کد خبر : 25443 / /
/

امروزه یکی از جدیدترین و داغ ترین موضوع های جهان، در مورد تاثیر ربات ها در دنیای صنعت می باشد. با توجه به آمار ها امروزه بیشتر از یک میلیون ربات در بخش صنعت در سراسر جهان مشغول به کار هستند. روز به روز تعداد این ربات ها در حال افزایش می باشد. با وجود اینکه ربات ها برخی ویژگی های انسانی از جمله هوش هیجانی را ندارند، اما دارای کیفیت و عملکرد بهتری نسبت به انسان ها می باشند. معمولا در اموری که به دقت زیاد نیاز دارند، از ربات های پیشرفته استفاده می کنند. جدیدترین آماری که پخش شده است، نشان می دهد که 80 درصد امور صنعت خودرو سازی توسط ربات ها انجام می شود. از تاثیرگذار ترین ربات های جهان در دنیای صنعت می توان به ربات هایی همچون ربات دلتا، ربات آرم، ربات IML و... اشاره کرد. جهت آشنایی با تاثیرات ربات در دنیای صنعت ما را همراهی کنید.

اولین سازنده ربات های IML در ایران

فرامرز صالحی اولین طراحی کننده ربات IML در ایران بود. فرامرز در سال 1345 در تهران متولد شد و در زمینه ساخت تجهیزات الکترونیکی و طراحی مدار های الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال فعالیت می کرد. این فرد بعد از تلاش بسیار موفق به تولید انواع ربات IML، ربات قطعه بردار و قطعه گذار، ساخت سنسور دیجیتالی وکیوم، ساخت آزمایشگاه تلویزیون هنرستان رسالت، ساخت دستگاه تمپانومتر، ساخت دستگاه ادیومتر و... شد.

ربات IML

یکی از جدیدترین و پر استفاده ترین ربات های دنیا، ربات IML می باشد. این ربات در واقع نوعی ربات لیبل زن درون قالب می باشد. امروزه برای لیبل زدن از این ربات به جای سایر روش های قدیمی همچون برچسب و... استفاده می شود. یکی از مهمترین بخش تولیدات، مربوط به لیبل زنی و بسته بندی محصولات می باشد. در واقع این نکته را بدانید که لیبل زنی باکیفیت درون قالبی نشانه اصالت آن برند می باشد. امروزه در صنایع مختلفی از جمله آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی و... از این ربات ها استفاده می شود.

 استفاده از این ربات در دنیای صنعت موجب افزایش بازده و افزایش بهره وری تولید، صرفه جویی در انرژی، افزایش کیفیت و عملکرد، افزایش ایمنی، کاهش ضایعات و... می شود. امروزه فعال ترین و بهترین گروه صنعتی در زمینه مشاوره طراحی، تهیه و تولید ماشین آلات، ساخت تجهیزات صنایع پلاستیک، انجام پروژه های صنعتی و... گروه صنعتی آرین ربات می باشد. در صورتی که در رابطه با ربات های IML و سایر ربات ها هر سوالی دارید، می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید تا شما را به بهترین شیوه راهنمایی کنند.

27

ربات دلتا

یکی دیگر از تاثیرگذارترین و پراستفاده ترین ربات های دنیای صنعت، ربات دلتا می باشد. این ربات با طراحی منحصر به فرد آن در اموری همچون مرتب سازی، بسته بندی، جداسازی قطعات، مونتاژ، برداشتن و قرار دادن و... کاربرد دارد. در صنایع دارو سازی، صنایع غذایی، صنایع پزشکی و... از این نوع ربات استفاده می شود. معمولا از این ربات برای انجام کاربری های سریع استفاده می شود و در گذر زمان باعث افزایش توان تولید، افزایش راندمان تولید، بالا بردن کیفیت و... می شود.

ربات آرم

از دیگر ربات های هوشمند و پراستفاده می توان به ربات آرم اشاره کرد. این ربات دارای دقت بسیار بالایی می باشد و به منظور انجام فعالیت های مختلف در صنایع مختلف تولید شده است. معمولا از این ربات در امور تکراری و سریع استفاده می شود. استفاده از این ربات در دنیای صنعت موجب صرفه جویی در انرژی، افزایش تولید، افزایش بهره وری و... می شود.

