کد خبر : 25503 / /
/

برای خیلی از تجار تازه کار واضح نیست که حمل و نقل بین المللی چه تاثیری در کارشان و اقتصاد جهانی دارد، در این مطلب به مهم ترین نوع حمل بار در جهان، تاثیر این نوع حمل و نقل در تجارت جهانی و آینده این نوع از حمل و نقل در دنیا می پردازیم، امید است که شما با مطالعه این مطلب بتوانید در آینده برای کسب و کار خودتان تصمیمات بهتری بگیرید.

 

مهم ترین حمل و نقل بار به چه شکلی است؟

حیاتی ترین نوع حمل و نقل بین المللی در جهان، حمل و نقل دریایی است، چرا که اغلب جهان را آب تشکیل داده است و راه های آبی این امکان را می دهد که تقریبا به تمامی کشور های جهان مبادلات تجاری انجام داد.

استفاده از کشتی های باری برای حمل بار یک روش هوشمندانه است، چرا که این کشتی ها تقریبا هیچ محدودیتی در حجم کالاها ندارند و حتی کشور ها را هم می شود بدین شکل جا به جا کرد!

مزایای حمل و نقل دریایی چیست؟

  1. مهم‌ترین دلیل اینکه بیشتر حجم حمل و نقل و تجارت ها از آب های آزاد و دریاها انجام می‌شود ارزانی این روش نسبت به بقیه روش‌ها است.
  2. مزیت بعدی این نوع حمل و نقل ، توانایی جابه‌جایی حجم زیادی از بار است. با پیشرفت علم و ساخت کشتی های بزرگ‌تر، برای جابه‌جایی ، امکان حمل بار های سنگین وزن ، مقدور شده است و اکنون کشتی های پیشرفته توانایی حمل هزاران کانتینر را با خود به همراه دارند.
  3. به دلیل اینکه انتقال بار در کانتینرها صورت می‌گیرد ، از این روش به عنوان روشی ایمن در حمل و نقل استفاده می‌کنند.ظرفیت حمل کالاها ، با استفاده از کشتی بسیار زیاد بوده ، به همین دلیل برای جابه‌جایی بارهای بزرگ و عظیم الجثه بسیار کاربرد دارد.
  4. در حمل و نقل دریایی ، کمترین زیان و آسیب دیدگی دیده می‌شود ، به همین دلیل است که می‌توانید نام حمل و نقل دریایی را با عنوان ایمن ترین روش حمل و نقل بشنوید.

چگونه از حمل و نقل دریایی بهره ببریم؟

ممکن است شما بخواهید با امارات یا چین تجارت کنید، صادرات یا واردات، حال برای شما سوال است که چگونه کالای خود را از راه دریا به این کشور ها ارسال کنید؟ آیا باید از مبدا انبار خود تا نزدیک ترین گمرک دریایی کامیون اجاره کنید و ارسال کنید و سپس در گمرک دریایی به دنبال شرکتی باشید که برای شما بار را از راه دریا ارسال کنند و در نهایت شما در گمرک مقصد بار را از طریق کامیون هایی که در آن کشور اجاره می کنید، بار را به دست مشتری خود برسانید؟ دقت کردید چقدر طولانی و پر استرسی است این روش؟ راه حل بهتر و بهینه تر وجود دارد، این کار راه صفر تا صد به شرکت مطمئن کارگو بسپارید و شما تنها آدرس مبدا و مقصد را اعلام کنید.

تجارت جهانی مبتی بر دریا

معنای کشتی فله بر چیست؟

کشتی‌های فله بر عموما کالاهایی که فاقد بسته‌بندی هستند و به‌صورت باز جابه‌جا می‌شوند را از محلی به محل دیگر منتقل می‌کنند.

این نوع کشتی‌ها در برابر خطرهای احتمالی مستحکم و مقاوم هستند. برای اولین‌بار از این کشتی‌ فله بر در سده نوزدهم رونمایی شد و در سال ۱۸۵۲ اولین شرکت تخصصی انتقال بار فله تاسیس شد. در حمل و نقل دریایی انواع زیادی کشتی برای حمل بارهای مختلف ساخته‌شده است و انواع گوناگون بار، با ویژگی‌ها و اندازه‌های متفاوت قابل حمل و جابه‌جایی می‌باشند؛ اما یک سوم از تمام این کشتی‌ها ، کشتی‌ فله بر هستند که می‌شود درصدی حدود ۲۱ درصد از کل. از این طریق می‌توان نتیجه گرفت که کشتی‌های فله بر از مهم‌ترین و باارزش‌ترین نوع کشتی در حمل و نقل دریایی می‌باشد.

چه کالاهایی فله بر هستند؟

به‌طور کلی کالاهای فله را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد :

 کالاهای فله خشک

 این نوع کالاها کاملا خشک بوده ، مانند بارهایی هم‌چون جو ، گندم ، ذرت و … .

کالاهای فله تر

 همانطور که مشخص است ، مایعات جزء اصلی این گروه قرار می‌گیرد.بارهایی چون نفت ، مازوت ، روغن ، گازمایع و …. .

 کالاهای نیمه فله

به کالاهایی مانند ورق‌آهن ، الوار ، تخته، مفتول و … گفته می‌شوند.

کارگو دریایی

تاریخچه حمل و نقل دریایی

در زمان‌های قدیم حمل بارهای فله بسیار دشوار بوده و کارگران مجبور بودند تن‌ها بار فله را کیسه کیسه کنند تا بتوانند آن‌هارا جابه‌جا کنند.این کار هم هزینه‌ی بالایی را در بر می‌گرفت و هم زمان طولانی را به خود اختصاص می‌داد. از این‌رو حمل بارهای فله جزء دشوارترین کالاها در حمل و نقل محسوب میشد. با گذشت زمان و تولید کشتی‌های بخار ، کم‌کم تولید کشتی‌های فله نیز آغاز شد . اولین کشتی فله بر که جان باوز نام داشت با موتور بخار کار می‌کرد.کشتی‌هایی که موتور بخار داشتند از آب دریا به‌جای کیسه‌های ماسه‌ای برای سوخت استفاده می‌کردند. اما بعدها در سال ۱۹۱۱ کشتی‌های فله بر دیزلی تولید شدند.این کشتی‌ها تحول بزرگی در صنعت حمل و نقل دریایی ایجاد کردند.مزیت ویژه‌ای که این کشتی‌ها نسبت به کشتی‌های با موتور بخار داشتند، سرعت بالای آن‌ها بود.به همین دلیل سریعا در دنیای حمل و نقل دریایی محبوب شدند و درخواست‌های مختلف برای ساخت این کشتی‌ها بسیار زیاد شد.در ابتدای تولید این کشتی‌ها، تقاضا برای حمل بارهای فله با این نوع کشتی‌ها و هم‌چنین درخواست برای تولید این کشتی‌ها به شدت زیاد شد. اما در جنگ‌جهانی اول و تا پایان جنگ‌جهانی دوم ، حمل بار با این کشتی‌ها به شدت کاهش یافت.اما با پایان یافتن جنگ‌جهانی دوم و رونق گرفتن کارها در مشاغل مختلف ، روز به روز تقاضای حمل بار با این کشتی‌ها بیشتر شد. و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون تن بار در سراسر جهان با این نوع کشتی‌های فله بر جابه‌جا می‌شوند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.