کد خبر : 25477 / /
/

 

مشاور مدیریت کیست؟ چرا باید از آنها کمک بگیریم؟ مشاوران مدیریت چه سودی به سازمان ما می رسانند؟

مشاور مدیریت، یک متخصص در راهبری، اداره، و بهبود عملکرد سازمان ها می باشد. ایشان به شرکت ها، سازمان ها یا اشخاص در عرصه های مختلف شغلی مشاوره می دهند تا بتوانند بهترین راه حل هایی را که برای حل مشکلات‌شان وجود دارد، پیدا کنند.

بنابراین اگر یک بیزینس و کسب و کار دارید، حتما نیاز است که در بازه های زمانی مختلف و در شرایط گوناگون، از مشاوران مدیریت کمک بگیرید.

مشاور مدیریت کیست؟

مشاور مدیریت، از طریق تحلیل، برنامه ریزی و راهبری، سازمان ها را در رسیدن به اهداف خود یاری می کند. ایشان با تحلیل عوامل مؤثر بر عملکرد سازمان، به بهبود آن، کاهش هزینه، افزایش رضایت مشتری یا حفظ منابع کمک می کند.

 مشاور مدیریت با ارائه راهکارهایی برای افزایش رشد، افزایش فروش، یا بهبود عملکرد، سازمان های مختلف را در رسیدن به اهداف خود یاری می کند. همچنین مشاور مدیریت با تخصص در زمینه های مختلف مانند مدیریت هزینه، مدیریت پروژه، مدیریت فروش، مدیریت رفتاری، مدیریت انسانی، مدیریت راهبری، مدیریت نوآوری، مدیریت بازاریابی، مدیریت راهبری سازمانی، مدیریت رفتاری و ...، می تواند به کمک شرکت ها، سازمان ها و به طور کلی کسب و کارها بیاید.

آیا مشاور مدیریت، می تواند فروش را افزایش دهد؟

بله، مشاور مدیریت می تواند با ارائه راهکارهای مناسب در افزایش فروش شرکت ها یا سازمان ها کمک کند. با استفاده از تحلیل های مختلف، مشاور مدیریت می تواند به شرکت ها، راهکارهایی را برای افزایش فروش پیشنهاد دهد، مثلا:

 • بهبود تجارت الکترونیک: تحلیل فروش الکترونیک و اینترنتی شرکت و پیشنهاد راهکارهایی برای بهبود تجارت الکترونیک، طبیعتا می تواند به افزایش فروش شما کمک کند.
 • بهبود بازاریابی: تحلیل برنامه و استراتژی بازاریابی فعلی و پیشنهاد راهکارهایی برای بهبود بازاریابی، می تواند به افزایش فروش کمک کند.
 • بهبود رضایت مشتری: تحلیل رضایت مشتری، مسیر و سفر مشتری، استخراج دقیق نیازهای مشتری و ... و در نتیجه پیشنهاد راهکارهایی برای بهبود رضایت مشتری، باز هم می تواند فروش شما را افزایش دهد.

به همین دلیل است که اکثر مدیران، اولین باری که به فکر دریافت مشاوره مدیریت می افتند، زمانی است که قصد دارند فروش سازمان خود را افزایش دهند.

فراموش نکنید که مشاوره فروش، تنها بخشی از مشاوره مدیریت است و هنگام دریافت مشاوره مدیریت شما باید جنبه های دیگر بیزینس خود را نیز مدنظر قرار دهید.

مشاور مدیریت خوب از کجا پیدا کنیم؟

یک مشاور مدیریت خوب، علاوه بر تخصص خود در زمینه مدیریت، از چند خصوصیت دیگر نیز باید پیروی کند:

 • تجربه: مشاورین مدیریت با سال ها تجربه در زمینه مدیریت، بهترین راهکارهای موجود را برای شرکت ها، سازمان ها، یا اشخاص (بیزینس های فردی) می توانند پیدا کنند.
 • اطلاعات بیشتر: مشاورین مدیریت با دانش بیشتر و تخصصی در زمینه های مختلف مانند اقتصاد، حسابداری، بازاریابی، قانون و مهندسی، می توانند راهکارهای مفیدی به شما ارائه کنند.

5

حال اگر می خواهید یک مشاور مدیریت خوب برای سازمان خود انتخاب و استخدام کنید، چندین راهکار پیش روی خود دارید:

 • از سایت های کاریابی کمک بگیرید.
 • از آشنایان خود که بیزینس های موفقی دارند، به عنوان مشاور مدیریت کمک بگیرید.
 • از آشنایان خود که بیزینس موفقی دارند، پرس و جو کنید و ببینید آیا تا بحال مشاوره ای در این زمینه دریافت کرده اند یا نه. اگر دریافت کرده اند و رضایت داشته اند، کافیست آن فرد را پیدا کرده و از او مشاوره بگیرید.

