کد خبر : 25508 / /
/

مشاور وزیر اقتصاد و دارایی گفت: کسانی که ادعا می کنند زمان شاه اوضاع اقتصادی مردم و کشور خوب بود یا از سر ناآگاهی این حرف را می زنند یا ناسپاس‌اند و یا غرض و عناد دارند.


ششمین برنامه جام انقلاب امروز ششم بهمن ماه با تهیه کنندگی فریدون ماهر، سردبیری مصطفی صادقی و سهراب علی‌اکبری و احسان رستگار به عنوان اعضای تحریریه از رادیو انقلاب پخش شد. 

 

بخش پایانی برنامه بررسی تحریفات مربوط به اوضاع اقتصادی مردم در زمان شاه بود. طبق ادعای پهلوی ها همه مردم اوضاع خوبی داشتند اما مردم در زندگی آرام و مرفه شان به روزمرگی افتادند و انقلاب کردند. در همین رابطه حمیدرضا فولادگر روی خط برنامه آمد و به این شبهه افکنی و تحریف تاریخ پاسخ گفت. مشاور وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: باورهایی که مردم را سال 57 به سمت انقلاب برد، بیشتر استقلال خواهی، دین خواهی، آزادی خواهی و صیانت از منافع ملی بود، گرچه مسائل اقتصادی نیز در وقوع انقلاب دخیل بود.

وی افزود: کسانی که ادعا می کنند زمان شاه اوضاع اقتصادی مردم و کشور خوب بود یا از سر ناآگاهی این حرف را می زنند یا ناسپاس‌اند و یا غرض و عناد دارند. آمار و ارقام اوضاع اقتصادی در هر حوزه ای مشخص است از اقشاری که بنگاه تولیدی یا کسب و کار آزاد داشتند تا آنها که کارمند و کارگر بودند.

این نماینده ادوار مجلس یادآور شد: پیش از انقلاب جمعیت کشور یک سوم حال حاضر بود اما 6 برابر الان نفت می فروختیم، در بسیاری از شاخص ها مردم دسترسی مطلوبی به امکانات اعم از بهداشتی، آموزشی و حمل و نقلی نداشتند اما امروز با وجود تحریم ها و سوءمدیریت ها توزیع امکانات نسبت به زمان پهلوی عادلانه تر شده است.

فولادگر ادامه داد: رژیم پهلوی وابسته بود و نظام سلطه اجازه آزادی عمل به مردم ایران نمی داد. در حوزه های مختلف صنعتی اعم از نفت، گاز، پتروشیمی و غیره کار دست خارجی ها بود و از متخصصین داخلی نهایتا به عنوان دستیار استفاده می شد. امروز تنها در حوزه فولاد هفتمین تولیدکننده و دهمین صادرکننده در جهان هستیم.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.