کد خبر : 25695 / /
/

 

در کشور ما ایران نژادهای مختلفی از جوجه محلی وجود دارد که این جوجه های محلی دارای ویژگی های متفاوتی هستند جوجه یکروزه بومی بیشتر به خاطر جنبه ی تخم گذاری نگهداری می شوند.

در سالهای بسیار دور جوجه های یک روزه محلی بنا به سازگاری نسبت به آب و هوا و اقلیم نقاط مختلف کشور ما ایران نام آن مناطق جغرافیایی را روی آنها نهاده اند از جمله نژاد های جوجه محلی می توان به نژاد های جوجه یک روزه گلپایگانی ،جوجه یکروزه مرندی ، جوجه یک روزه لاری ، جوجه یک روزه ورامینی ، جوجه یک روزه لری ، جوجه یک روزه کردی و جوجه یک روزه محلی استان های مختلف اشاره کرد که از این جوجه مرغ ها اصولا به منظور تخم گذاری و از جوجه خروس های آنها به جهت گوشتی استفاده می نمایند .

 

تولید جوجه یک روزه گلپایگانی شرکت نغمه تورنگ طلایی :

شرکت نغمه تورنگ طلایی تولید کننده و عرضه کننده ی جوجه یک روزه محلی به اقصی نقاط ایران می باشد که این شرکت 4 روز در هفته جوجه های یک روزه درجه یک تولیدی خود را که بیشتر از سویه و نژاد گلپایگانی (جوجه یک روزه بومی گلپایگانی) می باشند را از تعداد حداقل300 قطعه به بالا به وسیله ی ماشین های حمل مخصوص و همچنین سرویس های ویژه ترمینال حمل می نماید .

2

مزایا جوجه یکروزه بومی گلپایگانی :

- جوجه یک روزه گلپایگانی از لحاظ میزان مقاومت نسبت به سایر نژادهای جوجه یک روزه محلی مقاومت بسیار بالاتری داشته و نسبت به بیماری ها و امراض به راحتی درگیر بیماری نخواهد شد .

- طیف رنگی جوجه یک روزه گلپایگان بسیار بالا و زیبا است و نسبت به سایر نژادهای جوجه یک روزه محلی ظاهری بسیار زیبا دارد .

- جوجه یک روزه مرغ محلی گلپایگانی از سن 6 ماهگی شروع به تخمگذاری کرده و سالیانه حدودا 220 الی 230 عدد تخم می گذارند و راندمان تولید تخمگذاری 70 درصدی دارد که این راندمان تولید نسبت به قیمت تخم مرغ محلی حاشیه سود بسیار مناسبی را برای پرورش دهندگان مرغ تخم گذار گلپایگانی دارد که این امر سبب می شود که تولید کنندگان تخم مرغ محلی حاشیه سود چشم گیری داشته باشند .

- جوجه خروس یک روزه گلپایگانی به لحاظ پرواری نژاد بسیار ایده آلی می باشد و از جوجه خروس یک روزه گلپایگانی به عنوان گوشتی استفاده کرده و پس از 3 ماه جوجه یک روزه خروس نژاد گلپایگانی به وزنی برابر با 8/1کیلوگرم با عدد ضریب تبدیل 5/2 می رسد و سود اقتصادی بسیار ایده آلی برای پرورش دهندگان جوجه خروس گلپایگانی دارا می باشند .

معرفی مرغ تخمگذارمحلی گلپایگانی اصلاح نژاد شده :

قیمت جوجه شترمرغ وقتی می گوییم مرغ بومی یا محلی منظور نژادی از مرغ محلی است که با آب و هوا و شرایط یک منطقه ی جغرافیایی آداپته و سازگار آن منطقه جغرافیایی شده است که بنا به سازگاری با آب و هوای یک منطقه نام آن منطقه را روی آن نژاد از مرغ گذاشته شده اند مثلا مرغ هایی که با آب و هوا و شرایط اقلیمی منطقه کردستان سازگاری شده اند آنها را به نام مرغ بومی کردی معرفی می کنند که از جمله ی دیگر این نژاد های مرغ بومی می توان به نژاد های مرغ تخمگذار بومی گلپایگانی ، مرغ تخمگذار نژاد مرندی ، مرغ تخمگذار لری ، مرغ تخمگذار لاری و غیره نام برد .

حال با وجود مرغ های تخمگذار بومی متفاوت موجود ، چرا مرغ تخمگذار گلپایگانی از همه معروف تر و بر سر زبان پرورش دهندگان مرغ تخمگذار است ؟

فروش و قیمت شتر مرغ در بین تمامی نژادهای مرغ تخمگذار بومی ، نژاد گلپایگانی بخاطر تیپیک بدنی آن که نسبت به سایر نژاد های مرغ تخمگذار محلی به شکل یو (U) شکل می باشد معروف تر است . چرا که همان طور که می دانید یکی از فاکتور های مهم در میزان و راندمان تولید مرغ تخمگذار تیپیک بدن و شکل تاج و ریش و کشیدگی بدن مرغ می باشد. مرغ تخمگذار محلی گلپایگانی نیز از جمله ی مرغ هایی است که از لحاظ تیپیک بدنی بسیار شبیه به مرغ های تخمگذار صنعتی می باشد .

همچنین راندمان تولید تخمگذاری 60 درصدی مرغ بومی گلپایگانی و همچنین مصرف دان نسبتا مناسب مرغ تخمگذار محلی گلپایگانی باعث خاص تر شدن و محبوبیت زیاد آن در بین پرورش دهندگان مرغ تخمگذار بومی شده است .

