کد خبر : 25480 / /
/

عضو برنامه و بودجه مجلس گفت: هویدا نخست وزیر وقت می گفت «آنقدر پول داریم که نمی دانیم چه کارش کنیم». در واقع آثار پول های حاصل از فروش نفت در زندگی مردم دیده نمی شد.


ششمین برنامه جام انقلاب امروز ششم بهمن ماه با تهیه کنندگی فریدون ماهر، سردبیری مصطفی صادقی و سید مجتبی جلال‌زاده و امید کرمانی‌ها به عنوان اعضای تحریریه از رادیو انقلاب پخش شد. از موضوعات این برنامه پاسخ به شبهاتی درباره وضعیت اقتصادی ایران در زمان رژیم پهلوی بود. تپهلوی‌ها مدعی‌اند کشور روند توسعه را طی می کرد و اوضاع و احوال معشیتی مردم مطلوب بود اما انقلاب جلوی آن را گرفت و امروز مردم در سختی زندگی خود را می گذارنند.

 

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مهمان تلفنی برنامه بود و به این شبهات پاسخ گفت: وضعیت اقتصادی سال های 55 و 56 را به یاد دارم اما به هیچ وجه شباهتی به ادعاهای پهلوی‌ها ندارد. در حوزه صنعتی از تولید خودرو گرفته تا لوازم خانگی کاملا وابسته بودیم و تنها مونتاژ انجام می دادیم.

وی با بیان اینکه اکثر جمعیت کشور در روستاها زندگی می کردند، افزود: روستانشینان حداقل امکانات بهداشتی، ارتباطی، آموزشی و حمل و نقلی را نیز در اختیار نداشتند، در حالیکه هویدا نخست وزیر وقت می گفت «آنقدر پول داریم که نمی دانیم چه کارش کنیم». در واقع آثار پول های حاصل از فروش نفت در زندگی مردم دیده نمی شد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مستشاران خارجی زیادی در حوزه های مختلف صنعتی حضور داشتند. در واقع نبض صنعت ایران دست آنها بود و به متخصصان ایرانی اعتماد نمی شد. از این رو نفت صادر می شد و با پول آن کالاهای خارجی می آمد که موجب رشد مصرف گرایی در جامعه شهری شده بود.

وی با اشاره به پایین بودن سرانه تولید علم در ایران قبل از انقلاب افزود: مدل اقتصادی رژیم پهلوی برای توسعه اصلا قابل دفاع نبود چون به توانمندی های داخلی توجه نمی شد. اگر آن روند ادامه پیدا می کرد وابستگی ما به خارج هر روز بیشتر از دیروز می شد حال آنکه کشور وابسته در عالم واقع نمی تواند توسعه پیدا کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به ضرورت رفع سوءمدیریت ها در کشور تأکید کرد: امروز اروپا و آمریکا تحریم های سختی را بر ایران اعمال کردند اما با این وجود مسیر توسعه کشور متوقف نمی شود. معتقدم اگر مدیریت توانمندتر و هماهنگی بین دستگاه ها بیشتر باشد قطعا به لحاظ توسعه وضعیت بهتری برای کشور رقم خواهد خورد.

 

 

راه‌های ارتباطی با برنامه جام انقلاب به شرح زیر هستند:

 رادیو انقلاب موج اف ام ردیف 99.5 دهم مگاهرتز

سامانه پیامکی 30000955

سایت رادیو انقلاب Radioenghelab.ir

فضای مجازی: پیامرسان های ایرانی بله و سروش  enghelabradio@

تلفن ارتباط با مخاطبین 02122044185

 

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.