کد خبر : 25562 / /
/

ارزهای دیجیتال با وجود گسترش در سراسر جهان و راه پیدا کردن به سبد سرمایه گذاری معروف‌ترین افراد و شرکت‌های دنیا، هنوز توسط بانک‌های سنتی پذیرفته نشده‌اند و تعداد زیادی از شرکت‌های سرمایه گذاری امکان معامله آن‌ها را فراهم نکرده‌اند. به منظور خرید و فروش آن‌ها باید از پلتفرم‌هایی مخصوص استفاده کنید. آن‌ها را با نام صرافی ارز دیجیتال می‌شناسیم. تا انتهای این مقاله علاوه بر آشنایی با نحوه کار یک صرافی ارز دیجیتال به بررسی مهمترین فاکتورها به منظور انتخاب یک بستر مناسب خرید و فروش رمز ارز خواهیم پرداخت.

 

 

پیدا کردن یک صرافی معتبر رمز ارز برای افراد تازه وارد چالش‌برانگیز است، چرا که آن‌ها می‌خواهند درباره پول و سرمایه خود به یک شرکت اعتماد کنند. متاسفانه افراد زیادی به خاطر مبادله مالی با صرافی های نامعتبر ارز دیجیتال بخش زیاد یا حتی تمام دارایی خود را از دست داده‌اند. با توجه به تعدد پلتفرم‌های ترید رمز ارزها و ظهور مستمر وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های جدید در این حوزه، قضیه روز به روز جدی‌تر و پرریسک‌تر می‌شود.

صرافی ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی اکسچنج چیست؟

به زبان ساده، این یک پلتفرم دیجیتال برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. دلیل استفاده از نام «صرافی» برای آن‌ها مشابهت با بسترهای خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بازارهای بورس و حتی صرافی‌های سنتی پول‌های فیات نظیر دلار و یورو است.

ضمن آشنایی با نحوه کارکرد یک صرافی ارز دیجیتال باید انواع آن را بشناسید. از یک دیدگاه می‌توان آن‌ها را به دو گروه OTC و P2P تقسیم کرد. مدل کار OTC ها شبیه صرافی‌های سنتی خرید و فروش دلار و دیگر ارزهای رایج است. یک شرکت، ارزی را در قیمتی مشخص از فروشندگان خریداری کرده و به قیمتی بالاتر به خریداران می‌فروشد. مدل کار P2Pها تقریبا مشابه بازارهای بورس است که خریداران و فروشندگان مستقیما با یکدیگر در ارتباط هستند. در مدل اول قیمت‌گذاری دستوری است، اما در مدل دوم قیمت‌گذاری بر اساس سفارش کاربران خریدار و فروشنده انجام می‌شود.

9

یک صرافی OTC بیشتر برای خرید مستقیم و سریع ارزهای دیجیتال مناسب است. آن‌ها همچنین برای افراد تازه وارد گزینه بهتری محسوب می‌شوند، چرا که خرید روندی ساده و کاملا سرراست دارد. یک صرافی P2P به منظور خرید و فروش در قیمت‌های دلخواه، که با تحلیل به دست آمده‌اند، انتخاب مناسب‌تری به شمار می‌رود.

آشنایی با مهمترین معیارهای یک صرافی ارز دیجیتال

شاید نتوان یک صرافی ارز دیجیتال را با وجود آشنایی تعداد زیادی کاربر با آن برای همه «بهترین گزینه» دانست، چرا که هر فرد اهداف و نیازهای متفاوتی دارد. با این حال چند معیار تقریبا برای همه سرمایه گذاران اهمیت دارند، یا به زبان دیگر باید اهمیت داشته باشند! ممکن است تا کنون به این معیارها بی‌توجه بوده باشید، اما باید از این به بعد آن‌ها را گوشه ذهن خود نگه دارید. در ادامه به بررسی فاکتورهای مهم برای انتخاب یک صرافی رمز ارز خواهیم پرداخت.

امنیت و اعتبار

با توجه به سر و کار داشتن با مبحث پول و سرمایه، «امنیت» از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است و به عقیده بسیاری از سرمایه گذاران بیشترین اولویت را دارد. یک صرافی ارز دیجیتال دارای سیستم کارمزد پایین، قابلیت‌های حرفه‌ای متعدد و ظاهر جذاب در صورت عدم توانایی برای نگهداری ایمن دارایی کاربران، تمام آن‌ها را از دست خواهد داد. اهمیت امنیت برای پلتفرم‌های خرید و فروش رمز ارز چند برابر می‌شود. اما چرا؟ برای درک این موضوع باید با اساس کار صرافی و در کل خود ارز دیجیتال آشنایی پیدا کنید.

رمز ارزها اغلب ساختاری غیر متمرکز دارند، به این معنی که تحت نظر شرکت یا سازمانی خاص قرار ندارند. به همین دلیل شیوه نگهداری آن‌ها با پول‌های متمرکز (نظیر دلار، یورو یا تومان) که تحت نظر بانک‌های مرکزی هستند متفاوت است. در اینجا مسئولیت همه چیز بر عهده خود کاربر است. اگر رمز ورود به کیف پول ارز دیجیتال خود را همزمان با عبارت بازیابی آن (عبارتی که برای بازیابی یک کیف پول بلافاصله بعد از ساخت اولیه در اختیارتان قرار می‌گیرد) را کم کنید، مرجعی مشابه بانک برای مراجعه و درخواست رمز عبور جدید وجود ندارد؛ باید برای همیشه با سرمایه خود خداحافظی کنید.

