کد خبر : 25592 / /
/

 

 

باشگاه بارسلونا که به مخفف بارسا یا بارسلون نیز نامیده می شود. یکی از باشگاه های ورزشی و فرهنگی و اجتماعی در کشور اسپانیا می باشد. این باشگاه فوتبال در شهر بارسلونا و منطقه کاتالونیا قرار دارد. تیم بارسلونا یکی از معروف ترین باشگاه های ورزشی دنیا است که تیم فوتبال آن در لالیگا بازی می کند. جزو سه تیمی در جهان است که هیچوقت به دسته پایینتر سقوط نکرده است. در این مطلب شما را با اطلاعاتی درباره بارسلونا آشنا خواهیم کرد.

 

 

باشگاه بارسلونا اسپانیا:

باشگاه فوتبال بارسلونا یکی از مشهورترین باشگاه های دنیا که هواداران زیادی را در سرتاسر جهان دارد. این تیم توسط هوادارانش اداره می شود و سبک بازی تیمش نیز حملات ماهارانه و جذاب است. بازیکنان ستاره زیادی تا الان در این باشگاه حضور داشته اند.

باشگاه بارسا در سال 1899 توسط افرادی از کشورهای سوئیس، انگلستان، اسپانیا با رهبری گمپر تاسیس شد. از هدف های اصلی بنیان نهادن این باشگاه ترویج فرهنگ کاتالان بود. ملی گرایان منطقه خودمختار کاتالان برای حمایت از استقلال سیاسی و کامل این منطقه خودمختار در اسپانیا را تشکیل دادند.

 

شعار اصلی بارسایی ها:

یکی از شعارهای اصلی این باشگاه این است که ما فراتر از یک باشگاه هستیم. بارسا فقط مختص فوتبال نیست و دارای رشته های ورزشی متنوع نظیر فوتسال، هندبال، بسکتبال و اسکیت روی هاکی است. بارسا بر علیه دیکتاتور فاشیستی ژنرال ریورا نقش تاریخی داشت و حتی یک ممنوعیت شش ماهه دریافت نمود.

 

 

تاریخچه و اطلاعاتی درباره بارسلونا:

بارسلونا یکی از دومین باشگاه های ثروتمند دنیا است. آنها مسیر سخت و طولانی را تا این مرحله برداشته اند. اولین قدم آنها در تاسیس این باشگاه در سال 1899 بود. گمپر در روزنامه لوس دپورتس خبر از تاسیس یک باشگاه فوتبال را داد. در 29 نوامبر 1899 یک جلسه با 11 بازیکن نظیر یعنی واتر وایلد، لوئیس دی اوسو، بارتومئو ترادس، اوتو کونزله، اوته مه یر، انریک دوکال، پره کبوت، کارلس پوجول، جوزپ لوبت، جانپارسونز و ویلیام پارسونز تشکیل داد و اولین باشگاه فوتبال بارسلونا را ساخت.

9

 

پیشرفت بارسا در دوران گمپر:

تیم باشگاهی بارسلونا در مسابقات کاتالونیا و کوپا دل ری نتایج لذت بخشی بدست آورد. در سه سال بعد یعنی سال 1902 نخستین جام خودش را نیز بالای سر برد. در سال های بعد بارسا وضعیت درخشان و خوبی نداشت. تا سال 1908 نیز تنها یک قهرمانی در فوتبال کاتالونیا بدست آورد. این تیم در سال 1908 نیز وضعیت مالی مناسب نداشت و گمپر نیز رئیس باشگاه بود و تا سال 1925 در 5 دوره متفاوت مسئول باشگاه بود. در مدت زمان 25 ساله خودش توانست پیشرفت های زیادی را در این باشگاه بوجود آورد. مهمترین دستاوردش نیز ایجاد ورزشگاه اختصاصی برای باشگاه بود.

 

همچنین در 14 مارس 1909 این باشگاه به ورزشگاه اینداستریا هشت هزار نفره منتقل شد. 5 سال بعد برای بارسا سال های خوب یبود و نتایج شگفت انگیزی را در جام پیرنه بدست آورد. در این دوره زبان رسمی باشگاه از کاستیلن به کاتالونیایی تغییر یافت. این رخداد یک شروع تازه برای تبدیل شدن به عنوان مهم ترین نماد کاتالان بود.

گمپر به عنوان رئیس بارسلونا پیشرفت های زیادی را در این باشگاه بوجود آورد. در سال 1922 نیز اعضای این باشگاه به 20 هزار نفر رسید. سپس به ورزشگاه لس کورتس با 22 هزار نفر ظرفیت انتقال یافتند. در آن دوران گمپر عصر طلایی را به فوتبال بارسا آورد و 11 بار در مسابقات فوتبال کاتالونیا، شش بار در کوپا دل ری و چهار بار در کوپا دی پیرنه قهرمان شد. اولین مربی تمام وقت تیم نیز جک گرینول بود که پیشرفت های زیادی را در تیم حاصل نمود.

10

 

هواداران باشگاه بارسلونا

 

مدیریت باشگاه بر عهده هواداران است. به طرفداران بارسا کولز می گویند. تقریبا بیش از 25 درصد جمعیت اسپانیا را طرفداران بارسلونا تشکیل می دهند. جزو دومین تیم های محبوب کشور است و در قاره اروپا نیز بارسلونا محبوب ترین تیم به حساب می آید.

پاپ ژان پل دوم عضو افتخاری باشگاه بارسا است و خوزه زاپاترو نخست وزیر اسبق اسپانیا نیز طرفدار بارسلونا است.