تغییرات ایجاد شده در صنعت توسط ربات ها

امروزه در دوره ای جدید از تاریخ به نام عصر ماشین زندگی می کنیم. ربات هایی همچون ربات IML، ربات دلتا و... به اندازه ای توانمند و هوشمند ساخته شده اند که به دنیای صنعت نفوذ پیدا کرده اند. در این عصر تصور دنیای صنعت بدون دانش رباتیک تقریبا غیر ممکن شده است. همانطور که می دانید ربات ها به صورت گسترده ای وارد دنیای صنعت شده اند و تغییرات مثبت و منفی بر صنعت گذاشته اند. امروزه تولید کنندگان به منظور انجام تولیدات بیشتر در زمان کمتر، کیفیت بهتر و همچنین کاهش آسیب های ناشی از دنیای صنعت، به جای نیرو های انسانی از ربات ها استفاده می کنند.

28

به طور نمونه ربات قطعه بردار و قطعه گذار نسبت به نیروی انسانی در مدت زمان یکسان، کار بیشتر و با کیفیت بالاتری را انجام می دهد. به همین دلایل امروزه سرمایه گذاران جهان تمایل دارند که بر روی ماشین های هوشمندی همچون ربات IML سرمایه گذاری کنند. از نقاط قوت ربات ها می توان به این اشاره کرد که می توان آن ها را به دلخواه خود برنامه ریزی و شخصی سازی کرد. جهت آشنایی با تاثیرات ربات بر دنیای صنعت ما را همراهی کنید.

ایجاد شغل

برخلاف تصورات عمده مردم، ربات IML و سایر ربات های هوشمند باعث افزایش ایجاد شغل می شوند. امروزه عموم مردم تصور می کنند که با ورود ربات ها به دنیای صنعت، نیرو های انسانی و شغل های مردم کاهش می یابد، در حالی که چنین تصوری صحیح نمی باشد. آمار ها نشان می دهد که به مرور زمان و با افزایش تولید ربات ها، شغل های جدید و مختلفی نیز برای مردم ایجاد شده است. این نکته را بدانید که ربات ها جایگزین نیرو های انسانی کم مهارت شده اند و نیاز به کارگران باسواد و ماهر را خیلی بالا برده اند.

رشد بهره وری و افزایش تولید ناخالصی داخلی

یکی دیگر از تاثیرات ربات ها بر دنیای صنعت، رشد بهره وری می باشد. ربات IML و سایر ربات ها با افزایش کیفیت و عملکرد امور مختلف و کاهش زمان، بازده تولید را به مقدار زیادی افزایش داده اند. افزایش بازده در مدت زمان سریعی باعث رشد بیشتر بهره وری می شود. همچنین این نکته را بدانید که افزایش بهره وری به طور مستقیم باعث رشد تولید ناخالص داخلی می شود.

صرفه جویی در انرژی و ایجاد محیط سبز

امروزه با جایگذاری ربات قطعه گذار و قطعه بردار به جای نیرو های انسانی در محیط های صنعتی، شرایط محیطی تغییر کرده است. به دلیل استفاده از ربات ها، دیگر نیازی به افزایش دمای داخل کارخانه، روشن کردن چراغ ها، سیستم تهویه مطبوع و... نمی باشد و در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی می شود.

29

کیفیت و ایمنی بالا

از دیگر تغییرات ایجاد شده توسط ربات ها می توان به کیفیت و ایمنی بالا اشاره کرد. معمولا ربات های پیشرفته همچون ربات IML دارای دقت نزدیک به 100 درصد می باشند. افزایش دقت این ربات ها موجب افزایش کیفیت می شود که در نهایت رضایت بیشتر مشتری را در پی خواهد داشت. همچنین این نکته را بدانید که دنیای صنعت همیشه با خطر های جسمی زیادی همراه می باشد. استفاده از ماشین ها و ربات ها درصد زیادی از این آسیب ها را کاهش می دهد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.