هزینه استخدام مشاور مدیریت چقدر است؟

هزینه استخدام مشاور مدیریت می تواند متفاوت باشد و بستگی به چندین فاکتور مختلف دارد، مانند:

 • تخصص مشاور: مشاوران مدیریت با تخصص های مختلف، هزینه های مختلفی دارند.
 • تجربه مشاور: مشاوران مدیریت با سال ها تجربه، هزینه های بیشتری دارند.
 • مدت زمان همکاری: هزینه استخدام مشاور مدیریت، می تواند بستگی به مدت زمان همکاری داشته باشد، یعنی اگر همکاری بیشتر و بلندمدت تر باشد، به نظر می رسد هزینه ها نیز بیشتر می شود.
 • نوع خدمات: هزینه استخدام مشاور مدیریت، می تواند بستگی به نوع خدماتی که قصد دارید داشته باشید، متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر شما به دنبال کمک در بخش بازاریابی شرکت خود هستید، احتمالا باید هزینه بیشتری نسبت به کمک در بخش مدیریت هزینه ها، پرداخت کنید.

خوشبختانه هزینه های مشاوره مدیریت معمولاً در پیش قرار داد به شما اعلام می شود و اینجا نوبت شماست تا با توجه به اولویت و اهمیت مشکلاتی که با آن روبرو هستید، و همچنین با توجه به میزان بودجه ای که در نظر گرفته اید، نسبت به دریافت خدمات از آن مشاور، تصمیم بگیرید.

در صورت نیاز به دریافت خدمات مشاوره مدیریت، می توانید از مجموعه رسا (Rasateam.com) کمک بگیرید.

قراردادهای استخدام مشاور مدیریت چگونه است؟

قراردادهای استخدام مشاور مدیریت به چند شکل مختلف می تواند نوشته شوند، به طور مشخص:

 1. قرارداد تطویری: در این قرارداد، مشاور مدیریت هدف خاصی را برای شرکت یا سازمان مشتری به پیش برده و به پایان رسانده تا در نهایت بتواند پورسانت یا پاداشی دریافت کند.
 2. قرارداد پایداری: در این قرارداد، مشاور مدیریت به عنوان همکار پایداری برای شرکت یا سازمان مشتری کار می کند. مفاد این نوع از قرارداد شامل مشاوره در مسائل مختلف مدیریتی، طراحی و تنظیم فرایندها، نظارت بر روی پیشرفت سازمان، و غیره.
 3. قرارداد زمان محدودی: در این قرارداد، مشاور مدیریت برای مدت زمان مشخصی با شرکت یا سازمان مشتری کار می کند. در این نوع قرارداد، معمولا شاخصی جهت ارزیابی مشاور تعیین نمی شود و صرفا مشاور در یک بازه زمانی خاص، به سازمان مشاوره می دهد.

در هر قرارداد باید مشخصات مشاور، قیمت، شرایط پرداخت، گزارش گیری و شرایط خاتمه قرارداد، بین سازمان و مشاور مدیریت مشخص شود. همچنین قراردادهای استخدام مشاور مدیریت به طور معمول شامل شرط هایی از قبیل محرمانه سازی و حفظ دارایی های معنوی مشتری می باشد.

در نهایت، خلاصه ای از قراردادهای استخدام مشاور مدیریت عبارتند از:

 • قرارداد تطویری: مشاور مدیریت هدف خاصی را به پیش برده و پورسانت یا پاداش دریافت می کند.
 • قرارداد پایداری: مشاور مدیریت به عنوان همکار پایداری کار می کند.
 • قرارداد زمان محدودی: مشاور مدیریت برای مدت زمان مشخصی کار می کند.

جمع بندی

مشاوره مدیریت عملیاتی است که به شرکت ها، سازمان ها، و برخی از شخصیت های تجاری کمک می کند تا بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند، فرایندها را بهینه سازی کنند، عملکردها را بهبود ببخشند و در مسیر رسیدن به هدف های خود، هدایت شوند.

این مشاوره می تواند شامل مشاوره در زمینه های مختلف مدیریتی، بهینه سازی فرایندها، نظارت بر روی پیشرفت، تحلیل و تغییرات سازمانی و ... باشد.

اگر نسبت به پیشرفت سازمان خود دغدغه‌مند هستید، حتما توصیه می کنیم که از یک مشاور مدیریت خوب کمک بگیرید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.