تفاوت بین مرغ تخمگذار محلی گلپایگان اصلاح شده با سایر نژاد های مرغ تخمگذار بومی ؟

همان طور که قبلا ذکر کردیم مرغ تخمگذار بومی گلپایگانی به خاطر تیپیک و همچنین راندمان تولید نسبتا مناسب در بین پرورش دهندگان مرغ تخمگذار بومی محبوبیت بیشتری دارد به همین خاطر در یک دهه ی گذشته این نژاد از مرغ بومی توسط یکی از مؤسسات تحقیقات وابسته به سازمان جهاد کشاورزی در استان البرز اصلاح نژاد گردید که با انجام این عمل توانستند با تلاقی مرغ محلی گلپایگانی با یکی از نژادهای مرغ صنعتی ، به دست آوردی بالاتر برسند و سویه جدیدی از مرغ بومی را ایجاد کردند به نام مرغ محلی اصلاح شده گلپایگان که این سویه از مرغ های بومی دارای راندمان تولید 70 درصدی بوده و در طول یک دوره پرورش حدودا 250 الی 260 عدد تخم می گذارند و همچنین مصرف دان 110 گرمی روزانه آن که نسبت به سایر نژادهای مرغ محلی مصرف دان کمتری است و همچنین مرغ محلی اصلاح شده گلپایگان راندمان تولیدی حدودا 20 درصد بیشتر از سایر نژادهای مرغ محلی داشته و مصرف دان حدودا 15 درصد کمتری در مقایسه با نژادهای دیگر مرغ بومی دارد .

واکسن های مورد نیاز نیمچه مرغ گلپایگانی 3 ماهه اصلاح شده :

مرغ های محلی باتوجه به اینکه از سن 6 ماهگی شروع به تخم گذاری می نمایند اکثریت واکسن های خود را تا سن 4 ماهگی دریافت نموده که پس از آن با شرایط محیطی آداپته شده و شروع به تخم گذاری می نماید چرا که نیمچه مرغ تخم گذار محلی حداقل باید یک ماه قبل از تولید تخم گذاری هیچ نوع استرسی به آن وارد نشود که پس از گذشت مدت زمانی شروع به تخم گذاری نماید .

واکسن های مورد نیاز مرغ تخم گذار 3 ماهه شامل :

1- واکسن کریزای

2- واکسن لارنگوتراکویه

3- واکسن گابرو

4- واکسن EDS

5- واکسن آبله

نیمچه مرغ بومی گلپایگانی 3 ماهه بهتر است یا 4 ماهه ؟

با توجه به اینکه نیمچه مرغ 4 ماهه کلیه ی واکسن های خود را دریافت نموده اند و همچنین نیمچه مرغ محلی گلپایگانی 4 ماهه بسیار به زمان تخمگذاری نزدیکتر است خرید نیمچه مرغ 4 ماهه ایده آل تر بوده و ریسک کاری پرورش را به حداقل می رساند .

میانگین وزن نیمچه مرغ محلی گلپایگانی سه ماهه اصلاح شده چقدر است ؟

قیمت جوجه تورنگ نیمچه مرغ محلی گلپایگانی اصلاح شده در واقع حدودا 3 ماه بعد شروع به تخمگذاری نموده و آرام آرام نیازمند تحریک نوری می باشد .

 

جوجه گوشتی نژاد کاب :

رابرت سی کاب در سال 1916 در یکی از ایالات آمریکا کمپانی به نام کاب را به جهت پرورش جوجه یک روزه گوشتی تاسیس کرد و ایشان در سال 1935 بعنوان بزرگترین پرورش دهنده ی مرغ گوشتی معرفی شد . از آن پس ایشان تصمیم به اصلاح نژاد جوجه گوشتی به جهت وزن گیری بالا و کمتر شدن ضریب تبدیل به جهت افزایش سود و کاهش هزینه ی پرورش در این کمپانی فعالیت خود آغاز کرد . در دهه ی 1960 ایشان موفق به ثبت برندی از یک نژاد جوجه گوشتی به نام نژاد کاب شد و از آن پس شروع به فروش و عرضه ی این نژاد از جوجه ی گوشتی یعنی نژاد کاب به بازارهای اروپا و سپس آمریکای جنوبی و آفریقا و در نهایت به آسیا شد . هم اکنون نژاد کاب یکی از گسترده ترین و برترین سویه های جوجه یک روزه گوشتی در سراسر جهان می باشد .

مزایا جوجه گوشتی نژاد کاب :

جوجه گوشتی کاب دارای عدد ضریب تبدیل 8/1 می باشد که در مقایسه با سویه های دیگر جوجه گوشتی  تقریبا عدد ضریب تبدیل مناسبی دارند و همچنین وزن گیری جوجه گوشتی نژاد کاب در سن 42 روزگی 2700 گرم می باشد .

از جمله مزیت های جوجه گوشتی نژاد کاب بهره وری بالا و کمترین میزان چربی در بدن این نژاد از جوجه گوشتی  در طول دوران پرورش می باشد و همچنین جوجه گوشتی نژاد کاب از لحاظ احتیاجات غذایی در جیره ی تشکیل دهنده ی آن به میزان 5/1 الی 2 درصد پروتئین خام کمتری نیازمند است که این امر سبب کاهش هزینه ی تولید و کاهش نرخ خوراک این نژاد از جوجه گوشتی شده است . از جمله ی دیگر مزایای این نژادجوجه گوشتی  یک روزه کم بودن اختلاف وزن گیری بین مرغ و خروس از این نژاد از مرغ گوشتی می باشد که این امر سبب کاهش رقابت جوجه ها در سالن و کاهش غیر یکنواختی در گله های پرورش جوجه گوشتی خواهد شد .

تورنگ طلایی

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.