یادداشت نمایی.
  • چهارم، درصد های کارنامه آزمون خود را هم در همان صفحه یادداشت کن و بعد با درصدهایی که خودت حساب کرده ای مقایسه کن. اگر متوجه شدی که درصدهایی که خودت حساب کردی با درصدهای کارنامه فرق دارد، ممکن است که در وارد کردن جواب ها در پاسخ نامه بی دقتی کرده باشی.

36

تحلیل سوالات و تاثیر ان در قبولی پزشکی:

سوالات کنکورهای سال های قبل می تواند راهنمای بسیار خوبی برای آماده شدن برای کنکور باشند. با بررسی کردن سوالات کنکور تا حدودی می توان سبک و نوع سوالات را حدس زد. سوالات کنکورهای قبل می تواند راهنمای خوبی برای آماده شدن آزمون ۱۴۰۱ باشد. می ‌توان با بررسی سوالات سال های گذشته تا حدودی سبک و نوع سوالات را حدس زدو پیش‌ بینی کرد. مفهومی بودن سوالات سبب ایجاد پیچیدگی خاص می شود. در سال‌های گذشته سبک سوالات به سمت ترکیبی شدن رفته است.

آیا با تحلیل سوالات می توان در پزشکی قبول شد؟

توجه کنید که به یکباره نباید تمام تست های یک مبحث را در یک زمان کار کنید؛ بلکه باید تست های هر مبحث تقسیم شوند تا در هر بار مرور این مبحث، تستی برای تمرین و مرور داشته باشید؛ به این تکنیک، تست زنی پوششی گفته می شود. شما با تحلیل سوالات کنکور به آسانی می توانید به بسیاری از مباحثی که در آن ها مشکل داشته اید، مسلط شوید.

ما در گاماس ۲۰ تمامی سوالات کنکور ۱۴۰۲ را به صورت کاملا حرفه ای و توسط رتبه های برتر تحلیل کرده ایم تا به شما در قبولی کنکور کمک کنیم.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.