 

رشته های ورزشی متنوع بارسلونا:

 

بارسا علاوه بر ورزش فوتبال در 14 رشته ورزشی دیگر نیز فعالیت می کند. شامل ورزش های بسکتبال، فوتسال، هندبال و هاکی می باشد.

تیم بسکتبال بارسلونا: 

این تیم که در تاریخ 24 اوت 1926 به وجود آمد و در اسپانیا قهرمانی بیش از 16 لیگ و 22 جام حذفی را در کارنامه خودش دارد. همچنین 2 بار نیز فاتح یورو لیگ اروپا بوده اند.

 

تیم هندبال بارسا:

 این باشگاه ورزشی نیز در سال 1942 تاسیس شد و افتخارات زیادی را در جام قهرمانان اروپا و لیگ آسوبال اسپانیا دارد.

 

باشگاه اسکیت هاکی:

این باشگاه هاکی نیز در 1 ژوئن 1942 ساخته شد و به دلیل پاره ای از مشکلات در سال بعدی منحل گشت. اما در نهایت سال 1948 دوباره راه اندازی شد و تیم هاکی بارسا در مسابقات جام پادشاهی، اوکی لیگا و لیگ اروپا نیز قهرمان شد.

 

تیم فوتسال:

این باشگاه رسما از سال 1978 دارای تیم فوتسال بود و چهار تیم حرفه ای بارسلونا به جز تیم اصلی فوتبالش را دارا می باشد. در مسابقات لیگ اسپانیا، کوپا دل ری، جام اسپانیا توانست افتخار بیافریند.

 

بقیه تیم های غیر حرفه ای:

 برخی دیگر از تیم های بارسلونا شامل رشته های ورزشی بسکتبال با ویلچر، دو و میدانی، راگبی، هاکی روی چمن، هاکی روی یخ، بیس بال، هاکی روی یخ، رقص روی یخ و والیبال می باشد.

 

تیم های زنان باشگاه

تیم زنان بارسا نیز شامل فوتبال زنان یکی از زیر مجموعه های فوتبال و تیم والیبال زنان به طور مستقل می باشد.

11

 

رقبا و موانع مسیر

بارسلونا در این سال ها افتخارات زیادی را در سطوح لیگ داخلی، اروپایی و جهانی بدست آورده است. بارسا رقیب اصلی رئال مادرید محسوب می شود. رقابت های بین دو تیم همیشه حساسیت خاصی دارد و به ال کلاسیکو مشهور است. رقابت این دو در کنار ورزش جزو رقابت های تاریخی نیز محسوب می شود. بارسا نماینده کاتالان و رئال نماینده کاستیل است. از زمان جنگ داخلی اسپانیا نیز رقابت و تنش سیاسی زیادی بین آنها شکل گرفت.

 

 

لوگو باشگاه بارسلونا

لوگوی نخست بارسا شامل تاج در بالای عکس به یاد تاج و تخت آراگون با خفاشی به عنوان نماد شاه جیمز بوده است که با دو شاخه از درخت برگ بو درخت نخل احاظه گشت. اما در طی 1 قرن لوگوی بارسا تنها یک بار در سال 1910 تغییر یافت. در یک مسابقه نیز طراحی نماد و لوگوی باشگاه، کومامالا برنده آن شد و طرح پیشنهادی اش با تغییرات جزئی همچنان لوگو بارسا معرفی می شود.

12

 

لباس های بارسلونا

 

لباس معروف بارسلونا به رنگ آبی اناری یا آبی قرمز است که همیشه از سال 1900 این پیراهن را استفاده می کرد. این طرح از تیم قبلی گمپر یعنی بازل صورت گرفت. از زمان تاسیس باشگاه تا سال 2006 هیچ نوع تبلیغی روی پیراهن قرار نگرفت. تا اینکه با یک قرارداد 5 ساله با یونیسف لوگو این شرکت بر روی پیراهن باشگاه قرار گرفت و هر سال 1.5 میلیون  یورو کمک مالی از طرف بنیاد باشگاه فوتبال بارسلونا به یونیسف پرداخت شد. این بنیاد از سال 1994 با هدف کمک به سازمان های غیر ورزشی تاسیس شد.

 

درامد و دارایی های بارسلونا

درآمد باشگاه بارسلونا: باشگاه بارسلونا یکی از پردرآمدترین باشگاه های اروپایی می باشد. در سال های اخیر بارسا به دلایل مشکلات مالی چندان علاقه مند به خرید ستاره های گران قیمت نبوده است. آنها بیشتر ترجیح می دهند ستاره سازی کنند تا اینکه بازیکنان بزرگی همانند نیمار را با مبالغ سنگین به تیم بیاورند.

 

 

ورزشگاه

ورزشگاه بارسلونا بنام نیوکمپ که دارای امکانات فوق العاده بی نظیری است. این ورزشگاه با ظرفیت ۹۹٬۳۵۴ جزو ورزشگاه های مدرن اروپا محسوب می شود. این استادیوم خانگی بارسا دارای رستوران، فروشگاه و ... می باشد. زمانی که بازی های حساس و مهم بین تیم های بارسلونا و رقیبان برگزار می شود، استادیوم مملو از جمعیت می شود و پرچم های طرفداران بارسا در همه جای باشگاه دیده می شود. به پایان مقاله اطلاعاتی درباره بارسلونا رسیده ایم و امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع: varzeshi.org

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.