مالکیت مقدار مشخصی ارز دیجیتال با استفاده از کلید خصوصی نشان داده می‌شود که در واقع یک رشته از کاراکترهای تصادفی است. این رشته کاراکتر داخل کیف پول ذخیره می‌شود. برای آشنایی با نحوه کار صرافی ارز دیجیتال باید بدانید حین استفاده از آن‌ها، که اغلب ساختاری متمرکز دارند، شما مسئولیت نگهداری و مدیریت کلید خصوصی را بر عهده صرافی قرار می‌دهید. دلیل اهمیت داشتن امنیت همین موضوع است.

10

مسئله فقط هک شدن و سرقت دارایی از بیرون پلتفرم توسط تبهکاران نیست. اینجاست که با اهمیت معیار «اعتبار» مواجه می‌شویم؛ ممکن است تاسیس‌کنندگان، توسعه‌دهندگان و گردانندگان پلتفرم با توجه به در اختیار داشتن کلید خصوصی شما اقدام به سرقت سرمایه رمز ارزی‌تان کنند! پس باید به آن‌ها اعتماد کامل داشته باشید.

پیش از شروع مبادله در یک صرافی ارز دیجیتال با میزان اعتبار و پشتوانه آن آشنایی پیدا کرده و درباره تکنولوژی‌ها، ابزارها و راهکارهای بستر به منظور تامین امنیت تحقیق کنید.

کارمزدها

سود صرافی ارز دیجیتال از دریافت کارمزد است. در پلتفرم‌های OTC معمولا کارمزدی دریافت نمی‌شود و سود صرافی از اختلاف بین قیمت خرید و فروش حاصل می‌شود. در پلتفرم‌های P2P معمولا بخشی (مثلا 0.1 تا 2 درصد) از مقدار معامله از فروشنده به عنوان کارمزد کسر می‌شود. هر چه تعداد معاملات و حجم خرید و فروش‌های شما بیشتر باشد، بیشتر دوست دارید تا با ساختار و سیستم کارمزد صرافی ارز دیجیتال مورد استفاده آشنایی پیدا کنید.

در برخی پلتفرم‌ها ضمن برداشت بخشی از مقدار ارز در حال معامله، مبلغ ثابتی نیز به ازای هر ترید دریافت می‌شود. در برخی دیگر بسته به میزان نوسان قیمت، کارمزدها نیز تغییر می‌کنند. با توجه به نحوه کار متفاوت هر سیستم، بهتر است قبل از ثبت نام و شروع معامله درباره کارمزدها اطلاعات کامل کسب کنید.

نقدینگی

این معیار برای هر دو مدل صرافی ارز دیجیتال OTC و P2P دارای اهمیت است. در صرافی های ارز دیجیتال مدل اول، شرکت در صورت نداشتن نقدینگی کافی قادر به پردازش و پرداخت سفارش‌های شما نخواهد بود. این موضوع مخصوصا زمان خرید ارز دیجیتال در حجم بالا آزاردهنده می‌شود، به طوری که تا انتقال نهایی مجبور به انتظاری طولانی خواهید بود. در صرافی های ارز دیجیتال مدل دوم نیز در صورت نبود تعداد زیادی کاربر، سفارش‌های شما معلق خواهند ماند و زود پر نخواهند شد، مخصوصا اگر قیمت تعیین شده توسط شما برای سفارش‌های خرید پایین‌تر از متوسط قیمت بازار و برای سفارش‌های فروش بالاتر از متوسط قیمت بازار باشد.

اهمیت این موضوع در بازار پرنوسان کریپتو زیاد است، چرا که ممکن است فقط با چند دقیقه تعلل یک فرصت مناسب خرید را از دست بدهید. حین تلاش برای فروش، معطل ماندن به معنی فرو رفتن در ضرر است!

تعدد ارزها

ترجیح کاربران استفاده از یک یا در نهایت تعداد کمی پلتفرم به منظور خرید و فروش رمز ارزها است. نیاز به ثبت نام در وب سایت صرافی جدید فقط به خاطر خرید یک کوین یا توکن خاص، برای مشتریان وفادار یک صرافی آزاردهنده است؛ آن‌ها دوست دارند همه مبادلات خود را در یک بستر انجام بدهند.

معمولا صرافی های ارز دیجیتال از نوع OTC تعداد رمز ارز بیشتری دارند،‌ اما این موضوع همیشه صحت ندارد. بهتر است قبل از ثبت نام در یک پلتفرم از پشتیبانی شدن کوین‌ها و توکن‌های مورد نظر خود توسط آن اطمینان پیدا کنید. همچنین درباره سرعت آن در اضافه کردن داغ‌ترین و جدیدترین ارزهای دیجیتال تحقیق کنید.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.